22 квітня – весь світ відзначає День Землі, покликаний спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливою навколишньому середовищу планети. У всьому світі проводяться різні заходи для демонстрації підтримки захисту навколишнього середовища. Вперше відзначений у 1970 році, День Землі тепер включає події в більш ніж 193 країнах, які зараз координуються в усьому світі Earth Day Network. Щороку 22 квітня чоловіки, жінки та діти збирають сміття, садять дерева, очищують коралові рифи, демонструють документальні фільми, підписують петиції і планують краще майбутнє для нашої планети.

Трохи історії

Першим Днем Землі вважається 22 квітня 1970 року. Він ознаменувався дивною комбінацією бурхливих мітингів і тверезої рефлексії про стан планети. Більше 2 тисяч коледжів та університетів, а також більше ста громад по всій Америці об’єдналися для прибирання вулиць та мирних демонстрацій в підтримку екологічної реформи та проти індустріальної революції. У результаті народився екологічний рух. Цей день об’єднав 20 мільйонів людей по всій країні.

Протести, демонстрації, прогулянки на природі, виступи, концерти та всілякі громадянські зібрання відбулися у коледжах, на громадських площах і в парках по всій території Сполучених Штатів. У центрі уваги, а також ікони поп-культури, був поет Аллен Гінсбург. Йому було запропоновано виступити від імені Матері-Землі. Двадцять тисяч людей зібралися в Юніон-сквер, щоб побачити Пола Ньюмена і почути виступ мера Джона Ліндсі, який прибув на електричному (вже тоді!) автобусі.

Діти прибирають міський парк в Нью-Йорку на День Землі, приблизно у 1970-х роках. Джерело: Getty Images

День Землі зараз відзначається у всьому світі, хоча і під іншим ім'ям: у 2009 році Генеральна Асамблея ООН вирішила офіційно призначити 22 квітня Міжнародним Днем Матері-Землі. Символ Матері-Землі служить спільною метафорою і представництвом нашої планети в багатьох країнах і культурах. Але свято, як і раніше, часто називають Днем Землі.

Великі приклади, що надихають

У 2011 році 28 мільйонів дерев було висаджено в Афганістані до Дня Землі. У 2012 році 100 тисяч людей у Китаї пересіли на велосипеди, щоб зменшити викиди СО2 і заощадити паливо.

У Панамі 100 видів орхідей, що знаходяться під загрозою зникнення, були висаджені і збережені для запобігання їх вимиранню на честь Дня Землі у 2015 році.

У 2016 році понад 1 мільярд людей у 200 країнах світу взяли участь у святах Дня Землі. Темою святкування було "Дерева для Землі", де організатори зосередилися на глобальній потребі нових насаджень дерев і лісів. Щоб відсвяткувати 50-ту річницю Дня Землі, яка відбудеться наступного року, Мережа Дня Землі встановила мету посадити 7,8 млрд. дерев у світі.

Що я можу зробити

Починати з себе та набувати корисних звичок, які легко виконувати, але ще більше полегшують життя нашої планети.

Корисні звички на кожен день:

1.       Економно використовувати воду. Наприклад, приймати душ замість ванної, вимикати воду коли чистиш зуби чи миєш посуд.

2.       Економно використовувати електроенергію. Усі рекомендації ми описали тут.

3.       Не використовувати пластикові пакети. Пластикове сміття – найбільша проблема, яка завдає найсильнішого удару по нашій планеті. Користуйтеся еко-сумками для продуктів, ганчірковими авоськами, а якщо пластикові пакети вам все ж потрібні, використовуйте їх багато разів.

4.       Використовуйте акумулятори замість одноразових батарейок – вони служать кілька років, це дешевше і практичніше.

5.       Намагайтеся купувати напої у паперових або скляних тарах, а потім здавати їх на переробку.

6.       Не використовуйте спреї або купуйте тільки ті, на яких є маркування «Ozone friendly». Альтернатива - кулькові і тверді дезодоранти, а освіжувачі повітря в туалеті допоможе вентиляція і саше з вашими улюбленими ароматами.

7.       Для більшого натхнення подивися декілька документальних фільмів про екологію.

Ми дуже сподіваємося, що ти задумаєшся про майбутнє нашої Землі та здійсниш реальні кроки до її порятунку. Бо все починається з тебе. Щасти!