Мабуть, ти пам’ятаєш прозорі гладкі шматочки кольорового скла, що їх викидає море на піщане узбережжя. Кожен з нас, напевне, знаходив такі подарунки поруч з мушлями та камінцями. Однак, напевне, тобі невідомо, що ці уламки скла були залишками від пляшки Coca-Cola і сьогодні вони цінуються мов бурштинові прикраси, але про все докладніше.

Поціновувачі морського скла

Річард Ламотте відчув себе переможцем, коли побачив скляну мушлю аквамаринового кольору. Вона ховалась на березі посеред очерету, каменів, молюсків та уламків, поблизу його будинку в бухті Чесапік, штат Меріленд.

Виявилося, що це уламки пляшки Coca-Cola, яку протягом десятиліть шліфували та обтісували солоні хвилі океану. Ламотте вважає, що вік цієї пляшки можна датувати тридцятими роками минулого сторіччя. Саме тоді кожні вихідні пляжі бухти наповнювались десятками тисяч відпочиваючих з Балтімора та інших міст.

«Цей скляний камінець розміром з великий палець, і хвилі з ним чудово попрацювали», – каже Ламотте, автор збірника «Чисте морське скло» . Цей довідник з чудовими кольоровими фото – справжня знахідка для тих, хто колекціонує морське скло. Його дружина Ненсі, дизайнер ювелірних виробів, використовує цей матеріал в своїй роботі. Але цю знахідку Ламотте вирішив зберегти для себе.

Сьогодні цей уламок розміщений під склом на вітрині поряд з іншими заповітними зразками, знайденими парою протягом останнього десятиліття.

Рідкісний аквамариновий відтінок

З моменту отримання патенту у 1915 році і до сьогоднішнього дня, фігурна пляшка Coca-Cola стала добре відома по всьому світу. Вона з’явилася на обкладинці журналу Time у 1950 році. І навіть стала джерелом натхнення для відомого художника Енді Уорхола. Тепер, коли пляшка відзначила свій 100-річний ювілей, вона отримала нових шанувальників – колекціонерів морського скла. Вони обожнюють і цінують її аквамариновий колір.

«Ці скляні уламки виглядають наче після морозу, сформовані хвилями і прекрасні, мов океан. Це також ностальгічні згадки про минуле для багатьох людей», – розповідає Мері Бет Бьюк, засновник та колишній президент Північноамериканської асоціації «Морське скло».

Близько 75% морського скла – це залишки пляшок, і саме пляшки Coca-Cola складають більшість відполірованого зеленого морського скла, що знаходять на пляжах від Мена в США до Окінави в Японії. «В основному, це пояснюється тим, що переважно Coca-Cola використовує зелений колір при виробництві своїх пляшок», – пояснює Ламотте.

«Автоматизація всіх виробничих процесів почалася в 1900-х роках, і підприємства з розливу напоїв перейшли на коричневі фарби для скла з метою підвищення ефективності», – згадує Ламотте. «Зелені та аквамаринові пляшки залишились в минулому, єдиним винятком була Coca-Cola. Вона продовжувала випускати пляшки приємного м’ятного кольору з 1915 року і аж до 1960-х років», – додає він.

Фірмовий колір компанії

«До 1915 року пляшки Coca-Cola мали бурштинові яскраві відтінки», – пояснює Тед Райан, директор Coca-Cola по культурно-історичній спадщині компанії. Коли компанія вийшла на ринок з фірмовою фігурною пляшкою, відомою також як «вузька спідниця» за її форму, що нагадує пісочний годинник, компанія вирішила стандартизувати і колір пляшки. Coca-Cola вибрала світло-зелений відтінок, також відомий як німецький зелений. Пізніше він був названий Джорджіанський зелений на честь місця народження компанії.

«Ніхто інший ніколи не робив нічого подібного. А вони взяли та обрали зелений колір, який ми всі добре знаємо сьогодні», – каже Райан. – «Ми наполегливо примушували ботлерів використовувати саме зелений барвник. Якщо ми дізнавались про те, що хтось повертався до минулого кольору, що був дешевше, ми переконували їх перейти на зелений, адже він став фірмовим кольором компанії».

«В морському склі відображається метафора життя», – завершує свою розповідь Бьюк. –  «Адже воно стало ще більш красивим після того, як пройшло жорстокі природні випробування, і після всіх труднощів виглядає майже ідеальним»

Якщо вам пощастить, кажуть колекціонери морського скла, ви можете знайти шматок пляшки Coca-Cola, на якому написані дата та рік патенту, а також назва міста, де її було зроблено. «Ці рідкісні знаки для морського скла», – відзначає Бьюк, – «оскільки десятиліття роботи океанських хвиль зазвичай все це згладжують».

Коштовні скарби, народжені хвилями, і Coca-Cola

Морське скло – це по суті залишки банок, пляшок, посуду та інших предметів, які потрапили в океан через прибережні сміттєзвалища, корабельні аварії чи просто викидались людьми. Десятиліття безупинної роботи хвиль перетворили його в красиві, гладкі, наче вкриті інеєм, самородки, на які полюють ювелірні дизайнери та колекціонери.

Утилізація, багаторазові пляшки та збільшення використання пластику зробили морське скло рідкісним товаром. Тепер його все важче знайти, але це, можливо, і посприяло підвищенню його популярності в останні роки, стверджують колекціонери.

«Люди бачать, що воно зникає, тому купують і платять більше за ювелірні вироби з морського скла, адже вони не можуть його знайти», – ділиться висновками Ламотте. Інтернет, глянцеві журнали та газети також допомагають збільшити коло шанувальників морського скла.

Витвори народного мистецтва з островів Окінава

У Японії фігурна пляшка Coca-Cola пройшла через аналогічне художнє відродження. Під час Другої світової війни Coca-Cola поставляла тисячі пляшок для військовослужбовців, які перебували за кордоном, включаючи Окінаву і острови Рюкю. Коли жителі повернулись на свій розбитий війною острів, деякі винахідливі митці почали збирати викинуті пляшки Coca-Cola і креативно використовувати їх у побуті, починаючи з простих скляних ламп до вишуканих і прикрашених візерунками ваз. Сьогодні у всьому світі відомий такий народний промисел як «рюкське скло», що у свій час перетворився з захоплення на ремісничий бізнес, що існує тільки на цьому острові та приваблює туристів з усього світу.

Зовсім недавно дизайнер Окі Сато перетворив пляшку Coca-Cola на елегантний зелений скляний посуд у рамках діючої програми «Coca-Cola Японія», спрямованої на розвиток екологічності дизайну.

Морське скло як метафора життя

Морське скло дуже цінується ювелірними дизайнерами, однак, зараз його використовують у різні інші креативні способи, починаючи від декорування басейну до стінових покриттів та «китайських дзвоників», оскільки все більше людей вважають це вдалим поєднанням краси та історії.

«В морському склі відображається метафора життя», – завершує свою розповідь Бьюк. –  «Адже воно стало ще більш красивим після того, як пройшло жорстокі природні випробування, і після всіх труднощів виглядає майже ідеальним».