В деяких родинах є гарна традиція – висаджувати на честь народження дитини дерево. Погодься, це чудова практика. Чом би її не започаткувати всім? Наскільки б зеленими стали наші міста! А чи відомо тобі, що наявність лише трьох великих дерев навколо приватного дома може зменшити рахунки за кондиціонер вдвічі? Пряма користь і тобі, і довкіллю.

Пропонуємо 5 простих кроків для твоєї оселі, що допоможуть зупинити екологічний армагедон на планеті і потурбуються про твій бюджет. Якщо ж ти живеш у місті, то подивися наші еко-поради тут.

Запрограмуй температуру в домі

За минулі сто років середня температура планети збільшилась майже на градус. Спеціалісти, що наглядають за станом планети, кажуть, що це лише початок. Десь до 2100 року ми отримаємо приємний «бонус» – від 2-х до 4-х додаткових градусів зі знаком «+». Одна з головних причин – викиди вуглецю.

Спробуй встановити кондиціонер на півтори градуса вище влітку, ніж ти робиш це зазвичай, а зимою обігрівач на півтори градуса нижче

Що робити

Спробуй встановити кондиціонер на півтори градуса вище влітку, ніж ти робиш це зазвичай, а зимою обігрівач на півтори градуса нижче. Ти особливо цього не відчуєш, але зменшиш викиди СО2 на півтонни на рік. Ще краще, якщо в тебе є клімат-контроль. Запрограмуй термостат, щоб він автоматично регулював температуру, коли ти спиш чи йдеш з дому, так ти зможеш ще ефективніше протидіяти глобальному потеплінню.

Залучай у господарство дощову воду

Відомо, що на Землі 97% від загального обсягу води становить морська вода, яка непридатна для використання. А дві третини прісної води зосереджено в льодовиках, тобто всього 1% підходить для вживання. На сільське господарство витрачається до 75-85% прісної води. Це дуже багато, особливо якщо враховувати, що гроші за воду ми платимо з власного бюджету.

Дощова вода допоможе зберегти гроші

Що робити

Якщо мрія про власний будинок стала реальністю, то є сенс використовувати для господарських потреб воду, що приходить безпосередньо з неба. Все, що треба зробити – перевірити дощові стоки та встановити під ними ємності. Все інше природа візьме на себе. Тільки уяви, в середньому з дощем і снігом на дах невеликої приватної садиби виливається 2 270 літрів води на рік. А якщо врахувати нещодавні зливи, то ця цифра може бут набагато більше.

Цієї води точно вистачить на полив томатів і огірків. Також цією водою можна мити машину чи поливати квіти.

Одягни свій дім у теплу шубу

В більшості наших будинків енергоспоживання на обігрів і вентиляцію перевищує в 3-5 разів аналогічні показники в розвинених країнах зі схожим кліматом.

40% втрат тепла відбувається через вікна

Що робити

За оцінками фахівців, 40% втрат тепла відбувається через вікна. А додаткова ізоляція стін допоможе підвищити температуру в приміщенні на 4-5 °С. Отже, цьому і приділи увагу в першу чергу.

Підраховано, що витрати на утеплення вікон і дверей окупаються за кілька місяців. А теплоізоляція стін, підлоги, стелі – через 2-4 роки.

Сортуйте сміття

Окремо зібрані відходи – це не сміття, а вторинна сировина. Звалища забруднюють навколишнє середовище ще близько 100 років після їх закриття. А відходи, які спалюють, випускають отруйну суміш хімікатів в навколишнє середовище.

Звалища забруднюють навколишнє середовище ще близько 100 років після їх закриття

Що робити

Якщо ти живеш в приватному домі, то маєш можливість організувати роздільний збір сміття. Пляшки в один контейнер, папір в інший, пластик в – третій. І потім це все можна здавати в пункти збору вторинної сировини.

Енергія сонця та вітру для обігріву дома

Для опалення приватних будинків витрачаються кубометри газу, тонни вугілля і електроенергії. Все це забруднює повітря, прискорює глобальне потепління і… витрачає сімейний бюджет.

Як джерело альтернативної енергії в енергоефективних будинках використовуються також сонячні колектори

Що робити

Сучасні розробки науки і техніки дозволяють зменшити споживання енергії мінімум удвічі. Для цього підійдуть теплові насоси в поєднанні з водяними теплими підлогами. Як джерело альтернативної енергії в енергоефективних будинках використовуються також сонячні колектори. Всі ці розробки доступні в Україні і вже активно застосовуються у приватному будівництві.

Ми тебе повідомили, а тепер твоя черга зробити вибір на користь екології.