Фотоапарат Polaroid, кеди Converse, пляшка Coca-Cola – всі ці речі з’явились на світ завдяки таланту і фантазії людей, що присвятили себе дизайну. І ми вже не уявляємо свого життя без них. Подібні культові предмети є і в інтер’єрному дизайні. Дізнаємось про деякі з них.

Торшер ARCO

arco

Один з найбільш відомих торшерів в історії сучасного італійського дизайну. На сьогодні існує безліч копій і підробок цього шедевру. Однак вони не мають нічого спільного з продуманим до найменших дрібниць витвором майстра Акілле Кастільоні.

Якось Кастільоні помітив, що в кімнаті люстра зазвичай знаходиться посередині стелі, в той час як стіл стоїть збоку, і на нього майже не падає світло. На разі це незручно і некомфортно. Він вирішив змінити ситуацію і створив торшер, який може в будь-який момент замінити люстру.

І ось яким чином: штанга торшера – розсувна, тобто регулюється по довжині і за необхідності може освітити будь-який куточок кімнати. Але це не всі секрети. Стійкість лампи досягається завдяки спеціальній основі, виготовленій з білого каррарського мармуру з чітко вивіреними пропорціями.

Архітектор навіть продумав отвір, куди можна просунути держак від лопати, щоб було зручно переносити лампу. Взагалі, Акілле Катільоні виступав за функціональний дизайн. Він вважав, що речі повинні бути не лише красивими, а й корисними і зручними.

Журнальний столик Noguchi

noguchi

Можливо, ви не раз бачили на фотографіях відомих інтер’єрних видань цей незвичайний столик.  Його абстрактна форма зачаровує. Іноді виникає відчуття, що він має інопланетне походження. 

Історія виникнення цього арт-об’єкту настільки ж незвичайна, як і життя її творця – скульптора Ісаму Ногучи. Будучи американським громадянином, Ісаму мав японське походження по батьківській лінії. Тому більшість його творінь виготовлені в орієнтальному стилі.

Спочатку столик був запланований як подарунок сестрі на день народження, але плани змінилися і дизайнер презентував його директору Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку. І як виявилося пізніше, це було вірне рішення: коли його через декілька років показали світу, він став одним з найбільш відомих і культових шедеврів предметного дизайну. 

Стільниця геометричної форми з параметрами 40х127х91 см виконана із скла товщиною  19 мм. Основа Noguchi Coffee Table вирізана з цілісного масиву ясеня, викрашеного в чорний колір. За задумом автора, два дерев’яних елемента з’єднуються між собою і дзеркально повторюють один одного, створюючи абстрактну скульптурну композицію. 

Стілець № 14

stul14

Мабуть, це найвідоміший стілець в світі. Саме з нього розпочався розквіт компанії Thonet  і ось декілька фактів, що сприяли цьому. Майстер меблів  Міхаель Тонет  у 1859 році вперше при створені свого шедевру став використовувати технологію гнуття цільної деревини. Відтоді  віденські меблі саме і вважаються такими, що зроблені з гнутої деревини.

Однак геніальність цього зразка класичного дизайну полягає саме в простоті конструкції.  Міхаель Тонет так спроектував свій стілець, що той легко розкладався на шість елементів, які можна було зібрати без клею, лише з допомогою шурупів. А в ящик об’ємом 1 куб. метр вміщалось 36 його примірників в розібраному стані! Завдяки чому стільці можна було дуже легко перевозити на відстані.

Це дало початок серійному виробництву.  І вже до 1930 року було продано майже 50 млн таких копій по всьому світу. Це, напевно, найбільш розтиражований  предмет меблів в історії.

А стілець № 14 (сьогодні він має назву № 214) і досі випускається сімейною компанією Thonet в німецькому містечку Франкенберг.

Ваза Aalto

vaza

Ця скляна оригінальна ваза є найбільш відомою представницею скандинавського дизайну. Її створив фінський архітектор Алвар Аалто, який для своєї творчості шукав натхнення в образах рідного краю. А як відомо, Фінляндія – країна тисячі озер. Мабуть, тому плавні риси вази асоціюються з хвилястими вигинами одного з фінських водоймищ.

Якби там не було. Але вазу чекало розкішне майбутнє. Готель «Савой», що в Гельсінкі, вирішив використовувати вазу для оформлення свого помпезного і чарівного ресторану. Так, зустрічаючи гостей з усього світу, ваза придбала багато шанувальників.  А в 1937 році на неї чекав справжній  тріумф у Парижі на міжнародній виставці.

Стелаж Nuage

stenka

Як в кімнаті можна створити перегородку не будуючи стіну? Звичайно ж, за допомогою книжкового стелажу! А якщо він буде такий же незвичайний і яскравий, як у дизайнера Шарлоти Періан, то безумовно, стане прикрасою любого інтер’єру.

Стелаж Nuage завжди падає в око, його просто неможливо не помітити. На вигляд проста, шахово-гніздова структура полок викликає справжнє захоплення. А натхненням для нього стали японська архітектура та меблі, які Шарлота Періан вивчала протягом двох років, працюючи в цій країні. До вподоби стала їй культура Сходу, і вона відтворила її бачення в такій модерністській книжковій шафі.

Стелаж Nuage містить відразу декілька різнокольорових модулів, що мають розсувні панелі з дерева. Вони пофарбовані в яскраві насичені  кольори: синій, червоний, жовтий та інші, а перегородки виготовлені з алюмінію. Цей новаторський дизайн безумовно стане до смаку шанувальникам архітектурного мінімалізму.