Тільки уяви: з одного боку – звичний порядок речей, а з іншого – нові можливості і ризик. В першому випадку ти нічого не втрачаєш, але й не отримуєш. У другому – в тебе є шанс ризикнути і змінити життя на краще. Так що ж ти обереш?

Ми потребуємо змін!

Коли в тебе є ціль, ти йдеш вперед, вирішуєш проблеми, вчишся, пізнаєш нове. Потім отримуєш бажане і заспокоюєшся. Кава на сніданок, серіали, улюблені блогери в YouTube. Потроху ти створюєш навколо себе зону комфорту. І ніхто не каже, що це погано. Але відчуття ейфорії швидко проходить і якось все частіше виникає незадоволеність, роздратування.

Психологи кажуть, що це перша ознака особистісного застою. Людина сама собі не подобається, її дратують оточуючі. З’являється велике бажання вийти за межі звичної рутини, потреба свободи. Цей момент важливо не упустити. Це означає що твоя зона комфорту вже тебе не влаштовує. І саме зараз треба встановити собі нові цілі.

Вони можуть бути «м’якими»: підвищення свого професійного рівня, отримання нових навичок, розширення кола спілкування. Чи кардинальними: зміна роботи, оточення, переїзд в інше місто чи навіть країну.

Але саме тоді, коли ти приймаєш рішення вийти з зони комфорту і починаються проблеми. Тому що все нове викликає страх і дестабілізацію. І ми зупиняємось: «А чи потрібно це, адже треба докласти стільки зусиль? У мене і так все непогано».

Це природна реакція. Так ми проявляємо наш страх перед невідомим. І чим старше людина, тим більше в неї досвіду і страхів. Потрапляючи в нові умови, не знаючи правил гри, ми боїмося не виправдати сподівань і не знайти місце в цьому новому просторі. Але вихід тут єдиний – йти вперед.

«Зону комфорту ми залишаємо кожного ранку, коли прокидаємося і йдемо на роботу. Нам треба розвиватися, а значить доведеться змінювати свій звичний світ».


У страху великі очі

«Мій страх перед чимось означає, що я повинна це зробити», – заявляє поп-королева Мадонна. Тож, чом би не скористатись її досвідом.

1. Будь-яке завдання здається нездійсненним, доки не розбити його на кроки.

2. Ще одна практика, що допоможе подолати будь-які страхи – це компенсація. Що мається на увазі? В кожному явищі є позитивні моменти, тільки наш внутрішній негатив не дає їх побачити. Тому шукай їх. Збираєшся переїхати в Київ, але боїшся, тому що там немає рідних і друзів? Так, дійсно. Проте, дуже скоро в тебе з’являться нові цікаві знайомства, ти зможеш відвідувати місця, в які раніше було складно потрапити, тощо. Отже, завжди можна знайти позитив.

3. Деколи допомагає такий прийом, як негативна самомотивація. Це коли ти уявляєш, що буде, якщо залишити все як є. Звісно, лякати себе не варто. Але якщо ти не можеш зважитися на вчинок, тільки уяви, яким буде твоє життя без цих змін. Не влаштовує?! Тоді досить себе лякати – до справи.

Те, що вчора лякало, сьогодні стане звичним

Як допомогти собі легше пережити перехідний період між звичним і новим? Тут звісно теж є свої прийоми.

1. Міксуй нове з добре знайомим. Так, якщо ти далеко від близьких, то заходь частіше в скайп чи вайбер і дзвони їм. Після робочого дня на новому місці – зустрічайся з друзями чи йди додому в рідні стіни. Іноді зоною комфорту може бути просто чашка кави. Побачиш, з кожним днем звичного буде ставати все більше. І поступово ти адаптуєшся до нових умов.

2. Розширюй кордони. Особливо важко людям, які роками нічого не змінювали в своєму житті. Їм не варто відразу все робити по-новому. Це великий стрес для психіки. Краще почати з розширення кордонів: знайомства з новими людьми, вивчення нового досвіду чи опанування нової справи. Тоді мозок і організм адаптуються до струсів і тільки після цього можна зважитись на кардинальні зміни.

Взагалі, страх змін, по суті, означає страх життя. І якщо це відчуття з’явилося, треба передивитись свою систему цінностей. Коли ми постійно робимо щось незвичне, мозок працює на тих же обертах, що і в юності. Але якщо людина вже в 30 років зупиняється пізнавати щось нове, вона старіє і фізично, і морально. Без нововведень немає розвитку.

І пам’ятай: те, що вчора лякало, сьогодні стане твоїм простором.

Нестандартні прийоми:

Ці нескладні, але незвичні дії допоможуть тобі бути в тонусі і постійно розширювати свої межі.

- Знайомся на вулиці. Залучай незнайомців до бесіди. Це особливо допоможе тим, хто має труднощі в спілкуванні. Ще один спосіб – контакти в соц.мережах. Твоїми друзями можуть стати архітектори, художники, журналісти. Не соромся задавати їм питання, ділитись враженнями.

- Один день спробуй все робити іншою рукою. Якщо твоя робоча рука права, спробуй застосовувати ліву як головну. Це важко, але тоді починає працювати інша півкуля мозку.

Відправляйся в поїздку на день і нічого не плануй. Все вирішиш на місці. Така вправа корисна людям, які звикли все контролювати. Вона привносить більше спонтанності в життя.