Більше всього в бізнесі мене розчаровують промахи, на які ми не звертаємо уваги і з яких ми не робимо висновки. Хоча невдачі неминучі, однак якщо ми не вчимося на них і не вдосконалюємося, то в кінцевому підсумку нас оточують «зомбі».

Що я маю на увазі? Звісно, мова йде не про живих мерців, це ми залишимо для Голівуду, ми поговоримо про «зомбі» в бізнесі. У більшості компаній є свого роду довгий «хвіст» з минулих проектів або продуктів, що малоефективні або зовсім не приносять прибуток. Саме їх я називаю «зомбі».

Рок-зірки та проекти-аутсайдери

В Coca-Cola ми розробили докладну інструкцію, яка допомагає нашим підрозділам знаходити та позбуватися цих «зомбі». Ми почали з того, що створили з них квартальні списки для 32 наших пріоритетних ринків. CEO компанії Джеймс Квінсі навіть дав вказівку, щоб звіти по «зомбі» стали частиною загального бізнес-огляду, які він отримує від кожного ринку.

Ми сфокусували нашу увагу на продуктах, які не виросли за останні три роки, незважаючи на всі наші зусилля. Вони лише відволікають нашу увагу і зловживають нашими ресурсами.

Здавалося б, що розумні люди намагаються майже інтуїтивно позбавлятися від «зомбі». Однак ми бачимо, що у багатьох, навіть кращих компаніях, такі проекти-аутсайдери співіснують поруч з «рок-зірками», так ми називаємо наші найприбутковіші продукти.

Постає питання: «Чому?». Можливо, справа в людській натурі? Для більшості людей найважче дотримуватися тонкого балансу між гордістю і дискомфортом. Гордість підживлює впевненість, а та, в свою чергу, важлива для віри в компанію чи продукт. І саме це є ключем до лідерства.

Франциско Креспо, директор з розвитку Coca-Cola

З іншого боку, дискомфорт і невдоволення ведуть до поліпшення.

Дослідження показують, що в нашій галузі продукту потрібно десять років для того, щоб стати лідером. Більшість брендів не доживають до цього моменту.

Успішні бізнес-лідери сприймають невдачу як досвід, що робить їх сильнішими.

Причини фіаско в бізнесі

Погодьтеся, терпіти невдачі – це абсолютно нормально! А от не розібратися, чому так сталося і як уникнути цього в майбутньому – це вже неприйнятно. Коли ми експериментуємо, ми зосереджуємось на тому, щоб вчитися. Якщо щось добре працює, ми повинні збільшити масштаби цього проекту. Якщо щось не працює, ми повинні припинити це робити.

До речі, зупинити проект часто виявляється найскладнішою задачею, адже ми віримо в те, що робимо. Але це марна справа – продовжувати робити те, що не працює або експериментувати, не роблячи висновків. І до того ж, саме це і створює «зомбі»!

З кращих спонукань лідери продовжують утримувати цих «зомбі», сподіваючись, що одного дня ті зможуть повернутися до життя. Ще одна причина – репутаційні ризики, адже у разі закриття проекту людину будуть сприймати невдахою, що прийняла помилкове рішення. А цього ніхто не хоче.

Але, можливо, найпоширеніша причина – це самовдоволення: навіщо розчищати закутки, якщо це не принесе слави.

Це марна справа – продовжувати робити те, що не працює або експериментувати, не роблячи висновків. І до того ж, саме це і створює «зомбі»!

Продукти-примари, що поглинають реальні гроші

З часом слабкі компанії створюють «культуру виправдання», яка здатна пояснити в найдрібніших подробицях, чому щось пішло не так, при цьому без намагання зробити хоч щось, аби поліпшити ситуацію. Але зауважте, що за подібну бездіяльність доводиться платити – нераціонально витраченими грошима, часом і іншими ресурсами.

Компанії, захоплені таким «зомбі-вірусом», часто говорять щось на кшталт: «Немає ніякої шкоди в тому, щоб підтримувати життєдіяльність цього продукту». Але реальність полягає в тому, що витрати на це дійсно шкодять організації і завдають збитки. Уявіть собі витрати, пов’язані з матеріальним управлінням та закупівлями, виробництвом, витратами на дистрибуцію, наймом менеджерів з продажу та, найголовніше, упущену вигоду від продукту, який компанія могла б випустити на ринок замість такого напівживого.

Мужність сказати: «Стоп»!

Нещодавно наш бізнес-підрозділ у Бразилії проаналізував свої дані і виявив «зомбі-бренди», і зараз він поступово виводить їх з ринку. А відділення, що відповідає за ринок на Близькому Сході та Північній Африці виявило 125 таких «зомбі», і нарешті розбирається з цими «примарами».

Можливо, одним з найкращих прикладів «зомбі» в історії нашої компанії був продукт New Coke. Його запуск був результатом ретельно продуманої та потужної стратегії... І найчастіше його називають найуспішнішою невдачею бренду, оскільки поява напою на ринку прискорила зростання і попит на оригінальну Coca-Cola.

Урок, який нам дав кейс New Coke, не про те, як запустити новий продукт, а про мужність зняти його з виробництва менш ніж через 80 днів з початку продажів. Ми знаємо, як розправлятися з «зомбі»!