Аліна Носенко, директорка Klitschko Foundation, дала велике відверте інтерв’ю нам для Journey. Вона розповіла про єднання бізнесу та громад, поділилися результатами співпраці з Coca-Cola, проекту Zero Waste School, що це все дає молоді та як впливає на майбутнє країни.

На Вашу думку чи змінилась Компанія Coca-Cola і що для Вас є важливим в такій співпраці?

Ми співпрацюємо з компанією Coca-Cola вже 13 років. За цей період спільно реалізували спортивні та освітньо-екологічні проекти. Завдяки спортивному проекту “Клич друзів — граймо разом”  встановили 201 спортивний майданчик у містах та селах по усій Україні. Так з’явились місця, де діти з друзями чи навіть цілими сім’ями активно проводять вільний час. Майданчик став культурним центром для місцевої громади.

Як це буває у давніх вірних партнерів, ми розвивалися і змінювалися разом. Три роки тому ми в Klitschko Foundation почали переглядати нашу стратегію і вирішили відмовитися від інфраструктурних проектів на користь освітніх, які закладають основу для нової культури в суспільстві. Тоді ж Coca-Cola озвучила глобальну ціль #СвітБезВідходів (World Without Waste) і вирішила зосередилась на вирішенні проблеми сортування відходів. Так народилася ідея створити спільний проект Zero Waste School. Я рада, що поруч є бізнес, для якого важливо приносити цінність суспільству. У такій синергії народжується розуміння, що кожен в міру своїх можливостей може змінювати світ.

Які відкриття Ви зробили під час співпраці  та чого навчились в рамках цьогорічної кампанії  #СвітБезВідходів?

Zero Waste School — це еко-проект, покликаний навчати учнів та вчителів шкіл із різних куточків України сортуванню відходів та організації цього процесу в своїх громадах.

Чому ми обрали саме дітей? Існує думка, що поки тобі не виповнилось 18 років, ти нічого не можеш зробити чи змінити. Ще й соціологічне дослідження Молодь України 2017, зроблене GfK Ukraine, свідчить, що лише 6,8% молоді беруть участь, постійно чи іноді, в громадському житті. Така статистика –  результат відсутності відповідних навичок, знань та зневіри у тому, що їхні дії можуть вирішити соціальні, економічні та політичні проблеми.

Тому ми в Klitschko Foundation впевнені, що для системних змін потрібно залучати молодь до активізму. І прикладом цьому у всьому світі стала дівчинка Гретта Тунберг. Усе починається з дитинства, і поки діти зацікавлені у самоосвіті та розвитку, а їхні вчителі готові підтримувати такі ініціативи, фонд допомагатиме їм у цьому. Дітей можна навчити піклуватися про чистоту планети, а потім долучати до справи батьки, родичів та друзі. Дорослих людей важко змінити. Діти на сьогодні — найактивніші агенти змін.

Zero Waste School став першим проектом, до якого ми залучили учнів, вчителів та директорів. Вони стають командою, де у кожного на проекті своя роль. Вчитель допомагає дітям сформулювати думки, а присутність директора гарантує зелене світло і підтримку. Після повернення у рідне місто чи село, команда реалізує там свій проект і запровадить культуру сортування відходів. Головний виклик для них – віднайти, як правильно подати ідею сортування відходів громаді, яку цінність вона принесе та чи зрозуміють її мешканці населеного пункту.

Минулого року 50, а цього вже 100 шкільних команд взяли участь у Zero Waste School в Києві. Вони пройшли триденні тренінги, на яких вчились свідомому поводженню з відходами, проектним підходам до вирішення проблем, шукали спонсорів для організації заходу, поширювали інформацію у медіа. Учасники мають змогу розвинути комунікативні навички і навчитися працювати у команді.

Проте питання цінностей завжди на першому місці.

Кожен має усвідомлювати: навіщо він тут, чому інвестує свій час в освіту, з якою метою хоче розповідати про екологію громаді. Знайти такі відповіді допомагають ментори - випускники проектів Klitschko Foundation. Працювати в команді - це завжди виклик. Проте якщо кожен знатиме свою роль, вдасться і плідна співпраця. Робота у команді завжди виклик, особливо коли відбувається формування, адже тоді кожен дізнається, яка його роль.

