Протягом останніх місяців компанія Coca-Cola оголосила ряд новин про придбання компаній та інвестиції в нові бренди. Що саме було зроблено і які плани, ділиться президент та генеральний директор компанії Coca-Cola Джеймс Квінсі.

«Ми не змінюємо своїх цілей»

Злиття та поглинання (M&A) можуть бути як автобуси. Ти довго чекаєш, а потім приходять одразу декілька. Але в нашому випадку, це не збіг, якщо уважно подивитися, всі ці угоди є частиною нашої політики орієнтованості на споживача.

Щоб страти компанією різноманітних напоїв, потрібен багатосторонній підхід. Ми концентруємо увагу на внутрішніх інноваціях: презентуємо нові бренди, такі як Gold Peak і I LOHAS, або нові смаки вже існуючих напоїв. Ми просуваємо, змінюємо та масштабуємо успішні бренди з одного ринку на інший, наприклад, кава Georgia та наш міжнародний чайний бренд Fuze Tea. І ми також продовжуємо процес злиття та поглинання.

Злиття та поглинання не є самоціллю, вони сприяють нашій глобальній стратегії. Тоді як розмір і обсяги наших M&A угод постійно змінюються, щоб передбачити зміни на ринку або розширити коло споживачів, місія M&A сприяти розвитку компанії лишається непохитною.

Злиття та поглинання можуть мати різну мету, наприклад заповнити прогалини у нашому портфоліо напоїв або увійти в нову категорію напоїв, яка тільки починає розвиватися. Коли ми бачимо невеликі компанії з чудовими продуктами, M&A дозволяє придбати бренд або інвестувати в нього, щоб зробити його більшим і кращим, ніж зараз.

Злиття та поглинання також є інструментом для створення можливостей у нашому ланцюжку поставок, наприклад інгредієнтів або обладнання. І ми завжди прораховуємо, чи буде інвестиція або придбання нового бренду працювати в нашій системі, підвищуючи продуктивність та ефективність.

Інноваційні та хайпові бренди

В кожному регіоні світу залежно від стану місцевого розвитку та наших стратегічних цілей, ми маємо різні пріоритети щодо злиття та поглинання компаній.

Ми шукаємо та вивчаємо інноваційні, конкурентні та хайпові бренди. І об’єктом для придбання чи інвестицій найчастіше стає бренд, який розширює свої масштаби і вплив на споживачів та розвиває дистрибуцію.

Наприклад, ми визначили BodyArmor перспективним брендом у сегменті спортивних напоїв. Ми почали з міноритарних інвестицій у серпні цього року, які потенційно відкривають нам можливість придбання компанії. Саме за таким сценарієм розвивалися наші відносини з брендами Honest і ZICO в США, а також innocent у Великобританії.

Не всі поглинання були ефективними, частково тому, що ми намагалися  занадто швидко інтегрувати компанію чи бренд у нашу систему. Так ми навчилися тому, що певний перехідний період на противагу якнайшвидшій інтеграції, значно ефективніший.

Окрім нещодавніх інвестицій в BodyArmor, ми також оголосили про капіталовкладення в австралійську компанію Made Group. Вона відома такими продуктами, як сік холодного віджиму та високобілкові смузі. Цю інвестицію ми зробили в партнерстві з нашим ботлером у регіоні – Coca-Cola Amatil. Made Group продовжить працювати самостійно, вибірково використовуючи ресурси системи Coca-Cola, що допоможе компанії нарощувати лінійку брендів та продуктів.

Поглинання

У деяких випадках повне поглинання є правильним підходом. Ми оголосили про певні серйозні угоди у третьому кварталі:

  • В Австралії ми купили компанію Organic & Raw Trading Co., що випускає популярний бренд комбучі – Mojo. Це перший бренд комбучі, що належить нашій компанії. Це чудовий приклад того, як можна увійти в швидко зростаючу категорію.
  • У Франції ми також завершили придбання відомого бренду Tropico, що дає нашому бізнесу в цій країні міцну опору у виробництві негазованих напоїв з фруктовими смаками.
  • Звичайно, наша найбільша угода кварталу – плановане придбання бренду Costa. Це дасть Coca-Cola можливість для розвитку глобальної кавової платформи з доступом до всього ланцюжка виробництва - від поставок до дистрибуції. Ця угода вартістю $5,1 млрд є найбільшою для бренду і другою за обсягом протягом останніх років.

Незважаючи на розмір Costa, наш підхід буде подібним до інших угод. Ми прагнемо зберегти унікальні можливості кожного бренду, при цьому додавши потужність системи Coca-Cola.

Ми так робили раніше, наприклад, коли купили бренд AdeS в Латинській Америці, який зміцнив наш портфель напоями рослинного походження. Так, разом з брендом AdeS ми придбали можливості у цьому унікальному ланцюжку постачання та виробництва. Як і Costa, придбання бренду AdeS було зроблено правильно і в потрібний час. Ми використали наші нові можливості на нових ринках, запустивши бренд AdeS в Європі.

Процес злиття та придбання, як прискорювач бізнес-процесів

Розгляньмо бренд Jugos del Valle, який ми купили з нашими ботлерами в Мексиці. До придбання Jugos del Valle, наш портфель продуктів в Латинській Америці був переважно представлений газованими напоями. Нам потрібна була платформа для виробництва негазованих напоїв. Рішення додати Jugos del Valle до нашого портфелю було дуже успішним. Бізнес зараз у п'ять разів більше, ніж був, коли ми його купили, і він став регіональним лідером у Латинській Америці.

Наш успіх з Jugos del Valle також привів нас до придбання Santa Clara, молочної компанії, яка добре підходить для платформи Jugos del Valle. Це демонстує, як злиття та придбання може бути каталізатором розвитку.

Ще один приклад – Smartwater. Придбання цього бренду дозволило його досягти успіху в багатьох країнах та регіонах.

Важливо, щоб ми постійно оцінювали нашу продуктивність у процесі злиття та поглинання та дізнавалися більше про те, що працює, а що ні. У нас існує спеціальна звітність по M&A, яка вимірює ефективність угоди з оригінальним бізнес-кейсом. Конкретні люди несуть відповідальність за керування стратегічним баченням та продуктивністю, яку ми мали на меті забезпечити. Ці звіти регулярно переглядаються.

За останні кілька місяців було багато угод по всьому світу. Я також читаю новини, і бачу, що можливі й інші угоди.

Але чи слід очікувати від Coca-Cola стільки ж новин про поглинання та злиття у четвертому кварталі року? Чи наша стратегія зміниться?

Напевно ні. Активний процес злиття і поглинання залишатиметься важливим інструментом, – хоча і далеко не єдиним, – для того, щоб Coca-Cola продовжувала втілювати свою стратегію компанії різноманітних напоїв.

Джеймс Квінсі, президент та генеральний директор компанії Coca-Cola.