В архівах головного офісу Coca-Cola в Атланті зберігається понад  1000 справжніх творів мистецтва – і в кожного своя історія. Фахівці завжди готові подбати про кожну річ. «Ми любимо, коли до нас потрапляє якийсь новий експонат. Завжди цікаво бачити різні види рекламних робіт, які використовувала компанія протягом своєї історії,» - говорить Ларрі Шаттс, реставратор картин Центру збереження творів мистецтва в Атланті. Саме сюди надходить більшість художніх робіт Coca-Cola, якщо вони потребують професійної реставрації.

Найновіші надходження

Останнє надходження Центру - написана олійними фарбами картина, була придбана минулого вересня у Музея сім’ї Шмідт на Аукціоні цінних речей Coca-Cola. Наразі вона знаходиться у Центрі збереження, за 15 миль (25 км) від штаб-квартири Coca-Cola, де команда працює над її відновленням. Коли Coca-Cola стала власником цієї картини і реставратори розгорнули її, виявилося, що бракує ключового елемента – традиційної червоної емблеми Coca-Cola. Полотно потребувало серйозної реставрації.
 
Виявилося, що картина має поважний вік – 74 роки. Вона була створена 1939 року невідомим художником з метою реклами напою. Протягом тривалого часу багато знаних ілюстраторів та художників, серед яких Норман Роквелл і Хеддон Санблом, створювали рекламні матеріали для Coca-Cola, більшість з яких стали культовими, їх друкували на календарях, в газетах, журналах і на білбордах.

Шаттс був першим, хто оглянув картину, коли її принесли на оцінку. Потім Саван і Тьєррі Буте, помічники реставраторів картин, також її оглянули й обумовили з Ларрі кроки, необхідні для відновлення картини. Вони відразу визначили, що відсутній червоний диск був приклеєний на картину після того, як її написали. Ларрі потрібен був зразок диска Coca-Cola з іншого об’єкта, за яким можна було виготовити новий зразок. Для цього довелося знайти диск приблизно такого ж розміру, аби вони могли створити цю деталь і прикріпити її на те ж місце.

Коли є потреба у реставраторах

Команда, що працює в архіві Coca-Cola виконує багато роботи для захисту експонатів компанії. Філ Муні, почесний президент архіву, багато років збирав нові експонати до колекції Кока-Кола. За його словами, дуже важливо зрозуміти, в яких випадках експонат потребує більш інтенсивної «терапії», ніж команда відділу здатна забезпечити. 

«Хоч ми й мінімізуємо вплив оточуючого середовища на всі експонати, що зберігаємо - завдяки належному освітленню, температурі та обробці, все ж іноді до нас потрапляють настільки пошкоджені роботи, що звичайні методи реставрації не допомагають» - вважає Муні. «Саме в таких випадках ми передаємо цей предмет в руки Ларрі та його команди». 

Персонал архівів Coca-Cola очищує поверхню і вирівнює картини. Проте, якщо полотно розірване або потребує ретушування, ми запрошуємо реставраторів зі спеціальною підготовкою. Ці фахівці мають освіту магістрів мистецтва, сертифікати реставраторів і значний досвід відновлення безцінних картин. 

У Центрі збереження творів мистецтва в Атланті «скарби» Coca-Cola мають хороше товариство. Серед старих рекламних оголошень є дуже важливі речі, фотографії, картини, скульптури й вироби з паперу, які нам передали такі музеї, як Музей мистецтва в Атланті, Музей Телфер в Саванні та Музей образотворчого мистецтва Монтгомері в Алабамі.  

Кроки для реставрації: що може повідати витвір

«Я люблю сісти й візуально вивчити картину, поговорити з власником про її історію,» - говорить Шаттс. «Мене цікавить, як зберігали картину. Вона висіла над каміном? Чи стояла у коморі? Вона була розгорнута чи згорнута? Чи власник її чистив?» 

Огляд твору мистецтва і відповіді на ці питання допомагають Ларрі визначити ступінь пошкодження, якого могла зазнати картина, а також подальші кроки для реставрації. Потім Шаттс надсилає власникові детальні письмові рекомендації з кошторисом і часовими межами. Звіт про картину містить 21 пункт – від очищення до обрамлення.

Перш ніж почати будь-яку роботу, Шаттс робить попередній знімок картини, згодом фотографує її «під час» реставрації, а по завершенні – фінальне фото.

Як можна захистити твір мистецтва в домашніх умовах

 
Шаттс рекомендує чотири прості способи збереження ваших сімейних цінностей, реліквій та картин
  1. Мистецтво існує для того, аби на нього дивилися і насолоджувалися! Не ховайте твори у коморі, де вони можуть впасти й пошкодитися.
  2. Очищайте твори мистецтва легким протиранням – не використовуйте жодних розпилювачів.
  3. Тримайте твір так, щоб на нього не потрапляло пряме світло, і не вішайте над каміном – сажа від вогню забруднить його.
  4. Час від часу оглядайте його на наявність тріщин, «хвилястості» чи розшаровування фарби. У такому разі твір необхідно передати на професійну реставрацію.
  5. Ніколи не думайте, що вже занадто пізно реставрувати картину. Шаттс розповів про жінку, якій здалося, що її олійний живопис виглядав доволі тьмяно, і вона перенесла очищення на геть новий рівень. Пані фактично випрала картину у пральній машині!«Це здається неймовірним, але це правда,»- говорить він, сміючись. «Я радий, що мені не випало реставрувати залишки тієї картини».