Ернст Фріц-Шуберт, педагог, котрий проводить заняття зі щастя для учнів німецьких середніх шкіл, водночас є членом Інституту щастя Кока-Кола. Фріц-Шуберт вважає, що діти повинні засвоїти не лише вимоги загальноосвітньої шкільної програми, а й вчитися впевненості у власних силах із раннього віку. На своїх уроках щастя він наголошує, що саме в такому ранньому віці ми формуємо наш світогляд, і цей час є найкращим для того, аби навчитися позитивного підходу до життя. Це, на думку Фріца-Шуберта, є ключем до розвитку сильної, здорової особистості.
1

Вибудовуючи впевненість у власних силах: учнів щастя просять описати сильні сторони своїх однокласників. 


Вибудовуючи впевненість у власних силах: учнів щастя просять описати сильні сторони своїх однокласників.
«Діти приходять у цей світ щасливими, і наша робота полягає в тому, аби підтримувати їхнє щастя. Передусім, ми повинні захистити їх від ситуацій, що створюють нещастя, такі як тривога й стрес». З метою надання допомоги дітям і підліткам у розвитку здорових збалансованих особистостей, Фріц-Шуберт запропонував власний навчальний план із щастя.  


Шість кроків до щастя

Навчальний курс Фріца-Шуберта базується на досвіді. За допомогою практичних вправ учні відкривають в собі розуміння, що для них самих є найважливішим, дізнаються про свої сильні сторони, а також осмислююють для себе значення родини. Вони складають плани, вирішують, як їх втілюватимуть у життя і працюють над власними навичками. Найголовніше те, що учні починають розвивати здорову впевненість у власних силах, вивчаючи як впоратися з успіхом чи поразкою. За Фріцом-Шубертом, цей процес відбувається за шість кроків.
shutterstock-192976739

1. Знайте свої козирі: "Я пропоную, щоб мої учні по черзі хвалили одне одного. Ці похвали можуть бути різними, від «ти чудовий друг» до «ти завжди дозволяєш мені наслідувати тебе», - каже Фріц-Шуберт. - Діти – мисливці за скарбами від природи. Це перетворює їх у мисливців за сильними сторонами інших».
shutterstock-145441192

2. Розробіть бачення: Навчальна програма використовує медитативні вправи, аби допомогти учням зрозуміти свої особисті цінності та мрії на майбутнє. Це інструменти, які допоможуть їм іти за покликом серця.
shutterstock-193500617

3. Вчіться приймати рішення: Ідентифікуючи власні цілі, учні повинні оцінити себе за шкалою від 1 до 10. Цей процес допоможе їм визначити свої слабкі місця і те, як їх перетворити у навички.

4. Плануйте: Учні створюють свої персональні плани, а потім візуалізують сценарії для їх втілення. Це вчить їх усвідомлювати, що план – це процес. Розмірковуючи над власними рішеннями, можна робити розумніший вибір. Зрештою, каже Фріц-Шуберт: «Якщо, для прикладу, я сідаю не у той потяг, я не змушений їхати в ньому до кінцевої зупинки. Я можу вийти на півдорозі».
shutterstock-189266117

5. Пливіть за течією: «Для того, аби повністю на чомусь зосередитися, ви, насамперед, маєте розслабитися. Не можна бути стривоженим чи напруженим», - каже Фріц-Шуберт.

6. Оцініть себе: Нарешті, зробіть крок назад і відверто перегляньте свої п’ять перших кроків. Для Фріца-Шуберта розмірковування є обов’язковим. «Важливо відділити людину від дійства, аби ви дізналися, як інтерпретувати невеличкі поразки як мотивацію». 
«Учні знаходяться тут, аби навчитися довіряти собі», - ділиться Домінік Далвіц-Вегнер, який викладав уроки щастя в Гамбургу впродовж року. Через вправи, що виконуються в класі, виробляються гарні звички і позитивний світогляд.
Відгуки про програму в цілому позитивні. Уроки щастя наразі пропонує більш, ніж 100 шкіл та дитячих садків у Німеччині та Австрії. Збільшення популярності програми помітне у шостих класах (випускники старших класів), де вона пропонується як дисципліна на вибір.
Цікаво, а чи можлива колись поява таких уроків щастя і для українських дітей? А може, їх треба проводити також і для батьків? І можливо тоді безтурботних посмішок навколо ставатиме більше!