Джерело інтерв'ю: НВ Бізнес.
Компанія Кока-Кола існує більше сотні років і завжди протягом свого розвитку прагнула до інновацій. З приходом у 2017 році на посаду президента компанії Джеймса Квінсі почався новий виток розвитку, і це стосується найрізноманітніших аспектів її діяльності. Від зміни маркетингової стратегії (тепер компанія
Про те, як всі ці сучасні зміни торкнулися українського ринку, ми розпитали генерального директора компанії «Кока-Кола Україна» Камрана Іскандарова.
Чим живе Компанія Кока-Кола сьогодні в світі?
Камран Іскандаров: Компанія Кока-Кола живе інноваціями. Мабуть, «інновації» - найбільш точне слово, яке визначає розвиток нашої компанії. Кока-Кола активно створює нові смаки напоїв, нові рецепти, розширює асортимент продукції, що випускається в світі, зокрема, збільшує кількість напоїв без цукру. У портфелі наших напоїв ви знайдете, наприклад, рослинне молоко Adez - не так давно компанія придбала права на цей бренд і вийшла з ним на європейський ринок, дещо переробивши концепцію і рецептуру. Зараз в лінійці AdeZ - п'ять основних смаків рослинного молока (вівсяний, мигдальний, кокосовий, соєвий і рисовий) і ця лінійка розширюється шляхом додавання фруктово-ягідних смаків. Також Кока-Кола придбала компанію Costa Limited - один з найбільших брендів кави у світі - засновану в 1971 році в Лондоні. Ми багато експериментуємо, пробуємо, словом - впроваджуємо інновації. Якщо новий рецепт добре зарекомендував себе на будь-якому національному ринку, ми пропонуємо цей напій і в інших країнах. Сьогодні ми виробляємо близько 400 брендів напоїв і близько 5000 їх видів, і нашу продукцію можна знайти практично у всіх країнах світу.
З чим пов'язано бажання компанії все більше і більше розширювати різноманітність продукції?
Coca-Cola активно створює нові смаки
Камран Іскандаров: Ми завжди робимо те, чого хотів би споживач, а не намагаємося змусити пити те, що виробляємо. А споживачі хочуть різних напоїв - часом всі 8 порцій на день, які в середньому випиває людина. Це і
Які нові напої з'явилися в Україні?
Камран Іскандаров: В Україні ми випускаємо приблизно 40 видів безалкогольних напоїв. Не тільки солодкі газовані напої, а також холодний чай, соки, енергетики, природну питну воду. Сьогодні на українському ринку компанія Кока-Кола пропонує більше варіантів продукції без цукру, а також напоїв зі зменшеним вмістом цукру. Асортимент напоїв Компанії Кока-Кола в Україні різноманітний, тому споживач може вибрати варіант на свій смак. Що стосується українських новинок, то перш за все - це
Як вам вдається випускати все більше напоїв за різними рецептами - вас не стримують технологічні обмеження на заводі
Камран Іскандаров: Головне завдання наших напоїв - поповнювати водний баланс організму - і на 85-99% вони складаються з високоякісної води. Задоволення від смаку теж має велике значення, тому ми розширюємо наш портфель напоїв і придумуємо все нові й нові рецепти. Наші технології настільки гнучкі, що ми можемо випускати практично будь-який безалкогольний напій - ніяких технологічних обмежень немає. Завод «Кока-Кола Беверіджиз Україна» (Компанія «Кока-Кола Україна» спільно з компанією «Кока-Кола Беверіджиз Україна» складають Систему компаній Кока-Кола в Україні) має все необхідне обладнання для виготовлення великої різноманітності напоїв. До речі, на заводі недавно була запущена нова лінія з виробництва продукції в ПЕТ-пляшках. Нова лінія оснащена високотехнологічним обладнанням, що дозволяє контролювати всі параметри якості в автоматизованому режимі і забезпечувати наших споживачів високоякісною продукцією. Це зробить наші можливості набагато ширшими. Один важливий момент: напій без упаковки - неможливий, вона повинна бути зручною, безпечною, підлягати переробці. Наше прагнення до різноманітності стосується не тільки напоїв, але й упаковки. Більший вибір маленької упаковки з невеликими порціями, щоб споживач міг контролювати свій режим гідратації, підтримувати свій питний стиль, задовольняти прагнення до різноманітності і контролювати калорії в своєму раціоні. Упаковка напоїв, які виробляються на заводі «Кока-Кола Беверіджиз Україна», є безпечною та відповідає міжнародним і локальним стандартам якості.
На етикетках напоїв виробництва Кока-Кола з'явилося нове маркування - з чим це пов'язано?
