Ніколи про екологію не говорили так багато, як в цьому році – і все завдяки юній активістці зі Швеції Греті Тунберг. Своєю гучною промовою в ООН дівчина сколихнула суспільство, і вкотре нагадала про те, що Земля – це наш дім, і ми повинні турбуватися і захищати його.

За свою активну суспільну позицію дівчина отримала премію Right Livelyhood Award, яку також називають альтернативною Нобелівською премією. Починаючи з 1980 року, цю нагороду щорічно вручають людям, які активно борються проти забруднення навколишнього середовища, ядерної загрози та порушень прав людини.

Свою діяльність Грета розпочала давно і вже стала провідником глобального руху Fridays for Future, учасники якого виходять по п’ятницях на акцію для захисту клімату. Грета виступає на різних міжнародних конференціях і вимагає визнати проблему зміни клімату і терміново її вирішувати.

Але Грета не поодинока у своїх переконаннях і намаганнях змінити екологічну ситуацію на земній кулі. Ось історії лише декількох членів глобального руху, що стали відомими.

Фелікс Фінкбайнер виступив з ініціативою висадити мільйон дерев

Ще в початковій школі цей хлопець з Баварії (Німеччина) разом з друзями почав висаджувати дерева, щоб боротися зі зміною клімату. На сьогоднішній день заснована ним організація Plant for the Planet («Саджанці планеті») налічує близько 70 000 членів по всьому світу. Фінкбайнер також виступав з промовою в ООН та Європарламенті.

Джеймі Марголін створила кліматичний рух Zero Hour

У 2017 році дівчина із Сіетла (США) створила кліматичну організацію Zero Hour. Вона активно виступає із критикою політиків, які ігнорують думки молоді з питань екології. У 2018 році активістка подала в суд на штат Вашингтон за бездіяльність уряду через зміни у кліматі, тому що «стабільний клімат – це право людини». Справу вона програла, але це ніяк не вплинуло на її активність, навпаки, її думки і дії приваблюють все більше прихильників серед молоді.

Фархана Ямін приклеїла руки до тротуару біля штаб-квартири компанії Shell

Фархана Ямін міжнародний юрист з питань навколишнього середовища. За останні 20 років жінка надала юридичні та політичні поради багатьом різним країнам. Вона була директором програми Фонду міжнародного екологічного права протягом 10 років та директором проекту BASIC, який вперше зібрав експертів та представників уряду Бразилії, Південної Африки, Індії та Китаю з питань екології. Фархана Ямін опублікувала численні книги та статті по розвитку клімату. У квітні цього року жінка приклеїла свої руки до тротуару біля штаб-квартири нафтової компанії Shell в Лондоні, пояснивши свій вчинок так: «Витративши три десятиліття на те, щоб змусити уряди звернути увагу на кліматичну кризу за допомогою пропаганди на найвищому рівні, я зрозуміла, що саме активізм зараз має вирішальне значення».

Мелаті і Ізабель Війсен запустили кампанію Bye Bye Plastic Bags

Сестрам Мелатія і Ізабель Війсен було 10 і 12 років, коли вони розпочали кампанію Bye Bye Plastic Bags проти забруднення їх рідного острова Балі. Вони почали з того, що створили петицію, зібрали 100 тисяч підписів і направили документ губернатору острова. Чиновники петицію проігнорували, і тоді сестри оголосили голодування. Це спрацювало: вже через добу губернатор прийняв сестер у своїй резиденції, а пізніше підписав закон про заборону на Балі одноразового пластику. В очікуванні вступу закону в силу Мелатія і Ізабель зібрали волонтерів і влаштували акції по прибиранню пляжів, читали лекції про шкоду пластика в школах і роздавали сумки з органічних матеріалів. А з червня 2019-го року влада Балі повністю заборонила продаж і використання не тільки поліетиленових пакетів, а й інших предметів з одноразового пластика. До 2021 року аналогічну заборону планують ввести на всій території Індонезії.

Хелена Гуалінга отримала вищу молодіжну екологічну нагороду WWF

Батьківщина Хелени – ліси Амазонії в Еквадорі. З 8 років вона розповідає світу про життя і боротьбу корінних народів і про те, як на них впливає зміна клімату. Вона приймала участь у Глобальному кліматичному страйку в Нью-Йорку. Дівчина тримала плакат з написом: «Більше не проллється жодна крапля крові корінних народів!»

Хелена наголошує, що корінні народи – захисники Амазонки, і саме вони бажають запобігти подальшій зміні клімату, але їх переслідують і вбивають. Вона закликає підтримати корінні народи! В минулому році дівчина була нагороджена вищою молодіжною екологічною нагородою WWF.

Фіонн Феррейра створив засіб для очищення води від пластику

Фіонн Феррейра – 18-річний ірландський винахідник, якого дуже хвилює стан навколишнього середовища. Нещодавно він отримав 50 тисяч доларів від Google за свій проект, що допомагає очищувати воду від мікропластика. А це одна з найсерйозніших проблем у сучасному світі. Зараз в океані знаходиться приблизно 250 тисяч тонн пластику. Щоб змінити цю ситуацію Фіонн використав суміш олії і магнезитового порошку для створення магнітної рідини в воді, яка містить мікропластик. Частинки мікропластику почали об'єднуватися з цією рідиною, і після цього Фіонн задіяв магніт, щоб видалити розчин. В результаті залишилася тільки чиста вода без пластику.

Надихайтеся і дійте!