Днями Coca-Cola оприлюднила свій звіт про прибутки за II квартал 2018 року. Цифри відображають не лише результати діяльності компанії за вказаний період часу, але й свідчать про прогрес у досягненні довгострокових цілей.

Більш детально про успіхи компанії і шляхи зростання у відповідях Франциско Креспо, директора з розвитку Coca-Cola.

В чому полягає ваша місія на посаді директора з розвитку компанії?

Зростання – є пріоритетом для компанії, а отже і для кожного з наших партнерів. Однак, зростання важливе не саме по собі, перш за все, діяльність компанії повинна приносити стабільний прибуток. Ми з командою допомагаємо Coca-Cola знаходити і стимулювати напрями розвитку. І ми впевнені, що це справжня наука. А сталий розвиток починається лише тоді, коли ми концентруємо свої зусилля саме на ньому.

Наша місія – визначити можливості для зростання і знайти найпростіші і найефективніші шляхи для того, щоб отримати ще кращий результат. Ми також визначаємо, чого не варто робити, а також скільки ще треба докласти зусиль, щоб домогтися більшого.

У зв'язку з зайняттям посту новим генеральним директором Джеймсом Квінсі, а також іншими топ-менеджерами, включаючи вас, як змінилася компанія за минулий рік?

Ми домоглися змін як в культурному, так і функціональному плані. Під керівництвом Джеймса ми стали по-справжньому гнучкими і маневреними. Наприклад, відділ розвитку став нововведенням для компанії, і його створили з нечуваною швидкістю. За минулий рік ми призначили чимало нових керівників для багатьох наших бізнес-підрозділів. Це талановиті працівники, що пройшли всі ланки кар’єрного зростання всередині Coca-Cola, а також перспективні кадри, залучені ззовні, з інших компаній.

Ми спростили багато наших процесів, зробили максимально прозорою сферу управління. Наша команда по стратегії та аналізу розробила більш чітку процедуру бізнес-планування, спростила вимоги до складання звітності та поглибила наше розуміння тих областей, де ми маємо найкращі можливості. Ми автоматизуємо другорядні бізнес-інструменти, такі як системи показників та інноваційні звіти. І ще багато чого, щоб Coca-Cola рухалася швидше, концентрувала свої сили на великих звершеннях і постійно вдосконалювала свої таланти.

Ми все частіше експериментуємо і з більшою толерантністю ставимося до невдач. Це дозволяє нам ефективно вчитися і змінюватися набагато швидше. Число наших експериментів в першому кварталі цього року зросло більше ніж на 30%. Ми полюємо і винищуємо «зомбі» – це продукти, процеси та ідеї, які не спрацювали або не працюють, але як і раніше використовують наші ресурси.

Основа компанії прохолодні напої. Чи буде ця категорія зростати і далі?

Без жодних сумнівів. Я кажу це не тому, що саме так потрібно говорити в компанії, де прохолодні напої є основою бізнесу, а оскількі всі дані відображають величезний потенціал зростання в цьому сегменті. Фактично, ми вже домоглися приросту в категорії газованих безалкогольних напоїв за рахунок інвестицій та інновацій. Крім того, впродовж кварталу зростання роздрібної вартості по всьому світу становило 5%.

Уявіть, після більше ніж 130 років розвитку бізнесу в усіх країнах світу, за винятком двох, ми з'ясували, що тільки 1,3 мільярда споживачів п'ють Coca-Cola. Ми ідентифікували ще понад 600 мільйонів людей, які можуть або питимуть Coca-Cola. Було б неправильно для нас не знайти цих потенційних покупців. Вони живуть по всьому світу, включаючи наші найбільші ринки, такі як США і Мексика. І це лише те, що стосується Coca-Cola. Уявіть, які можливості стоять перед нами, якщо враховувати Sprite, Fanta або Schweppes.

Немає причин, чому раптом має припинитися зростання споживання прохолодних напоїв, яке ми спостерігали протягом багатьох десятиліть по всій планеті. Але ми розвиваємо й інші бренди з нашого портфелю.

Розкажіть більш докладно про «науку розвитку»?

Це здатність передбачати можливості, які забезпечують високий потенціал зростання. Сьогодні десь 7,5 мільярда людей, приблизно 8 разів на день відчувають спрагу, – це майже 2,5 мільярди умовних ящиків продукції Coca-Cola. Ми ж доки задовольняємо лише 3% денного споживання напоїв. Як вже було сказано, через 130 років розвитку бізнесу Coca-Cola ми «лише зробили перший ковток». Тобто проблема зниження темпів зростання для нас не актуальна.

Ми віримо, що в нашій компанії наука розвитку – це вміння, яке вчить правильно застосовувати свої здібності. Наприклад, здатність визначати і вибудовувати те, що ми називаємо «перевагою бренду», тобто унікальний набір характеристик, який ми пропонуємо споживачеві.

Наш відділ займає особливе місце в компанії. При цьому ми всі працюємо разом, як інтегрована команда. Під час досліджень застосовуємо всебічний підхід: розглядаємо продукцію компанії з точки зору споживача, замовника, комерційних команд і цифрових екосистем, вбудованих в стратегію розвитку.

Інновації переважно стосуються запуску нових напоїв?

Інновації – це не просто запуск нових продуктів. Це також пошук нових інгредієнтів, інновації в упаковці.

Часто інновації плутають з імітацією, копіюванням вдалих характеристик вже існуючих товарів. Справжня інновація в тому, щоб пропонувати унікальні фірмові переваги, які потрібні споживачам і при цьому є тільки у вашого бренду.

Мета інновацій ще й в тому, щоб принести задоволення нашим споживачам та акціонерам, додати цінність в те, що ми робимо. Не тільки стосовно продукції та упаковки, але в усьому, що ми робимо. Інновації – це можливості, які допомагають зміцнити наші конкурентні переваги.

Справжні інновації допомагають нам дати споживачеві те, на що не спроможні інші компанії. У по-справжньому значущих інновацій безліч переваг, які необхідно постійно розвивати, щоб залишатися на крок попереду конкурентів.

Наприклад, наша система автоматів Freestyle дозволяє змішувати напої. Ця унікальна функція дуже подобається споживачам, тому автомати приваблюють все більше нових користувачів. Ще один приклад – бренд Honest. Тут інновації спостерігаються майже у всьому: це органічний чай, до того ж лише злегка підсолоджений.

Ми розглядаємо всі інновації з двох сторін: вони повинні бути новими не лише для всього світу, але і для Coca-Cola. Ми можемо швидко масштабувати ідеї, які будуть новими для ринку, але вже відомі всередині компанії, наприклад, запуск бренду AdeZ в Європі. Але ми хочемо змінити ринок справжніми нововведеннями, припустимо, за допомогою тих же автоматів Freestyle. Наші науково-дослідні команди по всьому світу зосереджені саме на цьому.

Як ви дізнаєтеся, що ви успішні?

Досить просто. Ми збільшимо нашу базу споживачів і частку світового ринку безалкогольних напоїв. Ми встановимо ціни, орієнтуючись на наші розрахунки. Ми створимо бренди з непохитними перевагами. Але, найголовніше, ми залучимо найталановитіших людей у всі сфери нашого бізнесу. Саме вони стануть основою нового зростання Coca-Cola.