Це чудова історія про еволюцію знакового бренду та компанії, яка має назву Coca-Cola. З моменту свого народження в Атланті, штат Джоржія, США, у 1886 році розпочалася історія легендарного напою, який став культурним феноменом цілого світу.

Все почалося з маленької аптеки в Атланті…

Продукт, що подарував світові його найвідоміший смак, народився в Атланті, штат Джорджія, 8 травня 1886 року. Доктор Джон Сміт Памбертон, місцевий фармацевт, виготовив сироп та відніс його на дегустацію в Аптеку Джейкобса, де його смак офіційно нарекли «відмінним» та стали продавати по 5 центів за стаканчик.

Візуалізація аптеки Джейкоба в Атланті, Джорджія, у 1886 році.

Газована вода поєднана із сиропом одразу зарекомендувала себе як «Смачна та Освіжаюча», і ця асоціація досі не полишає бренд навіть після 133 років на ринку.

Думаючи, що "дві літери C будуть добре виглядати в рекламі", партнер Пембертона, бухгалтер Френк Робінсон запропонував назву Coca-Cola та навіть намалював логотип. Перша газетна реклама для Coca-Cola незабаром з'явилася в журналі The Atlanta Journal, запрошуючи бажаючих скуштувати "нового і популярного напою". Протягом першого року продажі в середньому склали скромні дев'ять напоїв на день.

Перша реклама Coca-Cola в місцевій газеті.

Сам Памбертон ніколи не бачив великого потенціалу у своєму витворі, і, згодом, у 1888 році, незадовго до своєї смерті, продав рецепт Coca-Cola Азу Кендлеру, який заснував компанію The Coca-Cola Company. Кендлер виявляється настільки ефективним управлінцем, що, витративши на придбання прав на напій всього $ 2,3 тисячі, через 30 років він продає компанію за $ 25 мільйонів.

Аза Кендлер.

Народження славетної пляшки

Співвласник Coca-Cola Аза Кендлер продав права на бутилювання і продаж напою підприємцям Бенджаміну Томасу і Джозефу Уайтхед. Ботлери - а саме так стали називати виробників напоїв - будують два заводи, потужності яких швидко виявляються завантаженими на всі 100%. У 1894 році в Далласі відкривається перший завод з виробництва сиропу. Вбачаючи величезний потенціал Coca-Cola, Томас і Уайтхед вирішують не зупинятися на досягнутому і залучають до розширення зовнішній капітал. Так вони поклали початок всесвітньої мережі підприємств-ботлерів, які, як правило, належать місцевим власникам і управляються ними ж. Така система компаній збереглася і до сьогоднішнього дня.

Эволюция бутылочек Coca-Cola с 1899 по 1991 год
Еволюція дизайну пляшечок Coca-Cola від 1899 по 1991 рік.

У той же час продавцеві, що працює в кіоску в містечку Віксберг, приходить геніальна думка: пропонувати споживачам популярний напій не в розлив, а в пляшках. Таким чином він здійснює справжню революцію в продажах, збільшуючи їх в десятки разів. Адже тепер напій можна заздалегідь розливати по пляшках і відвозити навіть на найвіддаленіші ферми і ранчо. Саме Бенджамін Томас розробив пляшку, яку «можна було впізнати в темряві, на дотик, в розбитому вигляді, щоб по уламках можна було зрозуміти, що в ній був напій Coca-Cola

Coca-Cola починає завойовувати світ

У 1919 році власниками The Coca-Cola Company стають банкір Ернест Вудрафф і його партнери, які викупили компанію за $ 25 мільйонів. Підприємство перереєстровано в штаті Делавер, і його акції запущені в обіг на Нью-Йоркській фондовій біржі. Тоді ж Coca-Cola починає робити перші успіхи на зарубіжних ринках: заводи по розливу напою з'являються на Кубі, Гуамі, Філіппінах, в Пуерто-Ріко та Франції.

Велику популярність серед європейців напою забезпечили Олімпійські ігри в Амстердамі в 1928 році, спонсором яких стала компанія Вудраффа. Тоді збірна США привезла з собою тисячу упаковок напою. З тих пір Coca-Cola міцно асоціюється з Олімпійським рухом і спортом в цілому: через ще півстоліття компанія стала офіційним партнером FIFA, UEFA та інших організацій.

Кіоск з Coca-Cola у місці проведення Олімпійських Ігор, Амстердам, 1928 рік. Перше знайомство европейців з напоєм.


У 1923 році президентом компанії обирають сина Ернеста - Роберта Уіншіпа Вудраффа. Ця людина проведе за кермом компанії більше півстоліття і матиме неабиякий вплив на її розвиток. Саме Вудрафф стане ініціатором створення стандартів якості і нормативів для кожного етапу виробництва.

Роберт Вудрафф

Він значно збільшить рекламну підтримку бренду, а це дозволить і так популярної Coca-Cola досягти ще більших висот. Саме Вудрафф запровадить багато з принципів торгівлі, зараз вважаються загальноприйнятими. При ньому, вперше в світі, напій стануть продавати в six-pack - картонних коробках на шість пляшок. З'являться холодильники з верхньою кришкою і навіть автомати, самостійно змішують і продають напій, - прообрази тих, що сьогодні можна зустріти в багатьох офісах і торгових центрах.

