Ольга Руднєва, директор Фонду Олени Пінчук, партнером якого виступає Фундація Кока-Кола, відвідала лабораторію R&D у Брюсселі, де розробляють нові смаки та формули компанії Coca-Cola. Ось її враження та роздуми:

«Кажуть, єдиним бізнесом, який виживе через 50 років, буде той, що приносить користь суспільству. Ми занадто часто бачимо тони сміття в океані, нам набридло читати про мільйони, що зроблені на Волстріт, ми хочемо, щоб на дорогах було менше машин, в менеджменті – більше жінок, а в морях – більше риби. Нам подобається робити добрі справи. Вчені провели дослідження, в результаті якого з'ясували, що, коли людина дарує подарунок або робить добру справу, у неї активізуються ті ж нейрони і ті ж гормони, що і під час вживання смачної їжі, занять сексом і подорожей. Це відкриття назвали наркотиком майбутнього – «helper's high». Великі корпорації залучили тисячі людей по всьому світі, щоб відповісти на запитання, що вони можуть зробити для того, аби створювати правильний продукт. Створення правильного продукту в майбутньому – це не питання лояльності споживача, це питання виживання.

Візьмемо Coca-Cola. Коли я їхала в R&D лабораторію Coca-Cola, я уявляла собі наукових співробітників у халатах і бахілах, які б'ються над створенням солодкого напою без додавання цукру. Замість цього нас зустріли корпоративні менеджери з презентаціями, цифрами і розрахунками про те, як Coca-Cola може врятувати океан від пластику, повернути воду у водойми і надихнути жінок у всьому світі боротися за свою мрію. Справедливості заради зазначу, що наукові співробітники у бахілах теж були, але пізніше. Спочатку про те, як вижити через 50 років, а потім, з яким продуктом вижити.

Основне мотто компанії останніх років: «Ми робимо бізнес, як правильніше, а не як легше». Джеймс Квінсі, директор The Coca-Cola Company, говорить: «Ми ставимося до планети так, ніби на полиці є ще одна. Але це не так".

Компанія визначила три проблеми, над вирішенням яких вона почала працювати: пластик, вода, люди.

Пластик

Щороку у світі виробляють 335 мільйонів тон пластику, лише 7% від всього пластику - це пляшки. І начебто трохи, але насправді – 24 мільйони тон. Щохвилини у світі продають мільйон пластикових пляшок, половина з яких неминуче опиниться в океані. Завдання, яке поставила перед собою компанія Coca-Cola – дати друге життя кожній пластиковій пляшці. Це означає, що половина в наступному житті стане знову пляшками, а друга половина перетвориться на меблі, футболки, прикраси та інші товари. Звучить симпатично, але за цим стоїть гігантська робота. Скоротити кількість пластику в кожній пляшці, використовувати саме той пластик, який можна переробити, розробити унікальний процес переробки пластику, створити інфраструктуру з переробки та сортування сміття й відходів по всьому світу, і, нарешті, навчити людей сортувати сміття та піклуватися про навколишнє середовище. Основне завдання, яке вирішують сьогодні найкращі голови в компанії Coca-Cola, – до 2030 року домогтися повної переробки пластикової тари.

Вода

Вода використовується не тільки в продукті, вона використовується на всіх етапах виробництва. Coca-Cola поставила перед собою мету – до 2020 повертати всю використану воду світові, і змогла досягти цієї мети вже в 2015 році. Минулоріч компанія повернула більше води, ніж витратила, через відновлені водойми, побудовані дамби, перенаправлені потоки води, запобігання повеням і повторне використання води в процесі виробництва. Уявіть собі, як просто можна уникнути майбутньої водної кризи, якщо кожна компанія знайде свій спосіб відповідального використання природних ресурсів.

Люди

621 мільйон молодих людей у ​​віці від 15 до 24 років не мають ані освіти, ані роботи. Жінки виконують 66% всієї роботи й отримують всього 10% від загального прибутку. Компанія Coca-Cola взяла на себе зобов'язання повертати відсоток від прибутку в кожній конкретній країні на підтримку молоді та програми для жінок. В Україні це проект «Я зможу!», який розповідає історії успіху українських жінок і будує культуру менторства вже другий рік поспіль.

«Нам недостатньо просто робити напої, ми хочемо змінювати цей світ», – кажуть у компанії Coca-Cola. «Нам недостатньо просто задовольняти спрагу в найсмачніший спосіб, ми хочемо, щоб наше споживання не завдавало шкоди цьому світові» – відповідаємо ми.

