Щодня у більше 170 країнах світу Спеціальна Олімпіада збирає мільйони людей з відхиленнями в розумовому розвитку. Разом з їх помічниками, тренерами, волонтерами вони створюють кращий, здоровіший світ, в якому є місце визнанню та підтримці. Завдяки силі спорту люди з відхиленнями в розумовому розвитку відкривають в собі нові таланти та можливості для успіху, перевищують власні показники та  знищують усі бар’єри та упередження. Їх історії надихають, змушують повірити в себе, боротися та завжди йти тільки вперед.

Андрій Підварко, Виконавний директор Спеціальної Олімпіади України, розповів Coca-Cola Journey про те, як цей рух відбувається в нашій країні.

АНДРІЙ ПІДВАРКО: Спеціальна Олімпіада України – це всеукраїнська неприбуткова організація людей з порушенням інтелекту, частина всесвітньої громадської організації, яка є найбільшою спортивною спільнотою інвалідів у світі.

Цікаво, що у 1989 році в Сухумі саме українці були серед ініціаторів створення руху Спеціальних Олімпіад в Радянському Союзі. Довгий час Спеціальною Олімпіадою опікувалася Українська спортивна федерація інвалідів з вадами розумового та фізичного розвитку, але після Олімпіади в Сіднеї ситуація кардинально змінилася – спорт людей з вадами розумового  розвитку в Україні був призупинений. Навіть організація «Інваспорт» – центр інвалідного спорту, припинила займатися людьми з порушенням інтелекту. А це, щоб ви розуміли, найчисельніша група серед усіх форм інвалідності – 55%.

physical

Коли ми усвідомили, що підтримки та допомоги чекати не варто, то заснували Спеціальну Олімпіаду України як громадську організацію.

Ми віримо, що люди з вадами інтелектуального розвитку можуть досягти успіху та зроблять це, якщо дати їм такий шанс. І можливо це лише завдяки чудодійній силі спорту. Учасники Спеціального олімпійського руху вважають, що спорт їх багато чому вчить. Коли вони тренуються та йдуть до мети, вони вчаться мріяти. Коли їм складно, вони вчаться бути цілеспрямованими. Коли вони перемагають, вони радіють. Якщо вони програють, вони знаходять в собі сили зробити ще одну спробу.

За десятки років роботи Спеціальної Олімпіади ми дали можливість відчути себе повноправними членами суспільства тисячам людей із інвалідністю. І така віддача не є односторонньою. Ви навіть не уявляєте, чому можна навчитися у цих людей! Я можу з упевненістю про це заявити і не лише з власного досвіду. У нас є програми, наприклад, «Сімейна», «Здорові спортсмени», «Приєднуйся», “Об’єднаний спорт” де в одній команді грають інваліди та здорові люди. Вони вчаться і надихаються в тих, кому пощастило в житті трохи менше.

basketball

Починаючи з 2000р. ми проводимо щорічно два великих заходи – Європейський футбольний та баскетбольний тиждень, в яких беруть участь понад 2 тисячі спортсменів на локальному, регіональному та національному рівнях. Щорічно ми проводимо 3 – 4  Національних турніри з олімпійських видів спорту, в тому числі з таких, яких немає в звичайному спорті.  Наприклад, хокей на підлозі (floor hockey), плавання у відкритій воді (open water swimming)– як вам таке? Це спеціальні види спорту, адаптовані під інвалідів та людей з розумовими вадами. Участь в Іграх безкоштовна – це наша принципова позиція.

football

Багато в чому така політика можлива завдяки фінансовій підтримці наших партнерів. Починаючи з 200 року ми отримали $78 тисяч від Фундації Coca-Cola. Регулярно Компанія Coca-Cola надає нам матеріальну та волонтерську допомогу.

До того ж, є речі, які не можна вимірювати ні в грошах, ні в товарному еквіваленті. Разом з Coca-Cola Україна ми проводимо Різдвяні свята у спеціальних інтернатах та даруємо дітям з вадами інтелектуального розвитку справжнє свято. Дуже важливою була спільна акція під час УЄФА ЄВРО 202 року, коли перед початком матчів кращих футбольних команд Європи, спортсмени Спеціальної Олімпіади виходили з ними на поле і виносили національні прапори. Ви не уявляєте, яку гордість  відчували наші спортсмени. Такі спогади залишаються на все життя!

Це все було б неможливим, якби не було неформального спілкування. Наша співпраця – це один з прикладів, якими мають бути стосунки між організаціями. Ця компанія більше, ніж партнер. Coca-Cola – наш друг.

Сьогодні понад 200 мільйонів людей на планеті – це люди з відхиленнями в розумовому розвитку. В Україні Спеціальна Олімпіада об’єднує 8 тисяч інвалідів і приблизно  таку ж кількість людей з відхиленнями розумового розвитку, які не є інвалідами, в 7 областях України. Ми прагнемо достукатися абсолютно до кожного з них, а також до їхніх сімей та суспільства. Спеціальна Олімпіада, на жаль, не так відома в нашій країні, проте сподіваємось, що згодом ситуація виправиться на краще.

Наші змагання формують одне велике суспільство спортсменів, тренерів, вболівальників та інших зацікавлених людей. Спеціальна Олімпіада допомагає їм побачити досконалість спорту, ставити серйозні цілі, які формуються на основі істинних олімпійських цінностей. Ми впевнені, що ми на правильному шляху. Запрошуємо всіх долучитися до цієї шляхетної справи та робити цей світ краще разом з нами!