Гарбуз із вирізаною гримасою або ж ліхтарик-Джек – символ Хеловіну. Але звідки з'явилася традиція вирізати такі ліхтарики, відомо небагатьом.

Багато століть тому один ірландський п'яничка на ім'я Джек зміг двічі обдурити самого диявола. Напередодні Дня всіх святих, коли, як відомо, уся нечисть гуляє вулицями міст, Джеку захотілося випити склянку-другу смачного елю, а грошей у нього не було. Але хіба ж це може зупинити шукача пригод? :) Щойно Джек відчинив двері, на порозі з'явився темний незнайомець (неважко здогадатися, хто це був) і запропонував свою допомогу в обмін на душу чоловіка.

Джек погодився, і незнайомець враз перетворився на монетку, яку можна було обміняти на смачний напій у будь-якому барі світу. Але тут на диявола чекала неприємна несподіванка – Джек кинув монетку в кишеню, де лежав срібний хрестик. Потрапивши у пастку, диявол молив відпустити його, обіцяючи Джеку зникнути з його життя на 10 років.
Через 10 років Джек вдруге обдурив диявола (історія, на жаль, не розкриває деталей), і темний володар обіцяв, що ніколи не забере душу Джека до пекла.

Коли настав час Джека, ворота раю для нього були зачинені, а диявол лише усміхнувся і сказав, що не може порушити обіцянку і прийняти його душу. Але для того щоб душа Джека не блукала у темряві, він дав йому вугілля зі свого багаття. Джек поклав вуглинку до вирізаної ріпи, щоб вітер не міг загасити його останній вогник надії, і до сьогодні блукає світом в очікуванні Страшного суду.
Halloween pumpkin

З роками ріпа стала гарбузом, а ліхтарики-Джеки стали оберегами – їхній теплий вогонь і усмішка відлякують нечисть від вашої домівки.

Зробіть і ви свого Джека!
Спочатку він даруватиме дух свята, а за кілька днів перетвориться на смачнющу кашу чи пиріг ;)
Для цього потрібно:
  •  гарбуз,
  •  шило або товста голка,
  •  роздрукований ескіз або маркер,
  • гострий ніж,
  • невелика лопатка або звичайна ложка,
  • невелика гріюча свічка або лампадка.
1) Оберіть яскраво-помаранчевий молодий гарбуз округлої форми – його шкірка тоненька і легко піддаватиметься вирізанню. Якщо ж ви – прихильник чудернацьких форм, можете взяти високий овоч овальної форми.
2) Визначте, де у вашого Джека буде отвір для свічки. Ми рекомендуємо вирізати дірку згори, якщо ви використовуєте маленьку свічку, і знизу, якщо серцем вашого ліхтарика стане підсвічник чи лампадка. Гострим ножем виріжте круглий отвір та обережно вийміть насіння ложкою. Це можна зробити і руками - так навіть швидше.
Усе зайве викидаємо, а насіння можна промити, висушити і додавати у салати чи несолодке тісто ;)

Haloween Pumpkin_2

3) Якщо ви вірите у ваші художні таланти і тверду руку – намалюйте «обличчя» Джека маркером на найгарнішому боці гарбуза. У іншому випадку використовуйте шаблони (http://www.all-about-stencils.com/jack-o-lantern-stencils.html), яких на просторах Інтернету незліченна кількість. Шаблон необхідно роздрукувати та закріпити скотчем з урахуванням округлостей гарбуза.
4) Шилом або голкою проколіть контури малюнка, залишаючи мінімальну відстань між дірочками. Після цього виріжте «гримасу» ножем.
Haloween Pumpkin_3

5) Для того щоб ваш Джек довго зберігав свіжість і яскраво світився, опустіть його на годину в прохолодну воду, після чого промокніть паперовим рушником та відправте на декілька годин до морозилки.
6) Залишається тільки встановити свічку чи лампадку і віднести Джека на його місце біля вікна.

Приємного святкування! :)