Нещодавно у норвезькому Ліллехаммері відбулись ІI зимові Юнацькі Олімпійські ігри за участю більше тисячі спортсменів з 71 країни у віці від 14 до 18 років. Україну на престижному спортивному форумі представляють 23 юних олімпійці, які виступали в дев'яти видах спорту. На Іграх наші спортсмени продемонстрували високу майстерність та гарні результати. В активі українців три нагороди.

У гонці переслідування «золото» біатлоністки Христини Дмитренко стало першою медаллю найвищого ґатунку для України на зимових Юнацьких Олімпійських іграх.

Срібну нагороду нашій країні приніс наймолодший спортсмен олімпійської збірної Іван Шмуратко, який у змішаних командних змаганнях з фігурного катання з товаришами по команді посів друге місце.

«Бронза» сноубордистки Дарини Кириченко у змаганнях змішаних команд – це перший здобуток в історії українського сноубордингу на найпрестижнішому спортивному форумі світу.

 Примітно, що саме у Ліллехаммері 22 роки тому почала свій літопис олімпійська історія незалежної України. Менш ніж через півроку українські спортсмени почнуть боротьбу за нагороди літніх XXXI Олімпійських ігор, що пройдуть з 5 по 21 серпня в Ріо-де-Жанейро. Президент Національного олімпійського комітету України Сергій Бубка розповів про роль і значення спорту в житті не тільки юних атлетів, а й усіх українців, а також про розвиток олімпійського руху в нашій країні.

«З першої участі наших спортсменів в Іграх українці завоювали 623 медалі» — Сергій Назарович, як готується національна збірна до Ігор в Бразилії? Які перспективи на медалі?
— Підготовка команди йде за індивідуальними планами. З боку Національного олімпійського комітету ми робимо все можливе, щоб забезпечити програми, виконати покладені на нас зобов'язання, в тому числі і фінансові. Олімпійський комітет — громадська організація, у нас немає своїх баз і тренерських кадрів. Тому основна частина підготовки лягає на плечі Міністерства молоді і спорту і на наші олімпійські федерації, що займаються розвитком того чи іншого виду спорту і мають для цього відповідні ресурси, фінансування і повноваження.
Ми не залишаємося осторонь, активно сприяємо підготовці наших спортсменів до найпрестижніших стартів чотириріччя.
За поточний олімпійський цикл ми, незважаючи на випробування, що випали на долю нашої держави, виділили українським олімпійцям 58 мільйонів гривень, з яких 10 мільйонів — це стипендії для спортсменів і тренерів. Сьогодні вже 110 українських спортсменів вибороли ліцензії в Ріо-де-Жанейро. І це далеко не межа, відбір продовжиться до середини літа. Щодо «медального прогнозу» я ніколи не повідомляв ніяких цифр: що планується і як планується. Тому що сам був спортсменом і прекрасно розумію психологічний тиск від подібного роду прогнозів. Через це спортсмени відчувають додатковий психологічний стрес, хвилюються, нервова система згоряє завчасно.
Кожен учасник національної збірної, який їде на Ігри, прагне виступити з максимальним для себе результатом. Адже це мрія всього життя будь-якого атлета — піднятися на п'єдестал пошани Олімпіади. А ті, хто причетний до підготовки, повинні зробити все, щоб у наших спортсменів не було ніяких проблем. Якщо ж вони виникають, то ми професійно і швидко їх вирішуємо.

 — Нещодавно НОК відзначив своє 25-річчя, а трохи раніше був визнаний кращим олімпійським комітетом світу. За які досягнення Україна опинилася на особливому рахунку в світовому олімпійському русі?
— Згадаймо історію: починаючи з першої участі наших спортсменів в Іграх (з 1952 року) українці здобули 623 медалі. За час незалежності держави ми маємо 122 медалі. На Європейських іграх, що вперше пройшли в минулому році в Баку, завоювали 46 медалей. 67 медалей — на Юнацьких Іграх. На Європейських олімпійських фестивалях — 183 медалі. Тобто результати говорять самі за себе. Багато країн жодної медалі не мають.
Україна завжди була сильною спортивною державою. Те, що Міжнародний Олімпійський Комітет у 2013 році визнав наш НОК найкращим, чітко говорить про те, що ми є одним з провідних комітетів і за результатами, і за широтою і спектру діяльності.
Про це свідчить і той факт, що нашу країну в різні роки неодноразово відвідували президенти МОК: Хуан Антоніо Самаранч і Жак Роге, президент ЄОК Патрік Хіккі. На святкуванні 25-річчя НОК були присутні керівники МОК і АНОК Томас Бах і шейх Аль-Сабах. Це свідчення глибокої поваги до наших здобутків і вагому роль у світовому олімпійському русі.

