Зимові свята викликають в нас дитяче захоплення і радість. Ми ніби знову стаємо маленькими, чекаємо на диво і віримо в здійснення найпотаємніших мрій.

Саме в грудні-січні так багато чудових сімейних свят. Тож насолоджуйся! А ми підкажемо, що як і коли святкувати.

День Андрія ‒ 13 грудня

Саме з Андрія починаються гучні молодіжні зимові гуляння, відомі як «Андріївські вечорниці». І хоча більшість з нас чули лише про гадання в цей день, однак святкування Андрія пов’язане з великою кількістю інших традицій.

Наприклад, хлопці і дівчата завжди збиралися на спільні застілля і влаштовували різноманітні забави та ігри, танцювали, веселилися. А ще в цей день кусали калиту ‒ це такий корж, що за формою нагадує сонце. Печуть його з пшеничного або житнього борошна, обсипають маком і зверху змащують медом. Потім калиту підвішують на стелю і кусають цю калиту без допомоги рук. Хто не зміг цього зробити, виконує жартівливе завдання.

Як мінімум, свято ‒ чудовий привід зібратися з друзями ввечері та спекти щось смачне ‒ як не калиту, то наприклад, імбирних чоловічків чи печиво з Coca-Cola.

Час веселощів! Що ми святкуємо у грудні-січні

Фото: commons.wikimedia.org

День святого Миколая Чудотворця ‒ 19 грудня

Всі ми знаємо, що у дитинстві подарунки у шкарпетку чи під подушку нам підкладали батьки. Однак ми все ще з нетерпінням чекаємо це чудове свято.

До речі, у православних ‒ Миколай один з найшановніших святих. І в різних країнах він має досить різні імена: Міклаш, Йолупукі, Сейнт Ніколаус, Сантаклос, Фадер Крісмас і інші.

Ще одна гарна традиція на свято Миколая, що з’явилась у нас не так вже й давно: допомагати сиротам і знедоленим, даруючи їм подарунки. До речі, ми нещодавно зробили підбірку благодійних фондів та проектів, яким можна довіряти.

Новий Рік – 1 січня

З чим у вас асоціюється Новий рік? Звісно, з веселощами, гулянням, маскарадами, танцями під ялинкою у колі друзів чи родичів. В кожній країні Новий рік святкують шумно і весело, а у нас особливо. Адже є така прикмета: як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш.

Час веселощів! Що ми святкуємо у грудні-січні

Фото: pixabay.com

Обов’язковими атрибутами свята є прикрашена ялинка, Дід Мороз, святкові привітання і смачні страви. Щоб помножити радість свята, близькі люди кладуть під ялинку подарунки один одному, а для дітей вішають на гілки всілякі солодощі.

До речі, радимо подивитися підбірку новорічних роликів, щоб пробудити святковий настрій.

Святий Вечір ‒ 6 січня

Свято має багато назв ‒ Святвечір, Багатий Вечір, Багата Кутя і інше. Це одне з найбільш урочистих православних свят. Саме з нього розпочинається період зимових святок. І хоча багато традицій втрачені нами, однак всі ми знаємо про найулюбленішу страву, що готують саме в цей день ‒ кутю. Її роблять з пшениці, додають мед, мак, горіхи, іноді родзинки. І ставлять в центрі столу, а поруч інші пісні страви, яких загалом має бути дванадцять.

Однак сідати за стіл можна лише після того, як з’явилась перша зоря на нічному небі. І звісно починають вечерю з молитви, а першою кладуть на тарілку ложку куті.

Ще одна гарна традиція ‒ носити вечерю хрещеним батькам, родичам. І це надзвичайно важливо, адже такий ритуал об’єднує сім’ї і демонструє приязнь і щирість.

Час веселощів! Що ми святкуємо у грудні-січні

Фото: en.wikipedia.org

А ще в Святий Вечір краще нічого не позичати, не сваритися, не злитися, а насолоджуватись теплом і затишком родинного кола.

Різдво ‒ 7 січня

Найвеличніше і найкрасивіше домашнє свято. Вже з самого ранку чи навіть з ночі починаються колядування. Колядують зазвичай діти, дорослі парубки та дівчата.

Іноді колядники наряджаються у народне вбрання і носять з собою зірку, прикрашену кольоровим папером, стрічками. У кожнім будинку колядників пригощають ласощами чи нагороджують грошима.

Ну а потім вся родина збирається на святковий обід, який вже не є пісним. В центрі стола ставиться кутя. До Різдва спеціально готують ковбасу, холодець, сало, печеню.

Також подають узвар, різдвяний калач, млинці, запікають качку, відкривають різноманітні соління. І насолоджуючись смаколиками проводять у родинному колі весь день.

До речі, чудові різдвяні свічки ти можеш зробити своїми руками

Щедрий вечір чи свято Маланки – 13 січня

Веселе українське свято з обрядами, забавами і ситною їжею. Ввечері, напередодні старого Нового року, вдома накривають стіл як і на Святвечір, але вже не пісний. І вдруге протягом зимових Святок готують кутю.

Час веселощів! Що ми святкуємо у грудні-січні

Фото: Костянтин Захарій

А ще в цей вечір щедрують як хлопці, так і дівчата. По домівках ходять гурти ряджених, які щедрують і водять «Маланку». Такий собі своєрідний маскарад, який має більше язичницьких коренів, ніж християнських.

Свято Василя чи Старий Новий рік ‒ 14 січня

Це одне із трьох Великих зимових свят: Недарма ж співають «…А що другий празник ‒ святого Василя». В цей день із самого ранку лише хлопчики засівають зерном спочатку в своїй хаті, потім ідуть до хрещених батьків, сусідів і родичів.

При цьому треба обов’язково побажати: «Сійся, родися, жито, пшениця, всяка пашниця, на щастя, на здоров’я, на Новий рік!» Перелік цих віршованих побажань такий величезний і багатий, що кожного року обов’язково можна почути якесь нове цікаве віщування.  

Хрещення ‒ 19 січня

Третє і завершальне велике свято. В останні роки воно набуло небувалої популярності. З самого ранку всі їдуть на річку пірнути у проруб. Для цього в льоду вирубують ополонку у формі хреста, священник освячує воду і потім один за одним люди заходять чи забігають у крижану воду.

Час веселощів! Що ми святкуємо у грудні-січні

Фото: uk.wikipedia.org

Тетянин День ‒ 25 січня

У нас це свято більш відоме як День студента. Тож для молоді це зайвий привід добре відпочити і повеселитися. Ніяких особливих традицій немає, тому кожен святкує як заманеться. До того ж є привід відпочити, адже Тетянин день збігається з кінцем зимової сесії у вищих навчальних закладах.