Десята сумочка на додаток до туфель, шафи переповнені речами і спустошена банківська картка. Що це, як не ознаки шопоманії. І тільки-но ти даєш собі слово: «Більше ні ногою в торгівельні центри!», як починаються розпродажі, акції, ярмарки і… знову те ж саме замкнене коло.

А як інакше, адже шопінг покращує настрій – і це підтверджують численні дослідження. Ми відчуваємо приємні емоції, лише думаючи про майбутню покупку, ще за кілька днів або навіть тижнів до того. А сам похід в магазин, то справжня насолода – піднімається настрій, зникає тривога, і заспокоюються нерви.

Тому часто в торговельний центр ми йдемо не за новими чоботами чи светром, а за гарним настроєм.

Полювання за скарбами

А починається все з того, що ти заходиш в улюблений ТЦ або інтернет-магазин. І в цей момент організм починає активно виробляти гормон, що відповідає за відчуття задоволення. В нашому мозку відбувається сплеск активності, в більшості випадків ці імпульси виникають, коли ми бачимо товари відомих нам брендів або помічаємо те, що давно хотіли купити.

Взагалі, за дією шопінг схожий на полювання за скарбами – в купі речей ми прагнемо знайти ту єдину (чи може не єдину) сукню чи светр, чи будь що. Нас захоплює процес пошуку омріяної речі. Що відбувається потім, знаходиться за межами раціонального мислення, яке ми використовуємо для прийняття рішень у повсякденному житті. Більшості з нас досить секунди, щоб вирішити, робити покупку чи ні.

Як не купити зайвого

Проблема в тому, що ефект шопінг-терапії недовговічний, і незабаром на місце ейфорії приходять докори сумління. Негативні емоції, почуття провини через витрачені гроші – особливо якщо витрачено більше, ніж планувалося, – все це витісняє на задній план радість від придбання. Тому краще вибрати інші способи для підняття настрою, ніж спонтанні покупки.

Але якщо ти все ж таки опинилась в торгівельному залі (або в онлайн магазині) в оточені одягу, аксесуарів, білизни та іншого, от що треба робити аби не купити зайвого:

1. Дивись на цінник в останню чергу, щоб не купити товар тільки тому, що на нього діє знижка.

2. Якщо можливо, відклади покупку до завтра, щоб зменшити ймовірність імпульсивної покупки.

3. Щоб не піддатись миттєвому поштовху, шукай в Інтернеті тільки те, що потрібно. Не варто відразу ж відкривати розділ "Розпродаж".

4. Намагайся уникати розпродажів, щоб не було зайвої спокуси. В такі дня автономна нервова система, що відповідає за реакцію "бийся або біжи", приводить організм в збуджений стан, схожий з тим, який наші предки переживали, зіткнувшись з хижаком. Страх втратити вигідну покупку може змусити нас конкурувати з іншими покупцями, в результаті чого нам стане важко контролювати бажання купити щось раніше, ніж це зроблять інші.

5. Заспокойся і думай логічно. Піддатися азарту полювання дуже легко, проте ми схильні переоцінювати задоволення, яке отримуємо, коли нарешті знаходимо ту річ, яку готові купити.

Тому треба стримувати в собі прагнення негайно отримати задоволення. Важливо навчитися заглядати трохи вперед, але саме з цим більшість з нас відчуває складності. Ми приділяємо дуже багато уваги тому, що можна зробити зараз, але не хочемо думати про майбутнє.

З друзями безпечніше, правда?

Думаєш, що можеш піти в торговий центр з друзями, і вони відмовлять тебе від непотрібних покупок? Це не зовсім так. Виявляється, похід в магазин з компанією тільки сприяє зануренню в шопінг.

Присутність друзів і інших покупців в магазині, а також відгуки в інтернеті тільки підсилюють відчуття причетності. Все це підштовхує нас зробити покупку, навіть якщо у нас є сумніви чи принесе це задоволення.

При цьому ми навіть не розуміємо, що з нами відбувається. В більшості випадків помітити ці зміни можна лише по хвилях мозкової активності або по розширених зіницях, а не по збільшенню частоти серцевих скорочень або напруженим м'язам. Проте потім, як післясмак залишається відчуття провини.

Але якщо ти розумієш свій стан і знаєш, що можеш наробити зайвих покупок, то, в твоїх силах уникнути цієї пастки. Нарешті, час взяти свій бюджет і нерви під контроль.