— Як впливає складна економічна і політична ситуація в Україні на спорт? Що вдається зробити в нинішніх умовах? Які структури продовжують фінансово (і не тільки) допомагати НОКу?
— Ми відчуваємо велику підтримку, в тому числі і фінансову, з боку Міжнародного Олімпійського Комітету, Європейських Олімпійських Комітетів, Асоціації національних олімпійських комітетів. Наш основний бюджет формується за рахунок спонсорів і партнерів. Один з провідних партнерів Національного олімпійського комітету - компанія Coca-Cola. В цьому році ми святкуємо 20-річчя співпраці. З 1996 року
Coca-Cola є нашим ключовим партнером, який підтримує, допомагає і активно впроваджує нові проекти.
Разом з Coca-Cola Foundation ми реалізували проект «Do like Olympians» –  довготривалу спортивну програму для школярів. Ганна Безсонова разом з олімпійцями розробила комплекс вправ для ранкової зарядки для дітей. Проект «Do like Olympians»  це можливість отримати майстер-клас від олімпійця: провести спортивну розминку під його безпосереднім керівництвом, поспілкуватися з чемпіоном, отримати настанови та зарядитися енергією і оптимізмом, повірити у свої сили – так, як зробили герої-олімпійці, досягнувши найвищих вершин у спорті. Перша хвиля проекту, охопила понад 130 шкіл країни. Учасниками розминки із зіркою спорту стали понад 8,5 тисяч учнів, а також близько 16 тисяч залучених глядачів, батьків, друзів. Та що найважливіше: понад 30% дітей почали робити зарядку щодня після участі у такому занятті з олімпійським чемпіоном.

Інший чудовий проект, який ми втілили разом з Coca-Cola Foundation та ООН, отримав назву #ТиЛідер. Це змагання проходило  між учнями 5 – 6 класів по всій країні спочатку у школах, потім в місті, районі, області, а найкращий клас-переможець ми запросили взяти участь у фіналі, який проходив у «Пущі-Озерній». До нас приїхало 300 дітей зі всієї України, упродовж тижня вони змагалися, веселилися, проводили час разом. Наші олімпійці, зірки спорту допомагали їм та брали участь у змаганнях разом з дітками. Наприкінці ми визначили команду-переможницю.  Також дві школи з Полтавської та Миколаївської областей отримали грант на 5 тисяч доларів за запропоновані екологічні проекти. Перша школа витратила їх на благоустрій берегової зони у себе в місті, друга – поставила систему фільтрації для води.
Чому ми почали займатися проектом #ТиЛідер разом з Coca-Cola Foundation і ООН? Тому що ми бачимо: те, що діти мало рухаються – це проблема світового масштабу. Вони проводять дуже багато часу за комп’ютером і не розуміють, що якщо вони грають у спортивні ігри на екрані, то спортом вони насправді не займаються. У цьому проекті діти від 10 до 12 років починають займатися спортом. Клас ділиться на дві команди. Та починають змагатися між собою! Так і виховуються командні гравці, майбутні спортсмени і чемпіони.
Спорт це освіта і виховання людини. Спорт формує сильну особистість, характер. У житті кожен з нас щодня долає труднощі, а спорт вчить не здаватися, формує характер. Тому фізична культура, олімпійський рух це пріоритет у вихованні здорового громадянина України та здорової нації в цілому.
Ось чому, на мій погляд, так важливі всі ті проекти, над якими ми працюємо: олімпійський день, олімпійські уроки в школах, олімпійський тиждень, нагородження кращих спортсменів та тренерів місяця, церемонія «Герої спортивного року». В рамках нашої програми «Олімпійська книга» ми
розіслали олімпійську літературу в 20 тисяч шкіл, 230 тисяч класів.

Вже є список номінантів на церемонію «Герої спортивного року--2015»?
— Необхідно, щоб наша країна знала своїх героїв, на їх прикладах повинні виховуватися майбутні чемпіони. Ось чому слід проводити цей захід. У нинішньому році, 8 квітня, в столичному театрі оперети нагородження наших героїв-спортсменів буде проходити вже в десятий раз. Нещодавно закінчилося голосування серед журналістів, фахівців, які визначають кращих з кращих. Потім голосують члени Української академії спорту: живі легенди визначають переможців у всіх номінаціях: «Кращий спортсмен», «Краща спортсменка», «Краща команда», «Кращий тренер», «Спортивна слава», «Сильні духом» і «Разом з олімпійцями» , де визначаються кращі спортсмени в параолімпійських і неолімпійських видах спорту. У народі «Герої спортивного року» називають спортивним Оскаром.
Така церемонія дуже важлива, тому що спортсмени герої нашої країни, які прославляють Батьківщину, Україну. На честь них на міжнародних аренах піднімають прапор, звучить державний гімн. Необхідно, щоб спортивних героїв знали діти, молодь. На прикладах спортивних зірок повинні виховуватися люди, вони повинні розуміти, що теж можуть стати чемпіонами, адже ними не народжуються, а стають ...