За умовами участі в проекті - випускники передають знання громаді. За два роки правильному поводженню з відходами навчилися 700 учнів, 150 вчителів та 100 директорів. Повернувшись додому, проводять тренінги для місцевої громади і організовують збір сміття біля водойм, в парках. Людям, особливо тим, хто старший, важко вчитися. Їм легше приєднатися до збору сміття. Але у цьому немає довготривалого ефекту. Наші випускники пишуть, що трохи розчарувались, що на прибраних територіях сміття з’являється знову. У цьому й є питання культури, яку ми разом в Coca-Cola поступово і впевнено змінюємо.

Випускники першого року не кинули цю ідею, коли проект закінчився. Навпаки, школи створюють місцеві громадські організації, щоб системно підходити до змін і залучати більше зацікавлених людей.

Ідея #світбезвідходів об'єднала навколо себе школи зі всієї України. Навесні щонайменше три школи з кожної області впроваджували дводенний тренінг, де навчали правильному сортуванню відходів та компостуванню, а також залучили до прибирання мешканців свого населеного пункту. За два роки вдалось зібрати та передати на вторинну сировину близько 277 183 кілограм відходів.

Якими були Ваші пріоритети в проектах і чи досягли Ви бажаних результатів?

Результати проектів дивують випускників. У школах з’являються баки для роздільного сортування, а громади переконують органи місцевого самоврядування встановлювати штрафи та проводити інші превентивні заходи з приводу неправильного поводження з відходами. Ми щасливі, що саме школи стають гучномовцем і центром змін в українських містах і селах. Діти зі шкільного віку починають розуміти власну відповідальність і вірять, що можуть впливати на зміни. Тільки за 2018 рік було встановлено 668 контейнерів для утилізації та зібрано 100 000 кг вторсировини. Чекаємо восени результатів цьогорічних учасників. Нашу команду це мотивує продовжувати далі свою справу.

Еко-свідомість має стати буденною звичкою для кожного українця. Зараз ми спостерігаємо, що у великих містах сортування стає вже звичним. А ось у маленьких містах та селах про сортування чують хіба з екранів телевізорів. Щороку ми отримуємо близько 1500 заявок на участь у проекті, але на жаль можемо навчити не всіх. Ми хочемо, щоб доступ до просвітницької інформації був у кожного.  Тому наступного року презентуємо освітню платформу, де наші герої - Русалка Маринка, Черв’як Леонід, Голуб Роберт, Павучиха Поля та Робот Зеро - навчатимуть у форматі квізів, історій та мультиків правильному поводженню з відходами.

Який герой цьогорічної кампанії є вашим улюбленцем і чому?

Мені подобається ідея Роберта Зеро, який закликає зменшувати кількість відходів у нашому житті. Більш свідомо підходити до покупок і упаковки. Щоразу запитувати себе: “Мені дійсно це потрібно? Чи може є більш екологічна альтернатива?”. Саме до нього необхідно прагнути. Досягти цілі стати еко допомагає правило 5R:

-          Refuse - відмовлятися від речей, які нам насправді непотрібні

-          Reduce - зменшувати кількість відходів у своєму житті

-          Reuse - використовувати речі повторно

-          Repurpose або Upcycling - використосувати речі за іншим призначенням, наприклад, робити прикраси з пластику

-          Recycle - сортувати відходи і віддавати їх на переробку

Повністю стати Zero Waste у повсякденному житті - ще той виклик. Але маємо завжди починати з себе.

Поділіться однією історією, яка на завжди буде виринати як Ви бачитимете якогось з героїв кампанії?

Обожнюю фразу: “Море хвилюється у кожному з нас”. Я хочу, щоб море у кожного було кришталевої чистоти, але для цього необхідно відповідальне ставлення до навколишнього середовища та усвідомлення наслідків своїх вчинків. Ще змалечку з батьками ми часто виїжджали з рідного міста Херсона на море. Вже тоді я бачила, яке воно забруднене і уявляла, як бог моря Посейдон свариться на нас. Я завжди розповідала цю історію своїм одноліткам, і ми разом змагались, хто назбирає більше пластикових кришечок та трубочок від соку. Завдяки цим активностям ми зібрали дуже багато сміття, більше того, не тільки діти долучались до нас, а й їхні батьки.

В моєму дитинстві питання сміття було лише про чистоту навколо нас, тоді люди ще не усвідомлювали глобальних наслідків такої поведінки. Тому я рада, що нам вдалося реалізувати для сучасних підлітків кампанію, одна з героїнь якої — Русалка Маринка, яка навчає правильному поводженню з відходами, які потрапляють у малі водойми, а потім в океан.