Ми витрачаємо багато часу, думаючи про щастя. Нам подобається допомагати людям «підвішеним напоєм»[1], залишеним на стенді у кав’ярні, ми любимо заохочувати людей бути фізично активними і від того почуватися краще й обожнюємо поширювати щастя, даруючи щось особливе.

Усі ці розмови про щастя пробудили у нас бажання дізнатися більше про те, що думають з цього приводу науковці, і не лише вони.

«Із досліджень відомо, що щастя людини врешті визначається трьома факторами: генетикою, життєвими обставинами та свідомими вчинками» - каже Соня Любомирські, доктор наук, професор психології Університету Каліфорнії у Ріверсайді, та автор книги «Щастя – як саме?». «Ви можете змінити, у дійсності, лише останню категорію — власну поведінку і щоденний хід думок про життя.»

То з чого ж почати? «Із психологічної точки зору, завдяки медитативним практикам можна стати уважнішим до власного життєвого досвіду, а це допомагає дійсно насолоджуватися митями щастя», каже професор Любомирські. «Що стосується дій, шукайте позитивних занять, які сприяють зміцненню ваших стосунків. Висловлюйте подяку, яка підсилюватиме відчуття задоволення життям, і робіть добро для інших.»

Вчені продовжують досліджувати всі тонкощі нашої психіки, і більшість із них вивчає причини того, що приносить нам задоволення. А доки універсальної формули блаженства все ще не винайдено, ці знання допомагають нам намалювати якомога повнішу картину наших «щасливих» звичок — деякі з них вас здивують.

1. Щастя дійсно заразне

Дослідники Гарвардського університету та Університету Каліфорнії у Сан-Дієго виявили, що щастя поширюється через соціальні кола, наче вірус, від однієї людини до її сусідів, колег, друзів і навіть друзів її друзів, яких вона ніколи не зустрічала. Це означає, що якщо ваш сусід отримає підвищення на роботі, для прикладу, не лише ви відчуєте ефект дотичної хвилі радості, а й ваші друзі, і друзі друзів, ймовірно, також. 

2. Більше грошей — більше щастя. До певної межі

Збільшення доходів не завжди еквівалентне збільшенню щастя. Дослідження, проведене 2010 року в Принстонському університеті, показало, що вищі зарплати корелюють із сильнішими відчуттями щастя, але лише до певного моменту. Тільки-но ви досягаєте певного рівня прибутку, рівень щастя залишається на одному місці, а це свідчить про те, що щасливішою від подальшого збільшення прибутку людина не стає.

3. Усі ми, направду, вранішні пташки

Принаймні протягом декількох годин. Дослідники з Корнельського університету виявили, спираючись на тон і настрій повідомлень у соціальній мережі Twitter, що люди в усьому світі почувають себе щасливими одразу після того, як прокидаються, незалежно від культури чи географічного положення.

4. Є речі набагато приємніші ніж просто покупки

Якщо ви вагаєтеся у виборі між відпусткою та купівлею нового телевізора цього літа, їдьте відпочивати. Плазмовий телевізор видається вагомішим у довгостроковій перспективі, однак згідно досліджень Штатного університету в Сан-Франциско, придбані речі згодом приносять нам все більше й більше невдоволення, адже, світ не стоїть на місці і тому постійно з’являються новіші й кращі речі, порівняно із тими, які придбали ми. Щастя, яке ми отримуємо в мандрівках і на відпочинку, приходить у яскравих барвах і тільки міцнішає, коли до нас навідуються теплі спогади.

5. У Бутані щастя вимірюється як національне надбання

Психологічне благополуччя настільки важливе в культурі Бутану, що його лідери вимірюють успішність країни величиною національного щастя (ВНЩ), а не внутрішнім валовим продуктом (ВВП), яким користуються всі інші країни світу! З метою збереження духовного і соціального здоров’я населення Бутану на основі ВНЩ було прийнято низку законів у країні. Серед них суворе обмеження тривалості робочого дня до 8 годин (ті, хто працює більше, вважаються обділеними часом).

6. Дехто вірить, що 33 роки—це найкращий вік

Семеро із 10 дорослих стверджують, що найщасливішим періодом у їх житті було 33-річчя. Це результати дослідження, проведеним британською соціальною мережею Friends Reunited. Психологи кажуть, що тридцятилітні ставляться до життя позитивніше завдяки оптимістичному погляду в майбутнє, професійній реалізації та відчуттю достатку, якого їм бракувало раніше.

7. Весела музика здатна витягнути нас із поганого настрою

Коли нам сумно, енергійна музика зможе зробити нас помітно щасливішими — якщо ми справді хочемо покращити собі чимось настрій. Згідно останніх досліджень Університету Міссурі, люди, що слухали позитивну музику, аби поліпшити свій емоційний стан, відзначили прилив гарного настрою після прослуховування. Ті, хто слухав ту ж музику, однак без будь-якого наміру, не помітили жодних змін власної щасливості.

8. Зелений колір дарує щастя—принаймні під час занять

Простого споглядання зеленого кольору достатньо для того, аби відчути себе щасливішим і більш розслабленим під час тренування. У дослідженні, проведеному Університетом Ессекса, велосипедисти, що тренуються у приміщенні, переглядали відео-симулятор із зеленим фільтром. Вони були спокійнішими і говорили про покращення настрою і прилив енергії порівняно з тими, кому пропонували для перегляду відео з іншим кольором.

9. Чим далі ви мандруєте, тим щасливішим буде відпочинок

Проаналізувавши більш, ніж 37 мільйонів твітів про місце перебування, дослідники з Університету Вермонту відзначили: чим далі користувачі знаходяться від домівки, тим щасливішими є їх повідомлення. Серед найпозитивніших твітів найчастіше зустрічалися слова «пляж», «новий» і «ресторан», що свідчить, на думку дослідників, про зв'язок між новим досвідом у житті і посиленим відчуттям задоволення.


[1] Суть руху «підвішених напоїв» ґрунтується на альтруїзмі відвідувачів закладів-учасників руху. Кожен охочий може замовити собі каву або будь-який інший напій, заплативши за два чи більше. Проплачений зайвий напій фіксують працівники закладу, а потім ним безкоштовно можуть скористатися інші клієнти, які з тих чи інших причин не мають грошей.