Завдяки величезній вірі цієї жінки в наше майбутнє та підростаюче покоління, маленькі українці продовжують читати книжки та вчаться перемагати і досягати успіху вже в дитинстві. Про 11 років конкурсу «Найкращий читач України», про друзів проекту, великі та маленькі перемоги фестивалю дитячого читання «Книгоманія» розповідає Олександра Коваль, український громадський діяч, президент ГО «Форум видавців»,організатор Національного книжкового «Форуму видавців у Львові».

1.  Наскільки, на вашу думку, сучасна молодь читаюча? Чи витримує сьогодні книга конкуренцію з різноманітними сучасними гаджетами, інтернетом і комп’ютерними іграми?

Читання є одночасно і способом отримання інформації, знань з різних ділянок людського буття, а також і способом проведення вільного часу. Те, що книжки почали програвати у конкуренції з іншими способами дозвілля і, насамперед, з телебаченням, стало зрозумілим ще наприкінці 80-х років минулого століття. Це й тоді в багатьох країнах видавалося загрозливим, але, як виявилося зараз, ситуація у 80-х була майже ідеальною порівняно з тим, що є зараз.

Діти, молодь усе більше часу проводять в інтернеті, спілкуючись зі своїми друзями в соцмережах, які зараз багатьом замінили живе спілкування й інші джерела отримання інформації. Процес читання в мережі, який є кліповим, фрагментарним, значно відрізняється від процесу читання книжки — лінійного, поступового. Хоча ще занадто рано говорити про віддалені результати такого фрагментарного читання, адже воно набуло поширення лише кілька років тому, але прогнози психологів і педагогів виглядають невтішними. Збільшується кількість психічних відхилень, зменшується здатність концентруватися, виконувати тривалі завдання, ставити стратегічні завдання і їх вирішувати.

При неймовірному сплеску комунікацій в он-лайні – знижуються комунікаційні навики в реальному житті, що призводить до ізоляції чи самоізоляції все більшої кількості підлітків

Koval

2.  Розкажіть, як народилася ідея конкурсу «Найкращий читач України» та фестивалю дитячого читання «Книгоманія»? Які цілі ви ставите перед собою?

Існує багато конкурсів і змагань для талановитих і обдарованих дітей. Спорт, танці, співи, малювання, математика, – таланти мають можливість проявити себе, підвищити самооцінку, отримати визнання у своєму оточенні. А що робити діям, які не можуть похвалитися спортивними досягненнями, не мають виняткових артистичних здібностей, але мають потребу і бажання багато читати? Адже вони також по-своєму талановиті й унікальні. І ми вирішили показати їм, що перемагати можуть і ті, хто багато читає.

А щоб було складніше і цікавіше – вони ще й мають вміти цікаво розповідати про свої улюблені книжки і заохочувати читати інших. Так виникла ідея конкурсу, який з львівського місцевого (2002 р.) перетворився  2005 року на всеукраїнський, а кількість його учасників (учні 6-7 класів) поступово зросла з 1  до 80 тисяч.

Наша мета – показати дітям, підліткам, що завдяки читанню можна перемагати. Що це надійний шлях до досягнення стійкого успіху в житті. Читання є також гарним приводом для спілкування, розширення свого дружнього кола. Якщо читати перекладні книжки або ж книжки іншими мовами, легше досягати міжкультурного порозуміння.

3.  Як розпочалося партнерство з компанією Coca-ColaЯкі спільні цінності та стратегічні напрямки вашої діяльності співпали?

Партнерство з компанією Coca-Cola розпочалося  2007 року, і відтоді компанія є нашим незмінним і надійним партнером з організації фестивалю дитячого читання «Книгоманія». Того ж року завдяки компанії Coca-Cola вперше було організовано літературний квест, який став улюбленою подією учасників фестивалю. Фестиваль, як і компанія, заохочує дітей та молодь до активного способу життя.

Під час фестивалю ми знайомимо дітей з книжками через різноманітні ігри, змагання, квести та інші фізичні активності, таким чином поєднуючи читання і спорт. Залишаючи читання провідною темою, ми також щороку додаємо до фестивалю нові корисні складові. Так, минулого року у партнерстві з брендом BonAqua ми розвинули екологічний компонент і звернули увагу дітей на раціональне використання пластику, познайомили з особливостями екосистеми Чорноморського регіону. На нашу думку, такий комплексний підхід дозволить здійснити вклад у розвиток соціально активного, відповідального та всебічно розвиненого молодого покоління, майбутніх суспільних лідерів.

4.  Чого вже вдалося досягти, якими результатами  можете похвалитися? Які, можливо, нові завдання ставите перед собою?

kvest-nagorody-child-fest-2013-05-18-9480as-18-1

За  одинадцять років проведення конкурсу нам вдалося зібрати команду однодумців у всіх регіонах України, а також донести думку про потребу читання для гармонійного розвитку людини, для її кращої соціальної адаптації, професійного зростання, для досягнення успіху в житті. Через конкурс пройшло понад 500 тисяч дітей. Конкурс проводиться у понад 900 дитячих бібліотеках, 450 районах, 24 областях, АР Крим, містах Києві та Севастополі.

Завдяки співпраці з компанією Coca-Cola ми змогли запрошувати переможців конкурсу з усіх областей України до Львова на фестиваль дитячого читання. На цьому святі вони щасливі, тому що перебувають у своєму середовищі, спілкуються з людьми, близькими за своїми цінностями. Вони бачать важливість справжнього, а не облудної гламурної позолоти. Вони знаходять тут друзів на довгі роки.

Ми наполегливо рухаємося до поставленої мети: збільшити кількість активних читачів, тобто тих, які читають більше однієї книжки на місяць, серед підлітків з теперішніх 8–10 до 18-20%, а в перспективі — до 25-30%, щоб наздогнати таким чином розвинуті крани світу. Але для цього нам потрібно більше коштів, більше розумних партнерів, а також сприяння на рівні органів державної влади й місцевого самоврядування.

Наступним етапом розвитку цього проекту є проведення відбіркового етапу конкурсу в школах, щоб залучити дітей, які не ходять у бібліотеки.

5. Активний спосіб життя і звичка читати, як ви вважаєте, ці сфери споріднені?

Цю тезу підтверджує дослідження «Toreadornottoread», проведене кілька років тому в США на замовлення конгресу. Дослідження показало чіткий зв'язок між рівнем читання і рівнем соціальної й культурної активності. Несподіваним виявилося те, що люди, які більше читають, не просто мають вищий освітній рівень, вищий дохід і соціальний статус, не тільки частіше відвідують кіно, музеї, театри, але вони також частіше займаються спортом, працюють волонтерами і займаються благодійністю.

Те саме підтвердили й зовсім свіжі дослідження читання книжок, проведені влітку цього року компанією GfK Україна на замовлення компанії «Київстар» і ГО «Форум видавців» і презентовані на 20-му Форумі видавців у Львові.

Дослідження людського мозку показують, що ті його ділянки, які відповідають за інтелект і творчість, розвиваються активніше під впливом читання. Інвестиція часу і ресурсів у підтримку та розвиток навичок читання виправдає себе.