Моя крайня подорож пройшла крізь три країни, дві пори року і завершилася однією втіленою мрією: Польща-Чехія-Австрія, зміна лагідної осені на сніжну зиму, катання у долині п’яти вершин.
В Бад Гастайн ми в’їхали пізно ввечері. Якраз тоді, коли навколо все запалало різдвяними вогниками. Містечко розташоване на дні вузької долини. Воно трьохярусне, помережене вуличками і має щільну забудову. По центру міста вирує бурхлива річка з двома водоспадами. Ввечері на головній площі грає живий оркестр. Довкола повно ресторанчиків, пабів, барів. Є казино і декілька термальних купалень – фірмових гастайнських місць релаксації.
upndown
Автор зображення: Юрко Граблі

Вранці сонце не поспішає зазирати до Бад Гастайну. Спочатку воно запалює рожевим сяйвом довколишні вершини. Найвіддаленіша з них – Шпорт Гастайн. Вона має вигляд тригранної піраміди, один бік якої орієнтований чітко на схід. Там найцікавіші і найкрутіші схили. Однак цього разу вітер відполірував їх так, що сніг був лише на трасах. Ну і ще на північно-західному боці, куди дозволено їхати тільки професіоналам із спец-спорядженням: лавинними датчиками (біперами), на широких лижах і довгих сноубордах. «Карверам» на класичних спортивних лижах там робити абсолютно нічого.
Моя група була саме такою, що орієнтувалась на позатрасове катання (freeride). Воно стає все популярнішим з кожним роком. Саме фільми про фрірайд бентежать уяву екстремалів, а не катання по свіжоутрамбованому ранковому «вельвету». І ми знайшли хороший «паудер» на інших вершинах. Так почалася навчальна програма у фрірайд-школі The All Ride.
Група пішла кататись off-pist (на позатрасове катання) не одразу. Хочу остудити запал фрірайдерів-початківців і пояснити. Фрірайд починається саме на трасі із вивчення відповідної техніки катання. Вона відрізняється від традиційної трасової, хоча б тому, що в нас під ногами зовсім інші «снаряди» (що лижі, а що сноуборди). Вони довші, жорсткіші, вимогливіші. Без технічної підготовки людина має всі шанси серйозно «попасти» на фрірайді: застрягнути, заїхати на скелі, потрапити в лавину. Бо фрірайд – це не жарти.
Навчання спочатку проходило на горі Штубнеркьогель, а точніше – на її західно-північних схилах. Там достатньо цікавих ділянок, придатних для відпрацювання необхідних навичок. Далеко не всім вони даються легко, тим більше – з першого разу. Вже на третій день навчання німіють ноги, відмовляють м’язи. Але це на трасах! Щойно ви потрапляєте на пухкий сніг, все минає.
Четвертий день – розвантажувальний. Кожен міг робити все, що йому заманеться. Дехто поїхав в сноупарк, дехто шліфував техніку на трасах, а дехто просто гуляв містечком і робив «селфі». Ввечері ми всі зустрілись в головній термальній купальні Бад Гастайна, щоб вдосталь поманіжитись в теплій водичці і завершити день келихом добротного австрійського пива.
І от настав передостанній день, коли групі дозволили трохи більше. Ми залишили далеко позаду розкатані поля цілини і дісталися віддалених кулуарів. Коли снігу випадає вдосталь, цього робити не потрібно – весь фрірайд в Бад Гастайн доступний одразу з підйомників. Але в нашому випадку працювало правило: «Щоб добре покататись, треба добре прогулятись». Здолавши кілометровий траверс, ми опинилися на вершині незайманого кулуару. Нагадавши всім правила безпеки і перевіривши справність біперів, відкриваючий гід легко помчав вниз.
tube
Автор зображення: Юрко Граблі

Це був чистий політ. Кращий, ніж спуск на велосипеді зі стрімкої гірки, ніж стрибок із гумкою на ногах із моста. Зрозуміти це відчуття зможуть серфери, які ковзають в середині «труби», ледь торкаючись рукою хвилі. Один за одним ми пірнали в кулуар і виїжджали далеко внизу, стрибаючи на задутих снігом каменюках і пагорбах. Звивиста дорога внизу акуратно виводила нас назад на траси, і ми повторювали такі спуски знову і знову.
Поверталися всі місцевим скі-басом щасливі і збуджені, обговорювали завтрашній день. Першим нашим тостом у затишному альпійському ресторані був традиційний для фрірайдерів: «За крайній спуск!». Він означає лише одне: не буває останніх спусків, бо за ними обов'язково мають відбутись наступні, ще кращі.