Змінювати світ нелегко, але можливо, якщо починати з малих справ – впевнений Арсеній Фінберг, громадський активіст, засновник проекту “Интересный Киев” та співавтор онлайн-курсу “Як полагодити світ навколо себе”.

Дуже радимо прослухати лекцїї про те, як змінювати щось у своєму місті, спілкуватися з чиновниками, зі ЗМІ, розподіляти відповідальність – словом, робити успішні проекти.

Для Coca-Cola Journey Арсеній розповів про сам курс і його цілі, а також про те, які проекти вважає успішними.

Як мінімум, дізнаєшся, як зробити так, щоб біля твого дому нарешті полагодили асфальт.

Як полагодити світ навколо себе

Фото надане героєм

Про свій курс

Я впевнений, що будь-яка велика справа починається з малих справ. Неможливо одразу перевернути Землю, але тисячі людей, які почнуть втілювати свої маленькі зміни, всі разом зможуть полагодити світ.

Ми з Анастасією (Анастасія Леухіна, співавтор курсу – ред.) реалізували багато проектів, і коли нас вчергове запитали про щось пов’язане з активізмом, що нам уже здавалося очевидним, ми вирішили зібрати весь свій досвід та поділитися ним з усіма.

На курсі ми розповідаємо про ті речі, які під силу кожному. Наприклад, як залатати яму в своєму дворі або навіть змінити законодавство. Адже можна почати міняти свою квартиру, а потім – свій під’їзд, свою вулицю, свій район, місто, вже навіть країну.

Ми показуємо ті інструменти та механізми, з допомогою яких кожен зможе бути почутим. По суті, викладаємо основи проджект-менеджменту. Ми розповідаємо про зручні веб-сайти для управління проектами, про те, як правильно комунікувати зі своїми однодумцями, як знайти потрібного чиновника, звернути його увагу на свою проблему.

Як полагодити світ навколо себе

Фото надане героєм

Кожен модуль ілюструють запрошені спікери, що розповідають про свої власні проекти.

Про цілі курсу

Наш принцип – абсолютна практичність. Важливо, щоб кожен, хто пройде курс, міг вже починати робити щось сам.

Ми оптимісти, тому намагаємося менше говорити про невдачі, а більше про успішні проекти. Хоч і спираємось також і на негативний досвід. Але наш курс – це така пігулка від зрадофільства, адже ми прагнемо заразити всіх позитивними прикладами.

Коли мені розповідають, що на якійсь вулиці неправильно поклали асфальт, і пропонують написати петицію, я відповідаю, що так можна зробити, але це все одно, що цілити по горобцях з гармати. Потрібно почати з малого –дізнатися, хто відповідає за цей асфальт і за цю вулицю, написати звернення.

Як полагодити світ навколо себе

Фото надане героєм

Тому ми і вчимо, як знаходити правильну структуру чи людину, як складати запит, що робити у випадку, коли відповідь вас не задовольняє.  

Про успішні проекти

У Анастасії є дуже великий та важливий проект “Пустіть в реанімацію”. Він дуже важкий, бо включає зміни на законодавчому рівні. Але за кілька років вдалося домогтися того, щоб родичів пускали в реанімаційні палати до їх близьких.

Іншим успішним проектом я б назвав sms-інформування киян. Щоденно він допомагає автомобілістам та всім, хто користується громадським транспортом, відчувати себе комфортніше у місті, де постійно щось перекривають.

У Києві взагалі багато проектів, які змінюють все навколо, хоч вони й дрібні. Це “Самосад” на Подолі, сквер “Місто-сад” на Михайлівській, проект “Дивовижні”, який розмальовує міські об’єкти. Низових ініціатив безліч, але проблема в тому, що про них мало хто знає і вони самі не розуміють, як правильно про себе розповідати та боротися за свої права.

Як полагодити світ навколо себе

Фото надане героєм

Про маленькі перемоги

Насправді, успішними та важливими можуть бути навіть дрібні зміни.

Наприклад, моє звернення в службу 1551 з проханням закрити люк біля будинку відняло у мене три хвилини, а проблема була вирішена для всієї вулиці.

Просто багато-хто не знає, що можна і так робити, а не тільки писати гнівні пости в Facebook. Насправді, можна взяти свій стмартфон, зробити фото проблеми, завантажити його в додаток, дописати три слова і все –міськадміністрація буде змушена розглянути ваше звернення. Не факт, що проблему вирішать, але вірогідність насправді висока.

Про активізм у Києві

У нас активізм скоріше сезонний: важко займатися облаштуванням якихось двориків в таку погоду. Також кількість соціальних проектів залежить від рівня достатку населення, адже складно одночасно добувати шматок хліба та займатися міськими проблемами.

Звичайно, вже реалізованим проектам недостає піару. Важливо, щоб люди бачили позитивні приклади та вірили, що у них теж все вийде.

Але для глобальних змін треба реформувати саму систему міського управління. Потрібно будувати інструменти громадського контролю над владою, над чиновниками. Знову ж таки, реформа стане можливою, коли кожен візьме на себе хоч малу частину змін.

Зараз навіть дірку в асфальті легше залатати, спіймавши асфальтоукладчик та заплативши йому готівкою на місці, ніж чекаючи, поки місто півроку шукатиме кошти на ремонт. Це не має так працювати, але це так працює. Інколи можна отримати таку легку перемогу в маленькій битві, але продовжувати велику війну.  

Як полагодити світ навколо себе

Фото надане героєм

Про плани курсу

Поки що ми вибудовуємо систему комунікації з тими, хто записався на курс. А слухачів уже 500. Знайомі розповідають нам, які поради допомогли, а що ще треба доробити.

Ми не засмучуватимемось, якщо хтось прослухає лише частину лекцій, адже вони розраховані на широку аудиторію, а знання у всіх різні.

Але для мене найкращим результатом стануть реалізовані проекти, які люди почнуть після наших лекцій. Можливо, навіть зробимо якийсь конкурс.

На цей модуль ми витратили два місяці роботи та багато сил, тож до питання його продовження повернемось десь через півроку-рік.