Кожен з нас може змінити свій спосіб життя, щоб зберегти природу. Головне – почати. Зробити перший крок і поступово переходити до більш серйозних дій.

Згодні? Тоді зверніть увагу на свої повсякденні звички. Іноді ми навіть не помічаємо, наскільки шкідливими вони можуть бути для навколишнього середовища! Просто звикли так жити – і все. Тому ми вирішили зробити серію спецвипусків, де будемо ділитись еко-лайфхаками.

Замість пластику обираю екоторбу

Використання пакетів призводить до того, що рано чи пізно вони потрапляють на звалища, у річки та океани, де розкладаються десятки і сотні років. Якщо ж опиняються на сміттєспалювальному заводі, то під час горіння забруднюють повітря шкідливими речовинами.

Тому намагайся не користуватись пластиковими пакетами, краще придбай свою екоторбу і носи з собою. Але врахуй, що бавовняна сумка отримає статус екологічної лише в тому випадку, якщо ти скористаєшся нею 200 і більше разів.

Віддаю перевагу керамічним чашкам

Мінімізуй використання одноразових речей, таких як склянки, мішалки, тарілки і т.п. Навіть якщо на них стоїть вказівка, що вони зроблені з відновлювальних матеріалів, пам'ятай, що деревина поновлюється майже 100 років.

Тому коли йдеш за кавою до автомата чи за водою до кулера, візьми з собою улюблену чашку. Навіщо тобі зайве сміття!

Економлю на пранні

Встановлюй на пральній машині нижчу температуру, ніж ти робиш це зазвичай. Це допоможе скоротити споживання електроенергії на 80%. Адже нагрів води забирає майже стільки електроенергії, як і опалення кімнати обігрівачами, тому заощаджуй.

Не купуй пластикові філіжанки для кави, але користуйся керамічними чашками

Накачую колеса

Наша планета вдихає величезну кількість промислових забруднень. Переважно через спалювання нафти, вугілля чи газу. Якщо ми будемо продовжувати такими ж темпами, то можемо взагалі залишитись без чистого повітря.

То ж якщо тебе не переконати відмовитись від авто з бензиновим двигуном (на жаль у нас в країні поки економічні передумови не дуже вдалі), хоча б перед тим як їхати, подивись, чи добре накачані колеса твоєї машини. Підтримуючи тиск коліс на необхідному рівні, ти економиш до 5% палива. А кожен невикористаний літр бензину, збереже атмосферу від додаткової порції вуглецю. До речі, забирає дорогоцінні літри і вантаж, що лежить в авто. Так, наприклад, велосипед відбирає до 3 літрів палива на кожні 100 км.

Вимикаю воду

Кожні 20 років рівень споживання води подвоюється і до 2025 року попит перевищить пропозицію на 56%. ООН попереджає, що до цього ж часу 30% населення світу в 50 країнах зіткнеться з нестачею питної води. Ми щодня використовуємо до 380 літрів води на душ, миття посуду і змив унітазу.

Звісно, ми за санітарні норми і гігієну, але просто згадай, що протягом 3-х хвилин, коли ти чистиш зуби, з крана може витікати до 30 літрів такої цінної рідини. Тому вимикай воду, в тому числі і під час гоління, та інших косметичних процедур. Економія води може скласти до 10 тисяч літрів на рік на одну людину.

Вода може скінчитися вже дуже скоро, як стверджують вчені

Ретельно обираю побутову хімію

Перед покупкою миючих засобів обов'язково зверни увагу на їх склад та уважно прочитай інструкцію. Не користуйся засобами, що містять хлор, хлорорганічні сполуки, фосфати і фосфонати – ці речовини небезпечні для навколишнього середовища і часто для здоров'я людини.

Використовую акумулятори замість батарейок

Батарейки не можна викидати в звичайне сміття. Одна така міні-хімічна бомба здатна забруднити квадратний метр ґрунту важкими металами. Щорічно на звалищах одного великого міста виявляється більше 15 мільйонів батарейок. На жаль, проблема їх утилізації так і не організована на державному рівні. Втім, рішення є – акумулятор, який має ресурс до 3000 зарядів-розрядів і заощаджує за період своєї експлуатації відповідну кількість батарейок.

До речі, старі журнали можна продавати букіністам. А якщо в вас ціла підбірка видань за певний період, зверніться до бібліотеки

Здаю макулатуру

Ні, це не відголоски минулого, а кроки у майбутнє. Тільки підрахуй, що для виготовлення 60 кг паперу зрубають 1 дерево. Коли ми бачимо величезні ділянки вирубок, нам шкода ліс, і в той же час ми викидаємо газети у відро для сміття.

Тому намагайся сплачувати свої рахунки за допомогою електронних переказів і застосовуй економні способи друку і копіювання документів (на двох сторонах паперу), а весь непотрібний папір віднеси на переробку.

Дарую непотрібні речі

У всіх вдома є речі, які рано чи пізно просто підуть в сміття. Але ж для когось цей «мотлох» може бути дуже необхідним в побуті. Те ж саме стосується і одягу, який вже декілька років складається на полицях в шафі, а носити його ніхто не хоче.

Абсолютно безоплатно віддай ці речі іншим людям, адже ти все рівно збиралась їх викинути. Таким чином ти даєш їм друге життя. В Києві є благодійний магазин «Ласка», куди можна здати уживані речі і вони підуть на допомогу тим, для кого цей одяг не буде зайвий.

Купую тільки якісний одяг

Замість десяти дешевих футболок, купи одну, але якісну. Такий виріб прослужить довше, а значить, будуть збережені природні ресурси, необхідні для їх виробництва.