Навіть якщо ти раніше не дуже цікавився архітектурою, то після історії з новим театром на Андріївському узвозі в Києві скоріш за все прочитав кілька матеріалів та порозмірковував на цю тему.

Ми вирішили подивитися, як у світі вирішують проблему об’єднання історії та сучасності, класичної архітектури та модерну.

Далі знайдеш кілька цікавих прикладів реконструкцій історичних будівель з усього світу.

Royal Ontario Museum

Королівський музей Онтаріо – це найбільший канадський культурний і природно-історичний музей, а також п’ятий за величиною музей Північної Америки.

Проте, щоб привернути ще більше уваги до його багатств, керівництво вирішило запросити неординарного архітектора Даніеля Лібескінда для створення нової прибудови.

New and Old

Фото: commons.wikimedia.org

За словами архітектора, на створення роботи його надихнули мінеральні кристали, які він і побачив в самому Королівському музеї. Тоді він одразу ж створив ескіз на паперовій серветці, а згодом реалізував свою ідею.

Нове крило музею так і називають – “Кристал”, завершене воно було у 2007 році, через 150 років після відкриття музею.

Такий вигляд музею дуже схвилював громадськість, розділивши усіх на прихильників та противників ультрасучасної будівлі. Але байдужими робота практично нікого не лишила.

Church Museum in Montreal

У Монреальскому музеї образотворчих мистецтв, якому в 2010 році виповнилося 150 років, 5 років тому відкрили павільйон імені Клер та Марка Буржи та нову концертну залу.

Проект по розширенню музею включав в себе реставрацію церкви кінця 19 сторіччя, його авторами стали архітектори студії Provencher Roy + Associés Architectes.

New and Old

Фото: archdaily.com

Фасад нового павільйону облицювали мармуром. Архітектори прагнули домогтися ефекту, ніби всі галереї в павільйоні взагалі були вирізані з цільного величезного чотирикутного шматка мармуру.  

В результаті отримали багато нагород за цей проект, в якому їм вдалося поєднати минуле з майбутнім.

Sant Francesc Church in Santpedor

Новий дизайн церкви Святого Франциска в іспанському місті Санпедор належить рукам каталонського архітектора Девіда Клоузера. В своєму проекті 2011 року він змішав сучасну та романську архітектуру.

Геометричні сходи зі скла та металу на фоні старовинного кам’яного фасаду та електричні лампи в залах церкви виглядають дуже несподівано, але стильно.

New and Old

Фото: commons.wikimedia.org

До речі, церква була побудована ще в 1720-ті роки, від часу почала руйнуватися, тому і виникла необхідність її реконструкції. Насправді, навіть була загроза знесення аварійної будівлі, тому така трансформація фактично врятувала її.

Саме ті місця, які вже неможливо було відновити, архітектор і зробив сучасними, а все інше лише відреставрував.  

The MUMOK (Museum of Modern Art) у Відні

Мумок дуже відрізняється від інших музеїв своєю неординарністю. Будівля музею, яка в 2002 році була спроектована бюро Ortner Ortner, виконана у формі куба та облицьована вулканічною гірською породою. Поверхня музею також працює як виставковий простір, бо під час виставок на стіни інколи проектуються зображення або на них навіть розміщуються об’єкти.

Будівля стала приводом для дискусій у місті, мешканці якого особливо уважно ставляться до його архітектурного образу. Багато хто навіть називає Мумок космічним кораблем.  

New and Old

Фото: flickr.com

Але всі тривоги виявились марними. Бо музей хоч і був спроектований з претензією на нову домінанту в історичному  центрі, в результаті вийшов не дуже і помітним за барочними стінами кварталу.

При цьому ця величезна будівля з вигнутим дахом знаходиться біля такого ж великого Музею Леопольда. І ось тут вона кидається в очі та запам’ятовується значно більше, ніж історична по сусідству.  

Liverpool Everyman Theatre

Театр EveryMan був заснований в Ліверпулі в 1964 році. В 2011 році його реконструювало архітектурне бюро Haworth Tompkins, і з тих пір у театра з’явилася функціональна інсталяція, складена з сотні зображень звичайних ліверпульців у повний зріст.

New and Old

Фото: geograph.org.uk

До речі, навіть сам театр з’явився в результаті реконструкції церкви. Остання перебудова була необхідна, бо потрібно було розширювати внутрішній простір театру, а з ним - і його функціональні можливості.  

Щоб після реконструкції він не вибивався з контексту, архітектори використовували червону цеглу – ту саму, з якої складалася первинна церква. Але, звісно, масивна інсталяція вирізняє будівлю серед інших. Вона представляє собою 105 алюмінієвих жалюзі з зображеннями людей.

Paucescu House в Бухаресті

В 2000 році історична будівля перейшла у власність місцевого Союзу архітекторів, і дотепер там і знаходиться їх штаб-квартира. До реконструкції підійшли творчо: добудували зверху громіздку конструкцію зі скла та сталі. Зрештою, навіть ті, хто вважає будівлю потворною, не забувають піти та подивитися на неї під час відвідин столиці Румунії. Саме тому будинок став символом Бухаресту.

New and Old

Фото: flickr.com

Йому вдається поєднувати в єдину еклектичну концепцію скло, сталь та шорсткість сучасної архітектури з залишками класичної елегантності стилю французького ренесансу середини 19 століття.

Slover Library in Norfolk

В 2014 році колишня 115-річна будівля суду та мерії була відновлена та доповнена новою бібліотекою Slover від архітекторів Newman и Tymoff + Moss.

New and Old

Фото: norfolkpubliclibrary.org

У результаті монолітність класичної будівлі контрастує з новим крилом бібліотеки – скляною семиповерховою конструкцією. Незважаючи на очевидні відмінності між будівлями, вони об’єднані спільним атріумом.

The Young Vic Theatre

Young Vic є одним з провідних театральних майданчиків Лондона. Він завжди надавав можливості молодим акторам та режисерам.

New and Old

Фото: commons.wikimedia.org

Побудували його у 1970 році, а у 2006 театр був реконструйований. До того часу будівля вже вимагала ремонту та перепланування. В результаті повністю оновили основну залу для глядачів, додали кілька нових малих сцен та майстерень, зробили великий хол.

Дизайн розробляли після презентацій та дискусій з артистами театру та місцевими жителями. В результаті будівля зберегла свій первісний дух, але стала набагато функціональнішою та комфортнішою.