Червоний оксамитовий костюм Санти Клауса з білим хутром, пишною густою бородою та усміхненим обличчям: саме такий образ Санти відіграє важливу роль у всіх наших новорічний святах. Насправді, Санта з реклами Coca-Cola допоміг визначити образ та особистість сучасного Діда Мороза. А що було б без нього?

Ви не повірите, але образ Санта з’явився не так вже й давно, менше ста років тому. Образ добродушного діда створений художником Хаддоном Сундблом, який творив його образ з 1931 по 1965 рік, кожного року додаючи якусь нову рису.

1931 рік: "Знімаю капелюха перед перервою, що освіжає"

Coca-Cola вперше доручає вже відомому ілюстратору Хаддону Сундблому створити образ Сайти для різдвяної рекламної кампанії. Тоді його гонорар складав 1000 доларів за картину — на той час це була велика сума грошей (за 700 доларів можна було придбати авто).

Для натхнення Сундблом звернувся до поеми Клімента Кларка Мура 1822 року "Візит від Святого Миколая". Святий Миколай зображався як теплий, доброзичливий та трохи повнуватий дід. І хоча часто говорять про те, що Санта носить червоне тому, що червоний — це колір Coca-Cola, Санта мав традиційне червоне пальто перш ніж Сундблом зобразив його.

«Знімаю капелюха..» — перша картина Санти Клауса. Він з’явився на рекламних плакатах протягом грудня 1931 року, щоб нагадати людям, що вони можуть пити Coca-Cola цілий рік, а не лише влітку.

На жаль, оригінальної картини Сундблома вже не існує. Полотна були настільки дорогими на той час, що Хаддону довелося намалювати нового Санта на тому самому ж полотні наступного року.

1936: "Я теж"

П’ять років потому, Санта стає більш розслабленим та усміхненим, із загорнутими рукавами доверху, без червого пальта, у білій сорочці. Образ з'явився під час Великої депресії в США, коли всім потрібно було нагадати про щасливі часи.

Сундблом малював образ Санти з живої моделі — його друга Лу Прентіса, колишнього продавця. Коли Прентісс помер, Сундблом використовував себе як модель, малюючи, дивлячись у дзеркало. Нарешті він почав покладатися на фотографії, щоб створити образ Святого Миколая.

1937: "Віддавай та бери"

Святий Миколай знову одягається в червоне. Його рукавички застебнуті на поясі, поки він зупиняється, щоб дістати з холодильника пляшечку Coca-Cola та різдвяну індичку.

Реклама, в якій показували людей, що залишають пляшечку Coca-Cola для Сани на Святвечір, надихнуло багато сімей робити те саме.

Люди обожнювали образи Санти з реклам Coca-Cola і звертали на них таку пильну увагу, що коли щось змінилося, вони надсилали безліч листів із запитаннями до компанії Coca-Cola. Одного разу великий пояс Санти був застебнутий навпак (можливо, тому, що Сундблом малював із дзеркала). Ще одного року Санта Клаус з’явився без обручки, що змусило шанувальників надсилати запитання, що сталося з пані Клаусом.

1941 рік: "Спрага нічого більше не просить"

Санта з’являється поруч із кулером, п’є з контурної пляшки Coca-Cola, поруч мішок, повним подарунків.

Оригінальні олійні картини, створені Сундблом, були адаптовані для реклами Coca-Cola в журналах та  у магазинах, рекламних щитах, плакатах, календарях та плюшевих ляльках. Багато з цих предметів сьогодні є популярними предметами колекціонування.

1949 рік: «Освіжайся та подорожуй»

У 40-х роках компанія Coca-Cola представила «Хлопчика Спрайт», персонажа, який з'являвся з Дідом Морозом у рекламі протягом 1940-х та 1950-х років. Хлопчик Спрайт, якого також створив Сундблом, отримав свою назву через те, що він був ельфом («sprite» – англ. — ельф). (У 1960-х роках Coca-Cola представила популярний напій Sprite).

1953: «Пауза, що освіжає»

"Пауза, що освіжає", була одним з найдовших гасел в історії Coca-Cola, вперше представлена у 1929 році. Пам'ятаєш?

1961: «Коли друзі заглядають у гості»

Санта намагається утихомирити собаку, який попереджає своїх власників про великого, червоного зловмисника.

З 1931 по 1964 рр. реклама Coca-Cola демонструвала, що Санта доставляє іграшки (і грає з ними). Зупиняючись, щоб прочитати лист і насолодитися пляшечкою Coca-Cola, відвідавши дітей, які залишилися, щоб привітати його, та заглядав до холодильників у кожному домі, що відвідував.

1964: Фінальний Санта

Собака в картині Санти Клауса 1964 року насправді мав би бути сірим пуделем, що належав сусідському флористу. Але Сундблом хотів, щоб собака був більш святковим, тому він намалював тварину чорною.

Діти, які з’являються із Сантою на картині, були сусідськими дітьми Сундблома — дві маленькі дівчинки. Але Сандблом змінив одну дівчинку на хлопчика.

Сундблом створив свою остаточну версію Діда Мороза в 1964 році, але протягом наступних десятиліть у рекламі Coca-Cola було представлено зображення Санти на основі оригінальних творів Сундблома. Ці картини — одні з найцінніших творів у колекції мистецтв у відділі архівів компанії та експонуються по всьому світові.

2001: Анімація

У 2001 році твори мистецтва з картини Сундблома 1963 року стали основою для анімаційного телевізійного рекламного ролика, в якому знялася сам Санта. Рекламний ролик створено відомим аніматором Олександром Петровим.

Coca-Cola все ще використовує Діда Мороза Сандблома на Різдво — у рекламних оголошеннях та на упаковці. Цей витривалий образ веселого, доброго, старого діда з рум’яними щоками та мерехтливими очима — саме так, як весь світ любить та бачить Санта Клауса.