Наступного року близько півмільйона холодильників Coca-Cola об'єднаються в одну мережу. Вони будуть постійно відправляти дані про те, скільки разів відкривалися дверцята, які продукти найчастіше брали з полиці, а які повертали. Всю цю інформацію будуть аналізувати, і на її основі прийматиметься рішення про те, де насправді повинен стояти холодильник, і що повинно бути в цьому холодильнику. Але і це ще не все. Якщо раніше менеджер компанії фізично їхав у магазин, щоб здати іспит з викладення товару в польових умовах, то тепер досить надіти окуляри віртуальної реальності і зайти у віртуальний магазин, де можна розставити на полиці віртуальні пляшки з віртуальною Coca-Cola.

Але це все – для компанії, а що такого інноваційного для споживача? Тепер за 15 секунд можна охолодити пляшку Коли з полиці або підігріти пляшку з Fuze Tea прямо в магазині. Такі модні термінали скоро з'являться по всій Європі. Дуже скоро на ринку з'являться нові смаки улюбленого продукту. Що скажете, наприклад, про Coca-Cola з корицею або про Schweppes з гранатом? Над розробкою нових смаків працюють не тільки наукові співробітники, тепер до цього залучають молодих блогерів з усієї Європи, які вивчають весь процес створення нового смаку, пропонуючи свої ідеї, свій колір для напою і навіть упаковку. Упаковці приділяють особливу увагу: вона повинна містити мінімум пластику, має бути змога максимально її переробити, і при цьому вона має залишатися привабливою та зручною у використанні. У самій R&D лабораторії в Брюсселі, де народжуються продукти для країн Європи й Азії, 85 наукових співробітників тестують 5 000 ідей на рік для того, щоб на ринку з'явилися 300 нових продуктів. Тільки один з 16 напоїв проходить всі стадії і доходить до кінцевого споживача, але серед 300 «щасливчиків» є і ті, які всупереч успіху на всіх стадіях  ринок все ж відкидає. Ті продукти, які були успішні в певному регіоні, мають шанс народитися десь на іншому кінці світу, але сьогодні Coca-Cola дуже орієнтована на специфіку кожного конкретного ринку. Наприклад, у Японії компанія має гігантську лінійку чаїв, а торік навіть вперше випустила слабоалкогольний напій. У Європі з'явилася Coca-Cola з кавою і широкий набір кавових молочних напоїв. Деякі азіатські смаки і кольори у спокійної людини з Європи можуть викликати смаковий та зоровий шок.

Інновації, до речі, це не тільки чіпи в холодильниках і нові продукти.

Це ще й відповідність усім трендам. Здоровий спосіб життя змусив більшу частину молоді переключитися на напої без цукру. При цьому всім подобається солодкий смак продукту. Найкращі голови компанії б'ються над тим, щоб знайти ідеальні цукрозамінники. Компанія навіть започаткувала приз у розмірі 100 000 доларів тому, хто запропонує натуральну альтернативу цукру. Що б це не було, не можна просто дістати один компонент з напою та замінити його іншим. Потрібно повністю привести у відповідність всі смакові якості продукту, щоб, незважаючи на відсутність цукру, це все ж був улюблений та впізнаваний смак Coca-Cola.

Дані досліджень говорять, що в середньому людина п'є близько 8 різних напоїв за день, починаючи з кави, чаю і води, закінчуючи соком, вином і содовою. Завдання компанії – у правильний час доставити саме тому споживачеві саме той напій, який він хоче в цьому місці в цей час доби в конкретну пору року. У кабінетах лабораторій – величезна схема, яка описує похвилинно наше життя і ситуації, в яких ми хочемо пити або можемо захотіти пити, а також продукти, які є на ринку і які може запропонувати Coca-Cola. Ніколи раніше не думала, що пиття може бути так досконало вивчене і розкладене на атоми, до відвідування R&D лабораторії в Брюсселі. Але саме тут я дізналася, що споживачі більше не хочуть просто чай чи просто солодку газовану воду. Споживачі хочуть напій з натуральних інгредієнтів, вони хочуть більш екологічну упаковку і великий зв'язок із самим виробником. Менше секретів – більше прозорості! Ніколи ще процес створення нових напоїв не був таким цікавим і таким багатогранним! І хоч сьогодні тут кажуть, що Coca-Cola –  в самому серці компанії, але сама компанія вже давно більше, ніж Coca-Cola. Незважаючи на те, що найголовнішим активом залишається напій, якому понад 130 років, сама компанія направлена ​​в майбутнє».