Ми живемо в дивовижну епохучас, коли вже не кожен другий чи третій фотограф, а кожен з вас! Досить мати смартфон з камерою, і ти вже фотограф :)

Але як показує практика, просто фотографувати і робити це красиво і художньо, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Я намагатимусь зі свого боку дати основні підказки, як початківцям-аматорам мобільної фотографії, так і тим хто вже давно цим захоплюється... Головне пам'ятати одне — фотоапарат, смартфон або будь-який інший девайс з камерою — це лише залізяка, що передає те, що у вас в голові :)

1. Світло

mist

В мобільній фотографії воно відіграє одну з основних ролей ... При нестачі світла знімки виходять «гучними» і дуже поганими за якістю, так що світла пора доби — наш друг і соратник :)

Я часто знімаю світанкове місто і користуюся ідеальним часом для красивих знімків, він ще називається «magic time»  — це за 10-15 хв. до світанку і хвилин 30 після. В цілому це триває хвилин 30-40 і привабливість в тому що світло м'яке, тіні довгі і звичні об'єкти зйомки, стають в цьому світлі неймовірно чудові та незвичайні. Я не люблю, коли сонце в зеніті та якщо не хмарно — світло дуже жорстке, тіні короткі, в такому світлі найкраще виходить знімати архітектуру.

При похмурому світлі немає таких жорстких провалів по світлу та тіні, так що воно оптимальне для будь-якої зйомки, м'яке і розсіяне. Якщо ж туман — це джек-пот, адже будь-яке дерево або камінь, а тим більш людина, виглядатимуть в тумані особливо, містично, наділяючи звичні місця якимось особливим сенсом...

2. Ракурс

doma

Це ще один наріжний камінь мобільної фотографії — від нього залежить, як ви зможете цікаво піднести звичне і всім знайоме місце або ж в вигідному світлі показати нове. Я для себе колись придумав челенджфотографував різні цікаві місця по дорозі від дому до роботи. Через два тижні вони закінчилися, і я став перед вибором шукати в звичних місцях щось нове, або не знімати це зовсім. Саме коли ти починаєш шукати незвичайне у звичайному, у тебе включається креатив в голові.

Достатньо присісти, трохи поміняти точку зйомки і можна побачити, як знайоме місце стає набагато цікавіше виглядати. Якщо ви бачите очевидний ракурс, не полінуйтеся — присядьте, відійдіть вбік, можливо подивіться на нього через якийсь інший об'єкт. Також я рекомендую звертати увагу на відображення у воді (калюжі, наприклад) найчастіше знімаючи об'єкт через відображення, він виглядає космічно, як із Задзеркалля.

3. Сюжет

oldman

Без сюжету та ідеї ваш знімок просто безглузда картинка, набір пікселів, кожен раз фотографуючи, думайте, навіщо це ви робите і що цей знімок буде нести, яка його цінність. Будь-яка хороша фотографія повинна мати свій сюжет і сенс. Якщо ви, наприклад, знімаєте щось в жанрі «streetphoto», яку-небудь людину на вулиці, спробуйте звернути увагу на задній план, можливо він підіграє вам у вашій фотографії. Ось кілька прикладів:

1) Ви знімаєте літню людину на вулиці, вона неймовірно фактурна, а ззаду запарковані автомобілі та стоїть магазин з назвою «молодість». Бажано зміститися так, щоб не було видно в кадрі автомобілів, а вивіска була видна, тоді знімок буде виглядати набагато цікавіше.

2) Сидять дівчата на лавочці і їдять морозиво, ззаду стоять урни та кіоски з одного боку і квітучі дерева з іншого. Я думаю, не варто навіть уточнювати, що потрібно вибирати для бекграунду :) Загалом, я сподіваюся, сенс зрозумілий — думайте завжди перед тим як зробити знімок, звертайте увагу на деталі.

Підводячи підсумки, ось вам короткий набір порад для того, щоб зробити хорошу фотографію на смартфон:

1. Не фотографуйте бездумно все підряд — подумайте над своїм знімком, що ви хочете ним сказати.
2. Виходячи на вулицю знімати, упевніться, що батарея заряджена або ж у вас собою є powerbank. Інакше ваш смартфон може вимкнутися в найбільш відповідальний момент. 
3. Тримайте телефон рівно, стежте, щоб горизонт не заваливався. Це можна виправити в фоторедакторі, але станеться втрата якості, так що краще все правильно робити на початковому етапі.
4. Не користуйтеся зумом —він цифровий, при зумованні відбувається колосальна втрата якості знімка.
5. Користуйтеся натуральним світлом, подумайте, як можна його обіграти у вашому знімку... Не користуйтеся спалахом! 
6. Краща година по світлу для зйомки міста і пейзажів — ранній ранок і захід.
7. Не захоплюйтеся постобробкою знімків — вони повинні виглядати максимально натурально, а не як один суцільний фантастичний фільтр.
8. Зручні программи для обробки знімків — snapseed і vscocam. Це базові програми, вони дуже зручні та легкі в застосуванні
9. Намагайтеся хоча б раз на тиждень всі знімки копіювати на HD або на свій комп'ютер — тоді при, не дай Боже, втраті телефону, ви зведете ризики втрат улюблених фотографій до нуля.
10. Пам’ятайте — постійна практика — це запорука успіху в мобільній фотографії! Хороших вам знімків!

Ось такий цікавий гайд вийшов у Сергія Рістенка.