Знаєте, чим відрізняється лижник-початківець з України і, скажімо, з Австрії чи США? Не одягом, спорядженням чи сумою на банківській картці. А тим, що, приїхавши відпочивати на зимовий курорт, він передусім шукає інструктора. Бо чітко розуміє: як і будь-якій іншій справі, катанню на лижах чи сноуборді треба вчитися, і вчитися  у професіоналів, а не друзів чи близьких. 
Ніхто не буде заперечувати, що для того, аби уміти кермувати авто, потрібен курс навчання та інструктор. Чому ж тоді багато хто вважає, що для опанування значно складніших навичок, ніж крутіння керма і натискання педалей – умінню координувати рухи усього тіла, контролювати ситуацію на схилі, оцінювати лавинну небезпеку та ін. – інструктор не потрібен? Вважається, що збити іншу людину на схилі – це прикрість, за яку можна просто вибачитися, хоча результатом часто є поламані кінцівки, струси мозку чи, не дай Боже, інші набагато серйозніші травми на все життя.  Водночас аварія на дорозі з розбитими авто чомусь одними вибаченнями ніколи не обходиться. 
ski
Автор зображення: Frédérique Voisin-Demery

Класична історія із життя початківця: ти приїхав на курорт, друзі допомогли підібрати спорядження і вивезли тебе на самий верх гірки. Ти стоїш, безпомічно озираєшся, хвилюєшся. Тебе пообіцяли навчити,  запевнили, що кататися легко. Після цього можливі два варіанти:
- тебе справді якийсь час вчитиме друг, який «знає як». У глибині душі він дратуватиметься, а може й кепкуватиме з тебе, бо ти забираєш його дорогоцінний час. Адже решта вашої компанії катаються!
- тобі помахають ручкою зі словами «зустрінемось внизу!» і залишать на самоті перед вибором, їхати чи не їхати.
ski_friends
Автор зображення: Ridge Tahoe Resort Hotel

Якщо твій друг не інструктор і його самого вчили такі ж друзі, скоріш за все він сам катається абияк. Якщо він лижник, то його стиль виглядає як класична «задня стійка», повороти корпусом, часті падіння. Бордери-самоучки їздять на прямих ногах, закидаючи хвіст сноуборда різкими змахами рук або мотиляючи тазом вперед і назад як ошпарені. То чи може така людина навчити вас правильному і красивому катанню? Максимум, що вам вдасться – скопіювати його різкі рухи, попадати, перелякатись.
ski fall
Автор зображення: Dan Goodwin

Ще гірше, коли людина починає вчитися самотужки, без допомоги сторонніх. Вона стає потенційно небезпечним об’єктом на схилі, який запускає гру під назвою «кегельбан». Роль кегель виконують інші катальники, а він, відповідно – куля, яка не знає, куди несеться.
Вкрай типова ситуація: двоє сноубордистів гучно сваряться на схилі, найвірогідніше це буде батько і донька. В неї щось не вдається, батько кричить і дратується. Через годину нервів і знущань він приводить доньку до інструктора, і вже з проханням не просто навчити, а подолати її страх перед схилом, що розвинувся якраз після такого горе-навчання. Прикметно, що близькі люди сильно взаємодіють на емоційному рівні, і таке навчання завжди закінчується сваркою.
 Сподіваюся, тепер ви розумієте, для чого потрібен інструктор, і чому дві години, проведені з ним, будуть вашою найкращою інвестицією в хороше катання. А тепер поговоримо про те, як вибрати свого інструктора, адже на перший погляд всі вони однакові.
Є декілька ознак того, що перед вами справді вчитель-тренер, а не хлопець, який просто вирішив трохи підзаробити під час свого відпочинку.  Уважно подивіться на те, як інструктор навчає інших, прислухайтеся, які пояснення і поради він дає.  Якщо він розповідає про техніку катання зрозумілою мовою і так, що ви все розумієте і можете це відтворити – це хороша ознака, так само як турбота про учня, допомога і підтримка (не руками, а частими зупинками і порадами). Хороший інструктор не тільки багато говорить, він ще й багато показує. І вимагає виконати все чітко та якісно. Зрештою, вам має подобатися, як інструктор катається сам.
ski-instructor
Автор зображення: Florian Forster

Чи варто брати собі в інструктори чемпіонів та спортсменів? Моя порада – ні. Звісно, вони  прекрасно катаються, бо присвятили цьому багато років щоденних  6-8-годиних тренувань. Однак не кожен із них зможе пояснити, як виконувати прості вправи для новачків, наприклад, «бічне проковзування». Тож спортивні титули тут ніякої ролі не грають. 
Отже, позаймавшись із інструктором пару годин, ви собі зекономите купу нервів, знизите ризик травм, а головне – будете кататися красиво і правильно.