Найбільш цілісно історія Coca-Cola подана у книжці Фредеріка Алена «Секретна формула». З неї можна дізнатись, завдяки яким рішенням компанія Coca-Cola за 130 років перетворилась з невеличкого підприємства, що продавало свої напої в аптеках Атланти на один із найбільш відомих брендів світу.

Наразі пропонуємо тобі 10 найважливіших бізнес-рішень компанії на шляху до успіху.

1886-1940 рр.: Кола за 5 центів

10 бізнес-рішень, що перетворили Coca-Cola зі стартапу на глобальну корпорацію

Керівництво, що стояло у витоків компанії вважало, що їх продукт повинен бути доступним для всіх. Задля досягнення цієї мети, компанія встановила ціну на Coca-Cola ‒ 5 центів – і утримувала її на цьому рівні більше 50 років.

Така стала цінова політика сприяла збільшенню споживчого попиту на продукт, що, в свою чергу, спонукало ботлерів більше купувати сиропу для розливу напою.

1894 р.: Винахід пробного купона

10 бізнес-рішень, що перетворили Coca-Cola зі стартапу на глобальну корпорацію

Незважаючи на відмінний смак продукту, Coca-Cola була невідома багатьом споживачам за межами південного сходу США. Для вирішення цієї проблеми Аса Гріггс Кендлер, який придбав рецепт Coca-Cola у її винахідника доктора Джона Пембертона в 1888 році, почав роздавати безкоштовно купони на стакан Кока-Коли тим, хто хотів би спробувати напій. З 1894 по 1913рр. було роздано понад 8,5 млн купонів на безкоштовний напій.

1899: Народження системи компаній Coca-Cola

10 бізнес-рішень, що перетворили Coca-Cola зі стартапу на глобальну корпорацію

Коли індустрія напоїв зазнала величезних змін і зіткнулась з конкуренцією в кінці 1800х років, Кандлер зосередився на розширенні дистрибуції. Продаючи права на розлив Coca-Cola в пляшки, він був націлений на створення загальнонаціонального попиту на свій продукт.

У 1899 році Кандлер продав права розливу Coca-Cola за 1 долар в місті Чаттануга, штат Теннесі. Адвокати Бенджамін Ф. Томас і Джозеф Б. Уайтхед створили те, що сьогодні відомо як система компаній Coca-Cola – партнерство на умовах франшизи між Coca-Cola і більш ніж 250 компаніями з розливу в усьому світі. Ця система допомогла охопити набагато більше ринків, ніж коли-небудь уявляв собі Кандлер. Тепер Coca-Cola продавалась в більш ніж 200 країнах світу.

1915: Випуск легендарної контурної пляшки Coca-Cola

10 бізнес-рішень, що перетворили Coca-Cola зі стартапу на глобальну корпорацію

Майже одразу після випуску пляшки Coca-Cola зіткнулась з величезною кількістю підробок, що намагалися імітувати її успіх. Для того, щоб протистояти цьому Coca-Cola дала завдання створити новий дизайн пляшки, яка буде настільки унікальна, що навіть якщо її розбити або доторкнутись у темряві можна буде зрозуміти, що це саме Coca-Cola.

У 1915 році, надихнувшись формою стручка какао, дизайнерська компанія створила те, що зараз відомо як пляшка Coca-Cola. В даний час унікальній пляшці вже більше 100 років, і її форма добре відома по всьому світу. Це справжня ікона стилю!

Читай також:

1940 рр.: Coca-Cola під час війни

10 бізнес-рішень, що перетворили Coca-Cola зі стартапу на глобальну корпорацію

У роки Другої світової війни президент Coca-Cola Роберт Вудрафф вірив, що кожен американський військовий, повинен мати можливість пити Coca-Cola за п'ять центів, незалежно від того, де він знаходиться або скільки це коштує для компанії.

Група співробітників, відомих як технічні спостерігачі, була відправлена з американською армією, щоб встановити спостереження і контроль за компаніями з розливу Coca-Cola, які будуть постачати напій для військ США за кордоном. Саме далекоглядність Вудраффа у цей критичний для американської історії період, допомогла Coca-Cola стати глобальною корпорацією, постачаючи продукт на різні ринки.

На додаток до глобального впливу, це рішення дозволило добитись прихильності серед військовослужбовців та їх сімей в Америці, чия любов і підтримка продукту тривала протягом декількох поколінь.

