Усі, хто, як і я, розділяють пташок на «сіренька», «маленька», «ооооо, диви яка», «лебідь» і «качка», можу вас привітати – ми bird-вотчери! Ну, початківці, але, можливо, перспективні.
 
Нещодавно завдяки Coca-Cola я взнала, що таке birdwatching (споглядання птахів) і, чесно кажучи, отримала від цього масу задоволення. Хоча давайте по порядку, бо стаття не стільки про пташок, скільки про соціальну відповідальність корпорації, яка робить мою рідну країну ще більш прекрасною, екологічною і мальовничою. 
 
 
Проекти з очищення води для компанії Coca-Cola – це частина їх соціальної активності. Логіка проста: для виробництва напою потрібна вода, тому компанія відчуває свою відповідальність за стан води в цілому світі. З цією прекрасною місією Coca-Cola вже декілька років відновлює правильну екосистему водойм в Україні. Минулого року це були Бієнкові плавні, де було відновлено 2 000 000 м3 води, а цього року було відновлено систему Кардашинських озер в Херсонській області.
 
Кардашинські – це одинадцять озер, які з’єднуються з Дніпром каналом, завдяки чому відбувається водообмін. Цей канал не прочищували багато років і вся прекрасна екосистема порушилася. Як це завжди буває в природі, де будь-яке порушення приводить до цілої низки неприємних наслідків, ця ситуація спричинила підтоплюваність регіону, а також зникнення з озер такого дуже симпатичного птаха як баклан малий. Птах, до речі, рідкісний і занесений до Червоної книги України.

Кардашинські озера

Автор фото: Володимир Кучеренко


Як ви вже здогадалися, завдяки відновленню каналу баклан малий повернувся на Кардашинські озера і ми дружньою командою блогерів, спостерігачів за птахами, компанією Coca-Cola, Українським товариством охорони птахів і, що найцікавіше, разом із призерами фото конкурсу від газети «День» поїхали на цього баклана дивитися. Дорогою ми не «бакланили», а вивчали прекрасну природу Херсонської області й дивилися в бінокль на всяких різноманітних пташок.

Кардашинські озера
Чапля Руда | Автор фото: Sylvain Hellio 

Найголовніше, що я можу сказати – природа Херсонщини просто фантастична! Озера, заказники, річки, ставки, море, купа квітів, безліч птахів. А овочі й фрукти настільки смачні, що, видно, я вже довго не зможу їсти помідору з супермаркету.
 
Із птахів ми бачили (я все записала, що казали розумні люди): руду і сіру чапель, рожевого пелікана, крячка, пірникозу, одуда, підсоколика великого, кібчика, лебедів, лелек і багато мартинів (рекомендую вивчити цю назву і не вживати русизм «чайка»). 

Кардашинські озера

Birdwatching, насправді, справа не легка. По-перше, треба вставати о 4 ранку, щоб о 5 вже годувати комарів на озерах і в лісах; по-друге, треба мати абсолютно спокійну вдачу і ні на що не розраховувати, бо в птахів свій режим життя і вони, в принципі, не дуже цікавляться вашими планами, а, по-третє, треба мати гумові чоботи, яких я не мала. 
 
До позитивів споглядання за пташками можна віднести все інше: спокій, милування прекрасною природою, велику радість від несподіваної появи птахів, красу цих птахів, катання на човниках, вивчення нових регіонів.

Кардашинські озера

За час нашої поїздки ми були в орнітологічному заказнику «Домузли», в Голій Пристані, на Бобровому озері, на «Зелених хуторах Таврії» (на території, яких і розташований канал відновленний Coca-Cola), в комплексі «Чайка», Скадовську і на острові Джарилгач. Що вам сказати – це не просто дуже красиво, це абсолютно фантастично! Такої природи і таких унікальних місць я дуже давно не бачила, хоч і багато подорожую.

Кардашинські озера
Автор: Марися Рудська


Мене неймовірно тішить, що ці місця зберігають і доглядають. Тому що, як я вичитала на одній листівці в інтернеті: «Ми не наслідуємо землю у наших батьків, а позичаємо її у наших дітей».

Кардашинські озера

На закінчення скажу, що купівля гумових чобіт і якісного бінокля записана в мій список покупок, а чаплю я вже спокійно відрізняю від крячка (всім спостерігачам початківцям даю підказку: в чаплі довші ноги). Отже, до нового birdwatching і нових соціальних проектів Coca-Cola я особисто готова!
Бережімо природу України, бо від цього залежить наше майбутнє!

Діляться вашими думками у коментарях, знизу!