5-6 червня у Києві відбулася Міжнародна Екологічна Конференція «Нова політика управління відходами – основа економіки замкненого циклу», що об’єднала членів та  представників Уряду України,  громадськості, бізнесу та міжнародних організацій.

Кока-Кола, як член Американської торговельної палати в Україні, була одним з найактивніших ініціаторів проведення цього заходу та сприяла тому, аби він став платформою для ефективного пошуку рішень щодо найактуальніших проблем у сфері управління відходами. Ситуація у цій галузі в Україні є досить критичною: зараз переробляється лише 12-14% відходів упаковки і тільки 3% твердих побутових відходів. Тому розробка та впровадження нового законодавства у сфері поводження з відходами є нагальним питанням сьогодення.

Остап Семерак, Міністр екології України

Нове законодавство та економіка замкненого циклу

Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, зауважила у своєму виступі, що «закон про відходи, який на сьогодні є в Україні, не відповідає європейським вимогам та викликам сучасності. Однак, навіть за такого застарілого законодавства ми маємо історії успіху –  і в регіонах, і в столиці – суспільство готове до позитивних змін. Сміттєпереробна галузь — це великий, капіталомісткий ринок. В Україні маємо потенціал цього ринку щонайменше в 1,25 млрд доларів».

Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Бізнес активно та цілеспрямовано працював над тим, аби в Україні почалася розробка законодавства для регулювання галузі переробки відходів. Тому на Конференції присутні змогли обговорити план імплементації Стратегії управління відходами до 2030 року, проекти Рамкового закону про відходи та Національний план управління відходами, а також 9 секторальних законів у сфері, що стосуються відходів  упаковки, електричного та електронного обладнання тощо.

Так виглядає замкнений цикл на прикладі упаковки

Ухвалення нових законів у цій сфері є зобов’язанням, взятим на себе Україною згідно з Угодою про Асоціацію з Європейським Союзом. Провідні країни ЄС вже переходять економіку замкненого циклу. Це дасть можливість знизити негативний екологічний вплив завдяки скороченню використання первинних ресурсів при виробництві та поверненню їх на подальшу переробку. Основними цілями (до 2035 року) економіки замкненого циклу є переробка 65% муніципальних відходів та 70% упаковки, випуск пластикової упаковки, яка на 100% піддається переробці, а також вивезення на звалища не більше 10% твердих побутових відходів.

Народні депутати під час конференції

Розширена відповідальність виробника

Реформа системи управління відходами в Україні є однією з найважливіших для суспільства реформ. Вже за 10-12 років вона виведе Україну на один рівень з Європейським Союзом та прискорить перехід на економіку замкненого циклу. В Україні її можна реалізувати, якщо відповідальний бізнес створить Організації розширеної відповідальності виробника (далі як «ОРВВ»). Система ОРВВ по суті є фінансовим та організаційним механізмом забезпечення переходу до економіки замкненого циклу. Наприклад, у 2016 році за допомогою РВВ у ЄС вже перероблялося від 40% до 80% відходів упаковки.

«Розбудова системи розширеної відповідальності виробника дозволить у повному обсязі запустити роздільне збирання відходів та переробку вторинної сировини в Україні, а отже, й розвивати економіку замкненого циклу», — підкреслив Андрій Гундер, президент Американської торговельної палати в Україні.

Андрій Гундер, Президент Американської торговельної палати

Кока-Кола повністю розділяє засади РВВ. Більше того, у рамках своєї глобальної кампанії «Світ Без Відходів» вже до 2030 Кока-Кола буде збирати та переробляти таку ж кількість упаковки, яку вона доставляє на ринок.

Ефективне управління відходами не тільки покращує екологічну ситуацію в Україні, але й «створює можливості для дій на випередження: запобігати утворенню відходів, максимально використовувати ті, які утворилися, переробляти, і тільки за відсутністю альтернатив — видаляти, шляхом перетворення на енергію або захоронення на полігонах, які мають відповідати сучасним європейським вимогам», — зазначив під час свого виступу на Конференції Міністр екології України Остап Семерак.