Поп-арт як напрям мистецтва був сформований на основі конфлікту копірайта та, власне, мистецтва. Митці не стільки створювали щось нове, скільки робили ребрендінг вже існуючих речей, сприяли їх популяризації. І Рой Ліхтенштейн не збирався вигадувати велосипед — він знаходив у коміксах випадкові зображення, які його надихали, і переробляв їх, даруючи нове значення та вселяючи нове життя.
licht
Автор зображення: Pixel Addict

Рой Ліхтенштейн (1923-1997) почав створювати свої перші роботи в стилі поп-арт на початку 1960-х років. До цього часу він вже встиг здобути степінь магістра мистецтв в університеті Огайо і змінити кілька видів діяльності. Довгий час Рой не міг визначитися зі своїм власним стилем. Шукаючи себе, наприкінці 1940-х і впродовж 1950-х він намагався визначити манеру і досить довго експериментував з різноманітними стилями - то з сюрреалізмом, то з кубізмом, то з абстрактним експресіонізмом. Зробити перший крок на шляху до відомого стилю художнику допоміг американський економічний бум, коли звідусіль надходили заклики до споживання - яскраві картинки, що зображують побутову техніку, продукти, взуття, сміттєві корзини. У 1961 році Ліхтенштейн отримав ще одну підказку ззовні - син попросив його намалювати щось таке ж гарне, як комікс.
selfie
Джерело зображення: Playing Futures: Applied Nomadology

Тож на перші нариси поп-арту його надихнули саме малюнки з коміксів і за основу своєї техніки він вирішив взяти крапкову технологію промислового друку (CMYK), доповнюючи її характерними для коміксів чорними лініями.
comics
Джерело зображення: Playing Futures: Applied Nomadology

Він був одним з перших, чия творчість зверталась не до індивідуальності, а до масової свідомості. Спочатку саме це було основною причиною його несхвалення критиками, але пізніше більш молоді колеги визнали Роя Ліхтенштейна одним з найвпливовіших художників XX століття. Здобув популярність він після персональної виставки в галереї Кастелло у 1962 році.
divan
Джерело зображення: Playing Futures: Applied Nomadology

Кращою ілюстрацією того, в чому звинувачували Ліхтенштейна, є його «Автопортрет» 1978 року із зображенням футболки, де на бирці навіть немає марки виробника, і дзеркалом на тому місці, де мала б бути голова. Одночасно це і прекрасне підтвердження думки, що поп-арт - дзеркало «одноразового» суспільства, як визначають стиль самі художники.
autoportret
Джерело зображення: pinterest.com

Свою версію «Спальні в Арлі» Ван Гога Ліхтенштейн створив у 1992 році. «Я тут трошки прибрався у нього. Думаю, він зрадіє, коли повернеться з лікарні і побачить, що я розвісив його сорочки і навіть купив нові меблі», - жартував Рой у відповідь на звинувачення в плагіаті.
Bedroom
Автор зображення: Selena N. B. H.

Не зважаючи на загальне визнання і рекордно високі ціни, за якими роботи Ліхтенштейна йдуть з молотка, багато критиків і досі вважають його творчість поверхневою, а самого художника - заручником свого стилю, за межами якого він ризикував не здобути жодного успіху. Інші ж стверджують, що індивідуальна манера художника навпаки допомогла йому стати більш вільним у творчості. Як би там не було, за допомогою своєї техніки точок і ліній, Рой відбив основну ідею стилю, в якому всі об'єкти зчитуються завдяки універсальному коду. Поряд з Енді Уорхолом, він змінив скептичне ставлення до поп-арту і своїми алюзіями на роботи попередників поставив знак рівності між високим і комерційним мистецтвами. У його роботах було набагато більше зрозумілого всім контексту та сучасної культури, ніж світовідчуття самого художника, що цінителі досі вважають як головним недоліком, так і основним досягненням Ліхтенштейну.
Час від часу все ще виникають суперечки, чи можна вважати ці «ребрендінгові» роботи мистецтвом. Джек Ковот, керівник фонду Ліхтенштейна, каже: «Роботи Роя - поєднання дивовижних графічних формул і почуттів, якими досі захоплюється увесь світ. Зображення змінили в масштабі, кольорі, обробці і у їх значенні загалом. Про точну копію не йде і мови».
room
Джерело зображення: Gautier Poupeau

Зараз роботи Роя Ліхтенштейна знаходяться в найбільших державних колекціях по всьому світу, включаючи Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку, Музей Людвіга в Кельні і Музей сучасного мистецтва в Лос-Анджелесі.