У грудні 2014 року, коли відбувався фотоконкурс «Птахи водойм», організований Українським товариством охорони птахів і National Geographic Україна, весняна подорож переможців конкурсу на спостереження за птахами Кінбурнського півострова здавалася далекою і ледь не екзотичною подією.
І ось нарешті травень 2015. Команда переможців фотоконкурсу, представники Товариства і компанії Кока-Кола Україна, за підтримки якої відбувалася подорож — учасники дивовижного «українського сафарі» на малорозвіданому й невідомому багатьом Кінбурнському півострові. Інша назва півострова — Кінбурнська коса влучно характеризує його вигляд. Власне півострів і є вузькою піщаною косою, що відділяє Дніпро-Бузький лиман від Чорного моря в районі міста Очаків Миколаївської області. Місцевість згадано в багатьох легендах про козаків, київських князів і описано в стародавніх міфах про незвідані землі, які зберігають у собі чимало загадок історії. 
kinburska_cosa
Автор зображення: Андрій Гут

Своєю первозданністю і природними багатствами півострів приваблює всіх без винятку: людей, птахів, звірів, плазунів і всіляку іншу живність. Тут можна стрінути як звичайних тварин, так і рідкісних мешканців — пелікана рожевого, пухівку, коровайку, кулика-довгонога, чаплю жовту, баклана малого й одного з найбільших хижих птахів Європи орлана-білохвоста. Птахів на косі безліч, особливо — водно-болотних, бо озер тут стільки, що й не перерахувати.
Дорога до Кінбурну дика й мальовнича, як і сам півострів. Першим на косі нас зустрічав орлан-білохвіст. У гніздовий сезон тут постійно тримається кілька пар цього виду птахів, а от взимку півострів перетворюється на зимову квартиру для понад 300 орланів.
Прямуючи до готелю, дорогою зустрічаємо зграю пелікана рожевого, чапель сірих, чепур великих і малих, галагазів, куликів-довгоногів і чоботарів. Половина птахів із цього переліку — рідкісні види, яких швидше зустрінеш на сторінках Червоної книги України, аніж у їхньому природному довкіллі.
Ранок традиційно розпочали зі сніданку на Кефальних озерах, а точніше спостереженнями за вранішньою годівлею мартинів, крячків і лебедів-шипуни. Мілкі, добре прогріті озера є місцями нагулу риби, а отже приваблюють на годівлю безліч рибоїдних птахів. Загалом на півострові понад 500 озер, частина з яких прісноводні, інші наповнені солоною морською водою.
kefalni_ozera
Кефальні озера. Автор зображення: Олег Дудкін

Наступна зупинка — Бієнкові плавні. Унікальне водно-болотне угіддя міжнародного значення розташоване в корені коси на узбережжі Дніпро-Бузького лиману, яке складається із комплексу озер, поєднаних між собою і лиманом природними канали. Цьогоріч Бієнкові плавні отримали нове життя: завдяки спільним зусиллям Компанії Кока-Кола Україна й Українського товариства охорони птахів розчищено канали, що живлять дніпро-бузькою водою плавневі озера. Життєдайна вода, що наповнила плавні, поверне в них рибу й пернатих. Особливо ми чекаємо на повернення пелікана рожевого. 
bienkovi_plavni
Бієнкові плавні. Автор зображення: Олег Дудкін

Маючи рибу в основі свого раціону пелікани обирають для мешкання «рибні» місця — мілководдя, водойми з заростями очерету, острова посеред озер. І саме зникнення придатних середовищ для гніздування та годівлі стали основною причиною зменшення чисельності виду в Україні.
pelikan
Пелікан рожевий. Автор зображення: Олег Дудкін

Після обіду смачною рибною юшкою, що є фірмовою стравою на Кінбурні, ми вирушили в Ковалівську сагу. Сагами місцеві мешканці називають реліктові дубово-березові, осикові й вільхові гайки, розкидані серед піщаних кучугур півострова. Ковалівська сага — один із найбільших на Нижньому Дніпрі вільхових гаїв, що зростає на місці давнього русла Дніпра, і досі нагадує про стародавню Гілєю — країну лісів, які вкривали косу за часів Геродота в V ст. до н.е. Нині ці «непролазні джунглі» посеред пустелі є домівкою для різних тварин, серед яких черепаха болотяна, полоз сарматський і безліч птахів.
kovalivska_saga
Ковалівська сага. Автор зображення: Андрій Гут

Уся подорож Кінбурном проходить піщаними дорогами, посеред кучугур і дюн, що нагадує справжнє сафарі.
dune
Піщані дюни: Автор зображення: Зіновій Петрович

А час від часу на горизонті виблискує Чорне море. Тож ми не змогли відмовити собі в задоволенні завершити нашу подорож Кінбурном на морському узбережжі. Білий пісок, блакитне чисте море, свіже повітря і відчуття цілковитої гармонії з природою чекають на відвідувача півострова. А ще найбільша кількість сонячних днів у році.
morske
Морське узбережжя. Автор зображення: Вікторія Шевчук

На завершення подорожі ділимося своїм переліком побачених пернатих, які радимо для спостережень на Кінбурні: пелікан рожевий, пухівка, бджолоїдка, кулик-довгоніг, чоботар. У кожного бердвотчера свій список, птахів, яких би він хотів побачити в природі. Ми свій список виконали!
puhivka
Пухівка. Автор зобаження: Сергій Рижков

bdjoloidka
Бджолоїдка. Автор зображення: Сергій Рижков