Ось ви вже і самодостатній фрілансер, який працює сам на себе, підшуковує собі замовлення і радіє життю. Що ж тоді маємо для вас 8 насправді дієвих порад від успішних українських фрілансерів. Вони дозволять значно підвищити ефективність вашої роботи та завжди бути на крок попереду конкурентів. 

1. Беріть участь у конкурсах. Якщо ви веб-дизайнер-початківець, розробник мобільних додатків чи програміст, вам слід брати участь у різноманітних тематичних конкурсах, де замовник виставляє завдання і будь-хто може взяти участь у конкурсі на його виконання. Наприклад, у сфері веб-дизайну це ресурс 99designs.com. Або, чому б вам не випробувати себе у конкурсі робіт до століття легендарної контурної пляшки Coca-Cola? У будь-якому разі ви отримаєте цінний досвід, а якщо пощастить — то і цікавий проект, яким можна поповнити своє портфоліо, адже без переконливого портфоліо марно сподіватися на серйозне та дороге замовлення. 

Educate_yourself!
Джерело зображення: http://pixabay.com/ 

2. Виділіть час на самоосвіту. У роботі фрілансером ваш головний актив — це ваші знання та навики. Тож для довготривалого успіху просто необхідно постійно витрачати час на самоосвіту і здобуття нових навиків. Ця робота так само важлива, як власне і виконання замовлень. Тож кожного дня як мінімум 20% робочого часу слід витрачати на опрацювання професійної літератури і читання подкастів, моніторинг робіт конкурентів та визнаних майстрів галузі. Якщо ви перекладач, то знайдіть час та можливість постійно підтримувати контакт з носіями мови (в подорожах – на зустрічах – по скайпу), аби відчути, які конструкції вживаються, які фрази застарілі. Якщо ваша галузь — програмування веб-сайтів, вивчіть різні мови програмування, опануйте основи графічного дизайну. Це дозволить вам пропонувати замовнику інтегровані рішення, які ціняться значно вище, ніж просте виконання окремого завдання.

3. Знайте собі ціну. Якщо ви не стоїте на місці, постійно підвищуєте свою кваліфікацію, маєте переконливе портфоліо, не бійтесь підвищувати ціну на свої послуги. Ті, хто бездоганно виконує роботу, вписується в дедлайни і пропонує  творчі та інноваційні рішення, ніколи без замовників не залишаться. І не називайте ціну одразу. Уважно запишіть вимоги замовника, додавши, що вам потрібний час, щоб обрахувати вартість проекту. У випадку, якщо ви справді цінний спеціаліст, не варто починати роботу без принаймні 40-50% передплати. Не ведіться на благання: «Ми наступного тижня гроші перерахуємо». Перерахують — розпочинайте. 
Time
Джерело зображення: http://pixabay.com/ 

4. Експериментуйте з робочим графіком. Якщо ви завжди отримували плату за готовий проект та потерпали при цьому від постійних забаганок замовника, який не міг чітко сформулювати свої вимоги та ніколи не був задоволений пропонованими рішеннями, можливо, настав час перейти до погодинної оплати. Це дозволить чітко структурувати ваш робочий час і впорядкувати ваші відносини з замовником, який розуміючи, що тепер має платити за кожну годину вашої праці, стане фантастично чітким у формулюванні своїх вимог та побажань. Контролювати свій робочий час вам допоможе один з численних відповідних онлайн-сервісів. 

5. Розширюйте свої зв’язки. Навіть якщо ви пішли у фріланс, щоб працювати поза колективом, бо ви переконаний одинак, вам слід розуміти, що розбудовані контакти з вашими колегами в суміжних областях — це серйозна конкурентна перевага. Адже часто виконання певних завдань потребує роботи в кількох напрямах, і, відповідно, кооперації з іншими виконавцями. Комплексні рішення — цінніші і дорожчі за ординарні, пам’ятаєте? Тож не баріться і заводьте нові знайомства, приєднуйтесь до фрілансерських товариств та спільнот або створюйте власну команду.
Details
Джерело зображення: http://pixabay.com/ 

6. Занурюйтесь у найдрібніші деталі. Щоб запропонувати замовнику дійсно високоякісне і ефективне рішення, треба розуміти всю специфіку роботи замовника і контекст вашого проекту у цій роботі, а не просто формально виконати вимоги до завдання. Якщо ви, наприклад, розробляєте комерційний мобільний додаток для якогось стартапу, дізнайтесь як можна більше про аналогічні додатки, їх долю на ринку, не кажучи вже про бізнес-модель та фінансові і маркетингові плани вашого замовника. Так, це формально не ваша справа, але це допоможе виконати завдання на найвищому рівні.

7. Призначайте дедлайн реалістично. Обговорюючи з замовником термін роботи, слід тверезо оцінювати свої можливості, передбачити можливі ускладнення та закласти необхідний запас часу, який би гарантував вчасне та якісне виконання завдання. Не варто за для того, щоб задовольнити замовника погоджуватись на вкрай стислий термін, адже це пов’язано з суттєвими ризиками. Ви можете просто не встигнути, що призведе до конфлікту з замовником, або поспішаючи, виконаєте завдання не якісно і його доведеться переробляти, витрачаючи на це ще більше часу. 
Trust_where_you
Автор зображення: Traveller`s Soul

8. Будуйте стосунки на довірі. Спілкуйтесь з замовником відкрито і чесно. Якщо раптом зірвали дедлайн, не встигли вчасно закінчити роботу, передомовляйтесь, аргументуйте і поясніть, чому затягуєте. Ніколи не «відморожуйтесь», не уникайте контакту з замовником і не обіцяйте того, чого не зможете виконати — це одразу мінус в карму і довіру клієнта. А довіра — це запорука потоку нових клієнтів по рекомендації.