— Пітере, звідки взялося поняття «поп-арт»?
— Я пам’ятаю, це було так: Лоуренс Еллоуей запросив мене на обід. Це було на початку 50-х років. Я розповів про те, що хотів би зробити. Він запитав: «Це щось на кшталт поп-арту?» Термін, який був звичайною калькою поняття  «поп-музика», тільки для мистецтва. Наскільки я пам’ятаю, тоді почув його вперше. 
blake
Джерело зображення: wikipedia.org

Пітер Блейк (нар. у 1932 році) – художник і графік – один із перших, хто почав працювати в стилі поп-арту. Сьогодні він є поважним сером, володарем ордену Британської імперії, а це означає – лицарем за всіма правилами.
У середині ХХ ст. масова культура вже утвердилася в житті людей. Хоча комерційна культура, орієнтована на потреби «пересічної людини», ніколи не претендувала на статус мистецтва, але її своєрідність була прийнятна і шанована.
Блейк зі своїми однодумцями захоплювалися образами продуктів широкого вжитку, проте вирішили відкинути комерційну сторону масової культури та ставитися до мистецтва серйозно. Орієнтуючись на нову образність, що створювалася засобами масової інформації та рекламою, головними темами своїх робіт Блейк зробив життя зірок поп-мистецтва, цирк і цирковий побут, а провідною формою – плакатну графіку. Так народився новий напрям – поп-арт.
collage
Джерело зображення: pinterest.com

Зі студентських років Блейк цікавився популярним мистецтвом, фольклором та міфологією. Він навчався у Королівському коледжі мистецтв Лондрес, проте залишався відомим графіком лише у вузькому колі художників.
У 1967-ому до Блейка нарешті прийшла слава. У той час мега-популярні the Beatles завершують свою концертну діяльність та починають студійну роботу над своїм восьмим альбомом Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band («Оркестр клубу самотніх сердець сержанта Пеппера»). Саме в цей час до Блейка звертається Пол Макартні з пропозицією намалювати зіркову обкладинку, яка згодом посіла перше місце серед обкладинок музичних альбомів усіх часів і народів за версією журналу Rolling Stones. 
beatles
Джерело зображення: wikipedia.org

«Ця обкладинка для мене – хрест, який я несу все життя, моя тяжка ноша», – сказав на своє 80-річчя сам художник. – «Я дуже засмучуюсь, що мене знають як Пітера Блейка, який намалював обкладинку «Сержанта Пеппера», хоча насправді я створив багато іншого. Час від часу я забуваю про образу, але мені кожного разу про це нагадують».
Сьогодні альбом посідає дев’яте місце серед світових лідерів продажів із результатом більше 30 мільйонів екземплярів. Блейк намалював обкладинку всього за 200 фунтів та не отримав за неї більше ні пенса! Зате до нього прийшла слава, і він починає працювати також із іншими виконавцями. Він навіть створює серію цікавих ілюстрацій до «Аліси в країні чудес» Льюїса Керрола.
Chess
Джерело зображення: pinterest.com

Сер Пітер Блейк і досі вважає себе заручником однієї  картини. У 2012 році він відтворює легендарну обкладинку, де замість Мерлін Монро та інших, нині мало кому відомих акторів, на постері зображені Емі Уайнхаус, Кейт Мос, художники Трейсі Емін і Деміен Херст, а також співаки Ерік Клептон і Ноель Галлахер. Робота створена до 80-річчя автора та фестивалю дизайнера Уейна Хемінгуея Vintage Festival, присвяченому моді, музиці та образотворчому мистецтву.
Останнім часом сер Пітер проживає в лондонському передмісті Чизік і пише переважно сільські пейзажі. Чи слухає він The Beatles та чи захоплюється поп-артом? Напевно! :)