Камран Іскандаров: В цьому році ми оновили харчову етикетку (ССNL, Colour-Coded Nutrient Labels), яка складається з кольорових блоків. Така подача інформації давно застосовується в Європі і отримала позитивні відгуки покупців. Кольорове маркування допоможе споживачеві зробити усвідомлений вибір щодо цукру і калорій. Блоки червоного, жовтого і зеленого кольорів показують, який відсоток інгредієнтів від добової норми (відповідно до рекомендацій ВООЗ) міститься в порції 250 мл, тобто, стандартній склянці. «Світлофорне» маркування ми вирішили використовувати в Україні в рамках взятих на себе міжнародних зобов'язань, а також відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», який передбачає впровадження добровільної ініціативи виробників надавати споживачеві додаткову інформацію на етикетці продукту і таким чином сприяти розвитку усвідомленого поінформованого вибору.
Ви говорите про інновації, але чи є те, чого Кока-Кола ніколи не зробить?
Камран Іскандаров: Звичайно, наприклад, ми не рекламуємо нашу продукцію дітям до 12 років. До цього віку діти не завжди можуть робити усвідомлений вибір продуктів харчування. І батьки контролюють раціон дітей.
Кока-Кола неодноразово ставала об'єктом звинувачень екологічних активістів у тому, що виробляє занадто багато пластикової упаковки, що забруднює світовий океан. Ви відчуваєте провину за забруднення чи заперечуєте це?
Система Coca-Cola має намір підтримати «Світ без відходів» значними інвестиціями
Камран Іскандаров: У нашій компанії щодо цього є глобальна мета: до 2030 року збирати і переробляти таку ж кількість упаковки, яку ми поставляємо на ринок. Ця стратегія називається «Світ без відходів». Система
Ви недавно призначені на посаду генерального директора. Як ви охарактеризуєте роль Компанії в українській економіці?
Камран Іскандаров: Україна - прекрасна країна. Кока-Кола вірить в перспективи України і продовжує інвестувати тут. В українській економіці Кока-Кола відіграє помітну роль - вона генерує 0,25% ВВП, інвестиції компанії (500 млн дол.) становлять близько 1% всіх іноземних інвестицій в країну. 95% постачальників Кока-Кола - українські компанії (згідно з даними соціально-економічного дослідження, проведеного в 2017 році). Близько півтори тисячі людей працюють безпосередньо в Системі Кока-Кола в Україні.
Що стосується соціальної позиції Системи Кока-Кола, у нас є чіткі стратегічні пріоритети - ми підтримуємо і розвиваємо проекти в сфері відповідального поводження з упаковкою; реалізовуємо проекти з відновлення водних ресурсів, а також працюємо над проектами про посилення ролі молоді і жінок у нашому суспільстві.
Які соціальні та екологічні ініціативи є у Компанії в Україні?
Камран Іскандаров: Ми активно підтримуємо проекти, які стосуються роздільного збирання відходів. В цьому році ми реалізували проект Zero Waste School, який шляхом неформального навчання школярів і вчителів впроваджує культуру сортування відходів у школах і громадах. Команди з 50 шкіл зі всієї України побували на семінарі і, повернувшись у свої міста, райцентри, села з багажем знань, ініціювали різні проекти. Вони не тільки впроваджували роздільне збирання безпосередньо в своїх школах, а й навчали інших, впливали на місцевих жителів, залучали місцеву владу та інше.
Також ми спільно з громадською організацією "Україна без сміття" за підтримки Мінекології та Міносвіти реалізували всеукраїнський проект "КОМПОЛ": в шкільних їдальнях 200 навчальних закладів були встановлені компостери для переробки харчових відходів, які тепер стають органічним добривом, а не йдуть на смітник.
Також ми взяли глобальне зобов'язання до 2020 року відновити в природі таку ж кількість води, яку використовуємо в процесі виробництва напоїв. В Україні спільно з Українським товариством охорони птахів ми раніше запустили проект з відновлення прісних водойм на півдні України, наприклад, відновлювали подачу води в озера на території природних заповідників. І маємо намір продовжити виконувати взяті на себе зобов'язання.
Крім того, у всьому світі Компанія
Цієї весни в рамках проекту «Я зможу!» ми запросили 20 відомих активних жінок з бізнесу, політики, а також селебретіз, які стали менторками і допомагають дівчатам з усієї України втілювати цікаві соціальні або бізнес ініціативи. Менторки навчають дівчат планувати, здійснювати і просувати власні програми. На 2019 рік - у нас амбітне завдання - залучити до навчання в рамках цього проекту близько 5000 дівчат.
Я особисто в захваті від України як людина, а як керівник компанії я із задоволенням прийняв цей захоплюючий для мене виклик - працювати в Україні, коли інновації і зміни проходять не тільки в нашій компанії, але й в країні теж.
БІЛЬШЕ ІСТОРІЙ НА JOURNEY
- Людмила Савченко, менеджер з маркетингових комунікацій
-
Мухтар Кент про свої роки роботи в
Coca-Cola -
Джеймс Квінсі про результати роботи
Coca-Cola у ІІ кварталі 2017 року - Олеся Жулинська, директорка зі зв'язків з громадськістю
- Інтерв'ю з Ольгою Руднєвою: про стереотипи, зверхнє ставлення до жінок та проект "Я Зможу!"