В Україні, як і в усьому світі розмірковують про стратегічну благодійність та соціальну відповідальність. Що це таке, як їх реалізувати, як зробити ефективними, підзвітними та чи потрібні вони взагалі?

Реальних історій, з яких можна брати приклад та вчитися – дуже мало. Пов'язано це з багатьма причинами: несприятлива політична ситуація, занадто багато соціальних викликів, нечіткі професіональні стандарти і просто відсутність бажання знайти шлях до мети.

Про усе це я можу говорити стільки ж, скільки працюю у благодійній організації і, мабуть, навіть і не вистачить цих п’яти років, щоб розказати. 

Але є історії та проекти-криголами, які відбулись ще у 2005му і до сьогодні створюють соціальне добро. 

Читайте також:

Клич друзів – граймо разом: Секрет 10-річного партнерства

Автор: Аврамчук А.

Проект «Клич друзів – граймо разом» – це калейдоскоп подвір'їв, шкіл, життів, дітей, вчителів та батьків. За 11 років проекту сталось стільки змін і в державі, і в нашій ментальності, що можна робити дослідницький проект про вплив спортивного майданчика на життя людини та громади. 

Коли Віталій і Володимир Клички створювали проект у 2005 році, впевнена, що ані вони, ані будь-хто інший не могли уявити, що проект буде існувати 11 років, що у 2006му приєднається міжнародний партнер – компанія та фундація Кока-Кола, що за ці 11 років ми разом встановимо 181 майданчик і сотні тисяч дитячих обличь будуть сяяти під час спортивних змагань, назавжди викарбовуючи у серці емоції та радість.

У місію проекту брати-спортсмени та філантропи вклали те, чого їм самим не вистачало у дитинстві – спортивних майданчиків для дітей та молоді, де може збиратись громада, підтримувати свій фізичний розвиток та здоровий спосіб життя. Створення спортивного осередку у кожному місті чи селі, де можна разом боротися за свою мрію, де діють цінності чесної гри та поваги.

Для нас у фонді це є дуже важливим для розвитку майбутніх поколінь маленьких успішних та впевнених українців. Та як говорить одна з приказок: хочеш бігти швидко – біжи сам, хочеш бігти довго – біжи в команді. Такою командою для нас стала компанія і фундація Кока-Кола та їх грант на реалізацію проекту. 10 років разом, 10 років партнерства та спільних цінностей. Я не знаю жодний інший проект в нашій країні, який би взагалі тривав так довго і підтримувався незмінним партнером. Це унікальний випадок для  української благодійності. 

Колись усе починалось лише в Києві, у подвір'ях, згодом по всій Україні. Я люблю приходити в офіс Кока-Коли і бачити фотографії на стінах, де зображені найперші роки проекту. Історія розвитку і вдосконалення завдяки діалогу, бажанню зробити неймовірний проект, знайти громади та дати їм поштовх для розвитку. Люблю обідати біля майданчика з 2008 року у центрі міста та споглядати за дітворою.

Клич друзів – граймо разом

З проектом «Клич друзів – граймо разом» ми відвідали стільки міст та селищ, зустрічали стільки різних людей, бачили проблеми та мрії шкіл, якими вони переймаються. А історій, які мене особисто вражали годі й рахувати. Це і старшокласники, які усі разом підтягувались та віджимались аби зібрати Кока-Кола для шкільного випускного, їх командна робота та підтримка вчителів. Це і високогірні селища, які були здивовані, що ми доїхали до них, бо влада четвертий рік не їздить – береже машини із-за поганої дороги. Це і директори, які зі сльозами на очах телефонували після відкриттів, яким погрожували спиляти майданчик, бо він пофарбований не в кольори партії, що є при владі. Це і освічення майданчиків та спільні молитви. Діти, що в дощ приходять на майданчик і займаються на ньому, ніби вони майбутні Роккі Бальбоа. Це знайомі, які несподівано з відпустки відправляють тобі фото майданчика з підписом: «Давно не бачив стільки людей різного віку разом». Це навіть місцеві собаки, що поважно слідкували за безпекою та порядком під час відкриттів. 😊

Кожного року ми всі очікуємо моменту, коли підводимо підсумки і плануємо новий рік, коли подаємо грант і перевіряємо пошту, щоб дізнатись результати, коли оголошуємо конкурс, критерії та обираємо переможців.

Наша заявка стала онлайн, підписи громад з паперу перетворилися на онлайн-друзів у заявці, яких ти запросив підтримати встановлення майданчика у школі. Тепер не тільки директор школи може подавати заявку, а і школярі, бо з Фундацією Кока-Кола ми віримо, що дітей треба вчити відповідальності. Коли ти доклав стільки зусиль для отримання майданчика, то ти і твої друзі нікому не дадуть щось зламати або пошкодити на майданчику – бо це твоє, твоєї школи, твоєї громади.

Так. здавалось би лише за одним майданчиком криється стільки адміністративної, ціннісної, психологічної, партнерської роботи, яка протягом 11 років змінює Україну, бо разом з компанією та фундацією Кока-Кола ми створили справжній тренд на встановлення майданчиків, які й інші компанії та приватні особи успішно запозичили. 

Клич друзів – граймо разом: Секрет 10-річного партнерства

Автор: Безпалий Т.

Цього року ми отримали більше 3500 анкет на отримання майданчику. Це найбільший показник за усі роки проекту і загалом проектів фонду. Обирати переможців завжди важко, бо у всіх душевні історії та жахлива спортивна інфраструктура, і неважливо звідки школа зі Сходу чи Заходу.

Та ми шукаємо тих, хто найактивніший, хто може об'єднати навколо себе громаду, донести важливість проекту і змотивувати інших підтримати школу та майбутній майданчик. Для багатьох маленьких міст та селищ, майданчик – це нова сторінка віри у себе, що все можливо, що не тільки в столиці вирує життя, а що вони, місцеві жителі, і є життя. 

На сьогодні з такою кількість заявок я не можу явити, коли місія проекту буде виконана. Наша мрія ставити та урочисто відкривати мінімум 50 майданчиків кожного року найближчі 10 років. І сподіваюсь нам це вдасться.

Наша щира подяка усім, хто створював цей проект у різні роки, хто допомагав, виготовляв, встановлював майданчики, хто висвітлював їх долю у медіа, приходив і робив вправи кожного дня, бо цей проект про чемпіонів і агентів змін за покликом та по життю. 

Кличте друзів, бо тільки з ними разом стаються найкращі історії в житті! ❤️ 

Аліна Носенко, директор Фонду Кличко

Ділися своїми думками та враженнями у коментарях, знизу!