Муралами (від англ. murals, тобто стінопис) називають поєднання стріт-арту та настінного живопису. Сьогодні мурали – це різновид графіті, мальовниче полотно на певну тему, написане на великій стіні у багатолюдному місті. По всьому світу мурали стали популярним мистецьким засобом оживити сірі урбаністичні пейзажі. А крім того – вони знайомлять з новими арт-тенденціями мешканців мегаполісів – навіть тих, хто ніколи не відвідує художні галереї.

Провісником сучасного настінного живопису у Східній Європі можна вважати виступ поета та публіциста Маяковського на з’їзді російських футуристів ще у 1918 році. У своєму Декреті №1 «Про демократизацію мистецтв» він дав своє бачення соціальної ролі мистецтва:

 «Нехай самоцвітними веселками заграють фарби на вулицях та площах від дому до дому, даючи радість, виховуючи благородний смак перехожого. (…) Нехай вулиці стануть святом мистецтва для всіх».

У стріт-культурі мурали стали меінстрімом спочатку в США, а згодом і в Європі. Такий стиль мистецтва у публічному просторі пройшов, мабуть, усі можливі стадії суспільної реакції – від тотального захоплення до звинувачень художників у антисоціальній поведінці.

Сьогодні мурали стали окремим напрямом мистецтва. Ними захоплюються, про них пишуть, вони надихають. Мурали все рідше називають «вуличним артом» – вони стали «урбаністичним мистецтвом».

Ловіть підбірку найбільших муралів у світі від Coca-Cola Journey.

1.       Дівчина у вишиванці. Україна. Автор: Гвідо ванн Хелтен

vyshivanka

2.       Дівчина, яка спить на даху. Норвегія. Автор: Ella & Pitr 

girl_sleep

3.       Алігатор. Атланта, США. Автор: ROA

alligator

4.       Greenway mural. Бостон, США. Автор: Os Gemeos

greenway

5.       Варшава, Польща. Автор: Blu.

varshava

6.       Для людей. Квебек, Канада. Автор: Cité Création

Canada

7.       Бельгія, Брюссель. La Fresque des Wallons. Автор: Cité Création

brussel

8.       Ліон, Франція. Автор: Cité Création

Canada2

9.       Phoenix. Берлін, Німеччина. Автор: Gert Neuhaus

phoenix_berlin

10.       Бібліотека вночі. Квебек, Канада. Cité Créations

biblioteque