Передбачити майбутнє до деталей неможливо, але натомість, його необхідно будувати. І в цій місії, зрозуміло, найголовніша роль та відповідальність лягає на плечі молодого покоління - агентів змін. Ця ключова ідея була лейтмотивом Форуму молодих лідерів, який відбувся в рамках міжнародної конференції «Ялтинська Європейська Стратегія», що пройшла в Києві під гаслом "New generation of everything".

 Форум об'єднав понад 100 талановитих представників молоді України і 15 спікерів – особистостей з непростими шляхами успіху, цікавими життєвими історіями та креативним баченням майбутнього. Завдяки роботі модераторів Олесі Жулинської, директорки зі зв'язків з громадськістю Coca-Cola Україна, та Ольги Руднєвої, директорки Фонду Олени Пінчук, панельні дискусії з відомими політичними та культурними діячами, бізнесменами та стартаперами, економістами та футурологами пройшли жваво, цікаво, а найголовніше результативно.

Зіркові спікери та їх думки

Про майбутнє

«Про успішне майбутнє можна говорити тільки тоді, коли є чіткі дії сьогодні». - Це ще раз і ще раз доводив колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, який наголосив на вагомості національної безпеки та питаннях світового порядку.

Андерс Фог Расмуссен, Засновник Rasmussen Global, Генеральний секретар НАТО (2009-2014), Прем'єр-міністр Данії (2001-2009)

Андерс Фог Расмуссен, Засновник Rasmussen Global, Генеральний секретар НАТО (2009-2014), Прем'єр-міністр Данії (2001-2009)

Про мрії

"Подорожуйте, мрійте та не бійтеся змін", - з таким закликом до молодих лідерів звернувся в минулому радник Кондолізи Райз та Хілларі Клінтон, а сьогодні генеральний директор компанії "Jigsaw" Джаред Коен.

Джаред Коен, Засновник та директор, Jigsaw, Олеся Жулинська, Директор із зв'язків з громадськістю Компанії «Кока-Кола Україна»

Джаред Коен, Засновник та директор, Jigsaw, Олеся Жулинська, Директор із зв'язків з громадськістю Компанії «Кока-Кола Україна»

Про протидію маніпуляціям

Всесвітньо відомий британський історик Ніл Ферґюсон, говорячи про майбутнє, зазначив, що важливим є розрізнення фактів історії та міфу, звідси заохотив молоде покоління шукати нові способи протидії маніпуляціям, які за часів інформаційної доби все більше і більше впливають на свідомість людей. Останньою працею відомого історика є книга під назвою "Площі та вежі". Відповідаючи на запитання молодих лідерів про неї, пан Ніл мотивував молодих лідерів не шукати вертикалей, а навпаки, поширювати горизонтальні зв'язки у вигляді мереж в суспільстві.

Ніл Фергюсон, історик, старший науковий співробітник Гуверівського інституту Стенфордського університету

Ніл Фергюсон, Старший науковий співробітник Гуверівського інституту Стенфордського університету на Форумі молодих лідерів

Про важливість жити сьогодні і зараз

А відомий футуролог і винахідник Реймонд Курцвейл, зробив прогноз, що приблизно 2050 року наша планета перетвориться на один величезний комп'ютер, і процес науково-технічного розвитку буде ставати все швидшим і швидшим. Реймонд наголосив, що важливо спілкуватися та жити саме сьогодні: "Я щасливий, що народився у свій час, думаю, ви теж".

Ольга Руднєва, Виконавчий директор фонду Олени Пінчук , Рей Курцвейл, винахідник, автор, футуролог
Ольга Руднєва, Виконавчий директор фонду Олени Пінчук , Рей Курцвейл, винахідник, автор, футуролог

Про діалог в суспільстві

Пошук соціального діалогу, порозуміння та готовність відповісти на економічні виклики сучасності - це три головні ідеї дискусії, участь в якій взяв 28-й прем'єр-міністр Латвії, європейський комісар з питань євро та соціального діалогу Валдіс Домбровскіс.

