Хтось з колегами на новий рік ходить в баню, а ми вже котрий рік поспіль проводимо 14 лютого, день закоханих, у славному місті Донецьку та відвідуємо Міжнародний Турнір «Зірки Жердини». А ви знаєте щось про цей турнір? Мова про унікальне, не схоже ні на що інше змагання у стрибках із жердиною. Це видовище, а інакшого слова я й не знайду, щороку проходить у Донецьку та нараховує вже 25-ти літню історію. Упродовж 10 років компанія «Кока-Кола» іде з турніром пліч-о-пліч. Для нас ця подія дуже влучно підкреслює тісний зв’язок спорту, активного способу життя та Coca-Cola.

Батько турніру, звичайно ж, Сергій Бубка. Турнір має багато своїх символічних моментів та особливостей. Ну хоча б те, що змагання щороку проходить саме у лютому, а Сергій Назарович встановив світовий рекорд у стрибках у висоту саме у 21 лютого 1993 року. Упродовж 21 року жоден спортсмен світу не міг подолати висоту 6, 15 см, якої сягнув свого часу Сергій Бубка.

Отже, спершу давайте розберемось, а що ми знаємо про стрибки з жердиною. Чесно кажучи, я знала мало, тому почала шукати інформацію, і нашукала наступне. Виявляється, що це одна з найбільш складних легкоатлетичних вправ. У цьому виді спорту поєднався біг, стрибок, висота, нелегкий шест і акробатика. Стрибки з жердиною серед чоловіків стали олімпійським видом спорту з першої літньої Оліміпіади 1896 року, серед жінок – з Олімпійських Ігор 2000 року у Сіднеї. Цей вид спорту входить до складу легкоатлетичних багатоборств. Цікаво, що істрично цей вид спорту почав набирати популярності в Ірландії, звідти ним захопились шотландці, а потім він поширився і по Англії. Першість зі стрибків з жердиною вперше пройшла у Великобританії у 1886 році. З 1912 року офіційно реєструються світові рекорди по стрибках з жердиною. Те, що сучасні спортсмени стали високо стрибати, звісно, обумовлюється використанням нових матеріалів, з яких виготовляються жердини, але звичайно ж не стоять на місці техніки та методики тенувань.

Повертаючись до турніру «Зірки Жердини», зазначу його особливість - на полі для стрибків можна майже одночасно спостерігати як за чоловічими, так і за жіночими змаганнями. Більше того, кожен спортсмен готується до участі в цьому турнірі як фізично, так і естетично. Кожен стрибун обирає музику, яка потім під час змагань надихає його або її на високий політ. Наприклад, один російський спортсмен стрибав під пісню, фраза з якої у мене досі стріляє в голові: «пуля навылет....пупупу-пуля навылет». Турнір триває з 14-00 до 18-00, але ці 4 години пролітають майже так само швидко як і спортсмен над планкою.

На «Зірки Жердини» зїжджаються олімпійські чемпіони, чемпіони світу, національні чемпіони та рекордмени. Дозволю собі особистий коментар і власне бачення -  цього року виступи жінок були слабші. Зате Донецьк надзвичайно радів за землячку Ганну Шелех, яка рвалась до бою і закінчила виступ, зафіксувавши власну висоту 4, 52. Найвищою переможною висотою для жінок  цього року стала 4,62. Фабіана Мюрер (Бразилія) отримала перще місце, а друге та третє розділили Силке Шпігельбурк (Германія) та Анна Роговська (Польща). Куди драматичніше розігрались події у чоловічому таборі. Дуже яскраво виглядав бразилієць Тьяго Браз да Силва, стрибнув  на 5,76 м, встановив Південної Америки та завоював третє місце. До речі, він ще й виявився наймолодшим учасником турніру. У фінальному двобої за першість зійшлися  Люк Катс (Великобританія -  а ви пам`ятаєте, що колись цей вид спорту поширився саме з цієї території) та Рено Лавілленьї (Франція). Британець зупинився у змаганнях на відмітці 5,81 м. Француз не зупинився. Його висота стала рекордною -  6,16 м.

Коли пройшов уже якийсь час і вгамувались найперші емоції хвилювання, розчарування  і захоплення ми спитали у Сергія Назаровича Бубку про його враження від ювілейного турніру:

«Я щасливий, що «Зірки жердини» стали такими популярними тут у Донецьку, адже це моє рідне місто; місто в якому я поставив світовий рекорд. Турнір розвивається, і з року в рік сюди приїздить все більше спортсменів; все більше вболівальників збирають наші трибуни. Надзвичайно приємно, що наші традиції не стоять на місці, і з`являються нові світові рекорди. Це справді вже новітня  історія і беззаперечний рух вперед, без якого спорт неможливий».

Slide show:Турнір Зірки Жердини_2014 (фото репортаж)

Для підготовки статті були використані матеріали з ресурсів http://www.world-sport.org та http://interfax.com.ua