1960ті роки: Диверсифікація: Minute Maid, Sprite, TaB і Fresca

10 бізнес-рішень, що перетворили Coca-Cola зі стартапу на глобальну корпорацію

У 1960 році Coca-Cola придбала корпорацію Minute Maid. Це було перше підприємство компанії по випуску негазованих напоїв. На час цієї покупки, на Minute Maid припадала третина продажів соків у Сполучених Штатах. Ця інвестиція стала ключовою для Coca-Cola у справах розширення і диверсифікації портфеля компанії у наступні роки.

Після успішного придбання Minute Maid, протягом наступних кількох років Coca-Cola представила Sprite ‒ перший лимонно-лаймовий напій. TaB – перший дієтичний напій, і Fresca ‒ цитрусовий напій без цукру.

З тих часів можливості компанії Coca-Cola значно зросли і вона може запропонувати споживачам більш ніж 3800 напоїв. Так, лише у 2015 році компанія вивела на ринок понад 600 нових видів продукції.

1982: Дієтична Кола

10 бізнес-рішень, що перетворили Coca-Cola зі стартапу на глобальну корпорацію

В кінці 1970-х років Coca-Cola почала розробляти новий напій, який би викликав бум продажів коли і міг би задовольнити зростаючий апетит споживачів на низькокалорійні напої.

У 1982 році з великою помпезністю, компанія представила дієтичну Колу, як перший етап розширення торгової марки Coca-Cola. Хоча і були побоювання, що новий дієтичний напій послабить товарний знак, протягом року після запуску дієтичної Коли, він навпаки, став найкращим безцукровим напоєм в Америці.

Запуск дієтичної Кока-Коли став важливою віхою для компанії, що спонукав приймати ризики при впровадженні нових унікальних напоїв для задоволення мінливих потреб споживачів.

1985: Нова Coca-Cola

10 бізнес-рішень, що перетворили Coca-Cola зі стартапу на глобальну корпорацію

Щоб пожвавити ринок, у 1985 році компанія Coca-Cola вивела з продажу свій флагманський продукт та представила новий напій New Coke, вперше за 99 років змінивши свою таємну формулу.

Хоча запуск нової Coca-Cola аналітики розглядають як помилковий маркетинговий хід, саме тоді між брендом Coca-Cola і її споживачами було встановлено емоційний зв’язок. Адже після оголошення про зміну формули серед споживачів почались акції протесту, компанію завалили гнівними листами та телефонними дзвінками. А ще з’явилися цілі натовпи споживачів, які намагалися заповнити свої шафи великою кількістю оригінальної Коли.

Після цього компанія була вимушена повернутись до оригінальної формули. Класична Кока-Кола відродилась як ведучий безалкогольний напій США.

Кінець 1990х-початок 2000х: Як стати Глобальною корпорацією напоїв

10 бізнес-рішень, що перетворили Coca-Cola зі стартапу на глобальну корпорацію

В кінці 1990х років Coca-Cola вирішила зосередитись на тому, щоб перейти від переважно ігристих напоїв до негазованих, що тоді швидко захоплювали зростаючий споживчий ринок, особливо у США.

У 1999 році першою спробою був запуск негазованої води Dasani. Потім у 2001 році – запуск соків Simply, в 2006 році – чаю Gold Peak та придбання Vitaminwater і SmartWater.

Сьогодні усі вони займають почесне місце серед 20 брендів компанії, і кожен з них приносить більш ніж 1 млрд доларів у роздрібному продажі на рік.

Сьогодні і на майбутнє: В ногу зі споживчими тенденціями

Так як споживачі продовжують вимагати нових захоплюючих напоїв, компанія постійно відстежує потенційно привабливі бренди і намагається придбати їх у свою власність. У 2007 році Coca-Cola запустила свій новий підрозділ VEB у Північній Америці. Його місія шукати нові швидкозростаючі багатомільярдні бренди, які компанія може додати у свій портфель.

VEB діє як венчурна компанія, що ризикує і вкладає гроші в нові продукти, що мають потенціал. Так були придбані Honest Tea, Zico, Suja і Core Power. За межами Сполучених Штатів компанія також продовжує купувати або інвестувати в популярні торгові марки.

Протягом усього часу компанія Coca-Cola не зупиняє свого руху і продовжує рости, не забуваючи приділяти увагу своєму улюбленому бренду та напою – Coca-Cola.

Джерело: coca-colacompany.com

Ділися своїми думками у коментарях, знизу!