Перший справжній Санта

Компанія Coca-Cola розпочала свою різдвяну рекламу в 1920-х роках, намагаючись збільшити продажі протягом більш повільних зимових місяців. Було використано декілька різних зображень Діда Мороза, але ніхто не виявив популярності у споживачів до 1931 року. У цьому році Арчі Лі, виконавчий директор компанії Coca-Cola, замовив ілюстратора Хаддон Сундблом намалювати  Санту, який би відображав весь дух Різдва . Сундблом звернувся до вірша Клемента Мура «Відвідування Святого Миколая» та його власної скандинавської спадщини, щоб створити велике, червоне, веселе бачення Санти, яке компанія використовувала більше 30 років.

Післявоєнний період

Coca-Cola стає першим продуктом, який з'являється на обкладинці журналу Time. Журнал хоче мати фотографію Роберта Вудраффа на обкладинці, але він відмовляється, стверджуючи, що продукт є єдиним важливим елементом в компанії.

Перший телевізійний рекламний ролик для Coca-Cola транслюється на День Подяки на півгодинному CBS-шоу, в якому беруть участь зірки Едгар Берген і Чарлі Маккарті.

Обкладинка журналу Time, 1950 рік


У 1955 році Fanta виходить на ринок Італії. Завод, що знаходиться в Неаполі, став першим, що почав виробляти та продавати Fanta Orange, використовуючи місцеві інгредієнти - соки цитрусових. Згодом Fanta швидко поширилася на інші ринки, в тому числі Південної Африки та Сполучених Штатів Америки. Наразі, Fanta є другим за величиною брендом безалкогольних напоїв у світі.

Перший напій Fanta, 1955 рік.

На батьківщині Coca-Cola придумують лимонний напій Sprite. А після злиття з компанією Minute Maid асортимент поповнюється фруктовими соками.

Coca-Cola в космосі

Чи знаєте ви, що Coca-Cola була першим безалкогольним напоєм, яку споживали в космосі?

12 липня 1985 року астронавти вперше скуштували «Coca-Cola Space Can» на борту космічного човника Challenger. Шість років по тому, 26 серпня 1991 року, компанія та радянське космічне агентство НПО "Енергія" успішно пройшли випробування Coca-Cola Space Can на борту радянської космічної станції "Мир". Третя поїздка відбулася у лютому 1995 року, коли дієтична Кола стала першим у світі дієтичним напоєм, а місія Space Shuttle Discovery відзначила перше використання автомату для Коли в космосі (Coca-Cola Space Dispenser).

Так виглядала Coca-Cola, яку споживали астронавти в космосі.

Менше калорій та нечувана популярність

На ринку з'являється Coca-Cola Light, яка починає історію низькокалорійних напоїв. Цю новинку в 1982 році випустив новий президент компанії Роберто Гозуета. У кожній банці - всього 1 калорія.

Найвища якість Coca-Cola, помножене на найефективнішу систему реклами і маркетингу, дає закономірний результат. Три незалежних опитування, проведених компанією Landor & Associates по всьому світу у 1988 році, свідчать: Coca-Cola - найвідоміший і найбажаніший бренд у світі.

Diet_Coke_can_US_1982.jpg
Перша баночка низькокалорійного напою Diet Coke, 1982 рік.

Кубок Чемпіонату світу з футболу FIFA

Coca-Cola робить переворот, ставши ексклюзивним організатором Тура Кубка Чемпіонату світу з футболу FIFA ™. Тепер кожні 4 роки перед черговим мундіалем легендарна футбольна нагорода подорожує по десяткам міст різних країн. У кожній точці цього маршруту команда Coca-Cola проводить свято для любителів футболу, роблячи Офіційний Кубок ближче мільйонам людей, незважаючи на кордони та соціальний статус.

Coca-Cola та сталий розвиток

У 2006 році компанія інвестує $ 60 мільйонів у створення механізму з утилізації та переробки пакувальних матеріалів, використовуваних в Системі Coca-Cola. В тому числі розробляється знаменита технологія «пляшка з пляшки». З її допомогою були у використанні ПЕТ-пляшки використовуються у виробництві нової упаковки для напоїв.

А вже у 2008 році відкривають найбільший в світі завод для повторної переробки матеріалів, що використовує технологію «пляшка з пляшки», запуск багатомільйонної маркетингової ініціативи Give It Back на підтримку повторного використання матеріалів.

Компанія виводить на ринок революційну пляшку PlantBottle ™, на 100% придатну для переробки та на третину вироблену з матеріалів рослинного походження. Премія Wins DuPont за інновацію в області упаковки.

Сьогоднішні дні

Споживачі по всьому світу настільки вірні компанії, що випивають 1,7 мільярдів порцій напоїв, що виготовляє The Coca-Cola Company. Це близько 19 400 напоїв на секунду.

Coca-Cola сьогодні - один з найпопулярніших напоїв у світі, його люблять і п'ють більше ніж в 200 країнах, його можна знайти в 27 мільйонах роздрібних точках. А починалося все з продажів в одній-єдиній маленької аптеці в Атланті…