Ми продовжуємо знаходити та розповідати «Реальні історії сортування» на підтримку програми «Еко-шпаргалка» від Coca-Cola.

Сьогодні про свій шлях до усвідомленого споживання і сортування сміття розповідає Крістіна Обломська — бьюті-журналіст з 12-річним стажем. Крістіна пише для Vogue Ukraine, Buro24/7, заснувала власний портал BeautyAdvisor та інтернет-магазин Skinlist. Від неї ми дізнаємося про екологічний слід краси та конс’юмеризму, як робити покупки усвідомлено та як обрати правильну косметику.

Я працюю у журналістиці вже 12 років. Тема сміття та сортування завжди мене торкалася: один з перших моїх серйозних репортажів був про сміттєвий полігон, що під Києвом. Коли потрапила туди, була вражена: величезна територія, повністю вкрита сміттям, виглядала як ідеальне місце для зйомки фільму-катастрофи. Тоді я написала великий матеріал про небезпеку полігонів та сміттєву проблему у місті.

Через деякий час я почала орендувати квартиру разом із дівчатами, які з великою увагою ставилися до екології та сміття. Так я вперше дізналася про те, що можна ходити до супермаркету з багаторазовою сумкою із тканини, а вдома розділяти сміття на пластик-скло-метал-папір-органіку. У той час у Києві такі ідеї були геть непопулярні. Це були по суті перші кроки до екологічного руху, який сьогодні є трендом.

Останні 5 років я працюю в індустрії краси: beauty-редактором Buro 24/7 Ukraine та головним у власному онлайн-виданні Beauty Advisor, тож через мої руки постійно проходить багато косметики. Проблема кількості косметики та її упаковки турбує мене вже півтора роки. На початку 2019 року я зробила дослідження цієї теми, результати якого опублікувала на Beauty Advisor. Виявилося, що кількість одиниць пакування, яке виробляється за рік, сягнуло позначки у мільярд. Ця цифра шокувала мене, тож я прийняла рішення споживати більш свідомо. Хотілося б, щоб мій сміттєвий слід був якомога меншим.

У світі вже є така тенденція: аби скоротити використання пластику та зайвого сміття, західні бьюті-блогери просять бренди не відправляти їм креативно оформлені прес-розсилки з косметикою. У нас це поки що не популярно. Особливо багато пакування використовують мас-маркет бренди (через низьку собівартість продуктів пакування можна зробити розкішним. У мене була думка популяризувати ідею відмови від такого оздоблення” новинок, але я бачу, що вона не знаходить відклику, бо блогери, наприклад, люблять знімати розпаковку и красиві коробки – це частина гри. Але мене тішить, що в індустрії є люди, які, як і я, замислюються над цим.

Ідеального з точку зору екології косметичного бренду, на мою думку, не існує, бо так чи інакше всі виготовляють косметику, пакування та інше, і все це не супер для планети.

Але я помітила, що деякі бренди дійсно стали приділяти більше уваги питанням сміття та пакування косметики. Вони намагаються використовувати менше пластику, у них паперові пакети, навіть прес-матеріали приходять у правильній обгортці та підтримують класні ідеї: наприклад, колись я отримала піар-розсилку, де окрім косметики прийшла книга Беа Джонсон «Дім – нуль відходів» та торби для овочів із тканини. Кілька брендів поставили контейнери для роздільного збору сміття у своїх магазинах, яке вони відсортують, а потім привезуть на станцію «Україна без сміття». Тож загальна тенденція позитивна: багато компаній почали піклуватися про планету.

Скільки косметики використовувати – вирішувати тільки вам. Але зі свого досвіду скажу, що все, що ви бачите у блогерів та редакторів вам не потрібно. Тож не варто купувати все підряд. Індустрія краси побудована на тотальному консьюмеризмі та стимулює бажання купити чергову банку. Якщо ви хочете свідомо купувати косметичні засоби та позбавитися «емоційного шопінгу», можу порадити наступне:

1.      Користуйтеся тестерами та семплами

Мені дуже подобається ініціатива «One sample a day keeps consumerism away» (переклад: один зразок на день позбавляє від консьюмеризму) британської бьюті-блогерки Марсії (Skin Minimalist в інстаграмі). Перш ніж купляти певний засіб у повному розмірі, спробуйте спочатку його зразок, аби упевнитися в тому, що ця банка вам потрібна. Тестер також допомагає зрозуміти, чи не буде у вас на засіб алергії, яка зазвичай проявляється протягом 72 годин з моменту нанесення. Я б хотіла, щоб усі магазині косметики дарували покупцям семпли – це круто і корисно.

2.      Запитайте себе – чи дійсно мені потрібен цей засіб?

Це дуже простий, але ефективний крок. Якщо у вас уже є одна зволожувальна сироватка або очищувальна маска, навіщо вам ще одна з аналогічним ефектом?

3.      Пам’ятайте про 3 принципи базового догляду

Ось ці принципи: очищення – зволоження – захист від сонця (санскрін). Шкіру потрібно очищувати та зволожувати щодня вранці та ввечері, а також захищати від сонця, коли є така потреба. Тому трійка ваших обов’язкових засобів це: очищувальний засіб (пінка, гель, гідрофільна олія або інші), що видалить забруднення та санскрін; зволожувальний крем та/або сироватка; крем з UV-фактором. Як бьюті-редактор, я б додала ще відлущуючий засіб типу пілінга або ексфоліанта, але це опціонально.

4.      Не купляйте 5 дешевих засобів замість одного бажаного, але дорогого

Краще вже інвестувати кошти в один дієвий (пам’ятаєте про семпли?) засіб, аніж емоційно витратити гроші на кошик дешевої косметики, від якої не буде потрібного ефекту. Хоча круті засоби є у мас-маркеті та аптеці, але щоб знайти їх, потрібний час та знову-таки гроші.J

5.      Рахуйте власні гроші та … бажання

Використання великої кількості косметики ще й може спричинити проблеми. За результатами досліджень, які проводилися у Кореї декілька років тому, більше 50% корейських жінок скаржилися на підвищену чутливість шкіри. Кореянки взагалі почали відмовлятися від 10-ступінної системи очищення шкіри, бо прагнуть мінімалізму та вбачають у цій системі маркетинговий хід.

Еко-екзамен я склала непогано. За результатами екзамену я – Русалонька Марина. Вона виступає за зменшення споживаня та за переробку пластику. Бо ці два напрями – основа з основ для мене у повсякденному житті.

Ще 5 років тому такої кількості засобів для макіяжу та догляду не було. Сьогодні, коли я дивлюся на щоденні запуски продуктів, це спантеличує. Косметики забагато і розібратися в ній звичайній людини складно. Тому моя головна мета – поширити корисну інформацію про косметику, аби люди не велися на маркетингові ходи брендів. Я не просто роблю огляд засобу, але надаю готові схеми з порадами, які допоможуть вирішити ту чи іншу проблему зі шкірою без шалених витрат, але з задоволенням. Думаю, якби читачі не писали мені слова подяки та не лишали позитивні відгуки про мою роботу, я б зневірилася в собі. А я щодня отримую позитивний зворотній зв’язок від читачів, тому мотивації працювати далі мені вистачає.

 

*«Світ Без Відходів» — це концепція The Coca-Cola Company, яка включає в себе сукупність цілей сталого розвитку. Компанія має на меті до 2030 року збирати та переробляти стільки ж упаковки, скільки напоїв виробляє та продає; повертати природі усю воду, яка використовується для виробництва напоїв та зробити 100% своєї упаковки придатною до вторинної переробки.