«Хто придумав Fanta і звідки прийшов цей напій? Напевне з якихось тропічних островів!», – думаєте ви. Насправді ж, місце народження цього дивовижного смаку — повоєнна Німеччина. Так, саме у роки найстрашнішої війни виник цей фантастичний життєрадісний бренд. Не очікували? Впевнені, неймовірна історія 80-річного культового напою — ще не раз вас здивує.

Апельсин хедлайнер бренду

Апельсиновий смак — перше, що спадає на думку при згадці про напій Fanta. Справжній апельсиновий смак — найвідоміше трактування бренду. Однак за свою 80-річну історію, цей безалкогольний напій зміг пристосуватися до умов швидкоплинного світу і змінив багато різних смаків та кольорів, довівши свою життєздатність.

«Fanta — це дійсно веселий бренд», – каже Джина Бек, бренд-менеджер Fanta. – «А ще це досить зухвалий бренд. Ми можемо бути дуже непередбачуваними бешкетниками».

Однією з причин популярності бренду є його унікальна здатність доносити легкість, невимушеність та насолоду за допомогою різноманітних смаків.

Fanta «Апельсин» — це наш провідний смак, справжній хедлайнер. І з роками ми розширили асортимент, включивши у пропозицію смаки: «Лимон», «Мандарин», «Виноград», «Полуничний шербет», «Чорниця» та «Кислий кавун», а також деякі інші захоплюючі варіанти, які ще попереду», – додала Джина Бек.

Як з’явилася Fanta

Рекламні плакати Fanta в Німеччині, 1940-ві роки

Тож розпочнемо цю історію знову. Свої перші кроки Fanta зробила на початку Другої світової війни. У той час бізнес Coca-Cola в Німеччині був одним з найуспішніших у світі, поступаючись лише за продажами компанії в США.

У 1939 році Coca-Cola мала в Німеччині 43 заводи з розливу напою та понад 600 місцевих дистриб'юторів по всій країні. Але з початком Другої світової війни стало неможливим завозити інгредієнти, необхідні для виготовлення Coca-Cola.

Щоб не закривати підприємства, керівник німецького підрозділу Coca-Cola Макс Кіт разом з вченими придумав новий рецепт унікального напою. Вони вирішили використати те, що було доступне, а саме: змішали сироватку та яблуневу сировину з сезонними фруктами. В результаті був отриманий газований напій трохи схожий на імбирний лимонад. Компанія почала продавати цей продукт під назвою Fanta, що походить від німецького слова «fantasie», і означає «фантастика». Та й не дивно, адже сама ідея створення такого напою в умовах ембарго, була справжньою фантастикою.

Завдяки продажам Fanta, Максу Кіту вдалося зберегти життєздатність місцевих виробників, і мережу дистриб’юторів. Хоча він і не міг контактувати з штаб-квартирою в США. Як тільки війна закінчилася, Макс повернув прибутки у офіс компанії в Атланті, а Coca-Cola відновила свою діяльність у Німеччині. За винахідливість та відданість справі Макса Кіта призначили очолити європейський департамент Coca-Cola.

Сучасна версія Fanta

Баночка Fanta, 1955 рік

Fanta, яку ми знаємо зараз, народилася в сонячній Італії, в місті Неаполь. В 1955 році Coca-Cola почала використовувати місцеві цитрусові, для створення апельсинового смаку, який ми так любимо сьогодні.

Над оформленням майбутньої легенди працював відомий дизайнер Раймонд Лоуї. Він придумав оригінальний логотип Fanta, що нагадує силует двох гірських вершин, і фірмову пляшку. Загалом дизайнер створив близько 25 варіантів стилю.

Новий напій надійшов у продаж у США в 1960 році, а вже у 1969 році він став найбажанішим напоєм на планеті.

Рекламний плакат Fanta 1970-х років у СРСР

У 1970-х роках Fanta почала експериментувати з новими яскравими смаками. І стала впевнено заявляти про себе, як про напій для молоді.

Нові смаки Fanta

Зараз Fanta є другою за величиною маркою безалкогольних напоїв у світі. Її п’ють у 190 країнах. А взагалі, існує більше 90 смаків Fanta, і деякі з них випускають виключно на території однієї країни.

Наприклад, в Румунії – є Fanta з грейпфрутом і персиком, в Узбекистані, Казахстані та Киргизії можна спробувати унікальний смак Fanta «Буратіно» доступний тільки тут, «Дюшес» – у Вірменії, Азербайджані та Казахстані. Fanta з ківі або бузиною і зі смаком «Екзотика» продається на території Європейського союзу, з лісовою ягодою – в Білорусі. Є навіть Fanta зі смаком молока, але спробувати її можна тільки в Японії.

Різноманіття смаків і кольорів! Про Fanta іноді кажуть, що в неї стільки смаків, скільки нарядів у королеви.

У 2017 році Fanta удосконалила форму своєї пляшки – сьогодні вона має ще більше закручений вигляд, що нагадує процес віджимання соку з фруктів.

У 2019 році на ринок Англії, Росії та інших країн виходить новинка: лімітована чорна Fanta Dark Orange до Хелловіну зі смаком сицилійського апельсина.


Такі новаторські ідеї роблять напій ще більш модним та яскравим, і надихають молодь на експерименти і реалізацію творчих задумів.

Все буде Fanta!