Про демократію

«Демократія - це найкращий устрій, який мав колись місце на планеті». – наголосила Кондоліза Райс, 66-й Генеральний секретар США, відомий політик та дипломат. Вона закликала молодь бути оптимістами та ніколи не сходити з обраного шляху. Пані Райс поділилася власним досвідом боротьби афроамериканського населення за виборчі та інші політичні права в США на прикладі власної родини. «Сьогодні демократія стикається з багатьма викликами, але тільки від нашої готовості брати на себе відповідальність, а отже, і бути вільними залежить політична ситуація в світі, та в Україні зокрема».

Про популізм

"Корені популізму є набагато глибшими, ніж реальні кроки Трампа в США, Орбана в Угорщині та Качинського в Польщі", - така думка екс-президента Польщі (1995-2005) Александра Квасневського про виклики популізму, які сколихнули Європу і світ за останні 5 років. Пан Квасневський та колишній Прем'єр-міністр Швеції (1991-1994) Карл Більдт (саме мені пощастило модерувати дискусію з цим легендарним політиком) поділилися непростим досвідом вступу їхніх держав до Європейського Союзу, розповіли про власні роздуми стосовно кризи ліберальної демократії та природи популізму.

Карл Більдт, Міністр закордонних справ Швеції (2006-2014); Прем’єр-міністр Швеції (1991-1994), Владислав Сасін, стипендіат програми

Карл Більдт, Міністр закордонних справ Швеції (2006-2014); Прем’єр-міністр Швеції (1991-1994) і Владислав Сасін, стипендіат програми "ЗАВТРА.UA", студент філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Про політичну ситуацію в Україні

Питання російської агресії проти України та способи протидії їй стали основною темою дискусії молодих лідерів та професора Стенфордського університету, колишнього Посла США в Російській Федерації (2011-2014) Майкла Макфола. Говорячи про непросту ситуацію в Україні Макфол запевнив у тому, що США раз за разом будуть поглиблювати санкції проти Росії.

Про роль молоді в майбутньому України

Завершенням роботи Форуму молодих лідерів в рамках Ялтинської Європейської Стратегії була зустріч з лідером політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" Юлією Тимошенко. Майбутня кандидатка в президенти України поділилася особливостями бачення майбутнього політичної системи України. Але найголовніше відзначила, що молодь сьогодні має беззастережне право вибору і ми в обов'язковий спосіб маємо реалізовувати це право задля створення нової України. На питання про бачення майбутнього України лідерка "Батьківщини" відповіла, що воно передбачає обов'язкові три кроки: вступ до Європейського Союзу, приєднання до НАТО та реформування конституційного ладу в Україні.

Юлія Тимошенко, Олеся Жулинська

Юлія Тимошенко, Олеся Жулинська

5 головних висновків конференції

Словом, це були неймовірні 3 дні сповнені цікавих дискусій, важливих порад та найголовніше - найціннішого досвіду. 5 найголовніших висновків, які я зробив для себе з цьогорічної роботи панелі молодих лідерів на YES:

1. Ні страху! Так мріям! Не треба боятися брати на себе відповідальність за власну родину, суспільство та державу, адже по-справжньому вільним можна бути тільки у такий спосіб.

2. Про важливість діалогу в суспільстві. Слід розвивати комунікативні навички та будувати горизонтальні зв'язки між членами громадянського суспільства. Тільки така соціальна мережа може гарантувати соціальний діалог та співпрацю сьогодні та в майбутньому.

3. Популізм – виклик для демократії. Популізм сьогодні є проблемою, з якою стикається демократія. Корені цього явища не є на поверхні та потребують розвитку критичного мислення й чітких дій зі сторони як політичних лідерів, так і громадянського суспільства. Дезінформація стає символом більшості конфліктів в світі.

4. Ідеї та люди - ось, що дійсно може змінити цей світ. Технології сьогодні створюють абсолютно нову парадигму світу. Але вони не настільки сильний інструмент зміни майбутнього.

5. Креативність - ключ до майбутнього. Ми не можемо передбачити майбутнє, але ми можемо його обрати та рухатися до нього.

Автор: Владислав Сасін, стипендіат програми "ЗАВТРА.UA", студент філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Фотографії: YES © 2018. Фотограф: Валентіна Ростовікова