Останнім часом все більшої популярності набувають квест-руми – такі собі альтернативи всіх тих численних комп’ютерних ігор «Вийти з кімнати», от тільки у реальному світі. Випробувати свою кмітливість, полоскотати нерви та за визначений час розгадати якнайбільше загадок – гідна заміна типовим і набридлим розвагам вихідного дня. А враховуючи, що у квест-румах зазвичай знаходиться до 4 чоловік – після такого екшену ви з друзями ще не одну годину будете обговорювати цю пригоду, пригадуючи найефектніші моменти, жартуючи або захоплюючись один одним. Взагалі, такі розваги помітно зближують, налаштовують на одну хвилю та взаєморозуміння. Тепер у квест-румах навіть проводять корпоративні тімбілдінги, аби співробітники прониклись духом командної роботи, взаємовиручки і довіри. 
team

Ми поспілкувались із Веронікою Зубко, власницею одного з київських квест-румів, аби дізнатись, як саме створюють такі цікаві розваги, чим квест відрізняється від перфомансу і від чого саме залежить загальна атмосфера будь-якої пригоди.
«На той час, як ми задумали відкрити власний квест-рум, аналогів в Україні ще не існувало. Та ретельна підготовка зайняла приблизно 9 місяців — ми хотіли переконатись, що кожна деталь буде на своєму місці і все буде зроблено максимально якісно. За цей час в Києві встигли відкрити кілька кімнат різноманітних тематик, та створені вони були переважно з підручних матеріалів, наспіх, лише в загальних рисах відтворюючи глобальну ідею. Це надало нам впевненості і ентузіазму, аби довести справу до кінця і втілити всі наші замисли у реальність.
Мало хто знає, що перші квест-руми з’явились в Будапешті ще 50 років тому. З того часу вони, звичайно, ширилися Європою, та до нас, східних країн, ця мода дійшла буквально от тільки цьогоріч. Першою трошки раніше її підтримала Москва – там почали створювати справді якісні та цікаві кімнати.
Нам хотілося піти трошки далі звичайної квест-кімнати, де твоя головна задача – розгадати кілька загадок, знайти всі ключі і вийти на волю, задоволеним собою і своїм видатним інтелектом, а через кілька тижнів взагалі забути, що ти десь був. Кілька наших традиційних квестів побудовані на іншій фінальній задачі – наприклад, винести якнайбільше золота з сейфу, двері за тобою ніхто на засов не закриває. Але і це ще не все. Ми прагнули створити справжнє диво, такий собі телепорт у іншу реальність, де ти не просто граєш, а переживаєш усе по-справжньому, де ти – це повноцінна й активна складова подій, а не лише відвідувач. Тому наш найглобальніший проект ми вважаємо не стільки навіть квестом, скільки перфомансом.
Для створення цієї навіть не кімнати і не приміщення, а цілого комплексу, ми вирушили дослідити московський досвід — там цей тип розваг існує вже не перший рік і, відповідно, загальний рівень якості вже на достатньо гідному рівні. У цю подорож ми відправилися цілою командою – аби всі, а особливо режисер-постановник, побачили формат на власні очі, прониклись, надихнулись і змогли створити відповідне дійство в нашому закладі. Так багато уваги ми приділили режисеру бо були впевнені – його участь у проекті нам вкрай необхідна. Як показав досвід, це рішення було 100% правильним.
Аби наш неформатний квест був максимально атмосферним і захоплював всю увагу без залишку, ми запросили професійного театрального сценариста допомогти нам розробити сценарій – такий, щоб людина з головою поринала у пригоди і емоції, забуваючи все те,  що залишилось за вхідними дверима. Те саме було і з декораціями – багато хто нехтує цим моментом, роблячи все власноруч, з підручних матеріалів і аби-як – мовляв, головне головоломки, а не зовнішній вигляд. Ми поставились до цього питання дуже відповідально і довгий час справжні профі ретельно вибудовували і вифарбовували кожен сантиметр.  Ми використовуємо багато складних габаритних механізмів, які іноді обходяться доволі дорого в своєму утриманні , але позбутись їх – це відібрати у загальної пригоди великий шмат екшену. А оскільки майже всі з них зроблено з нуля на замовлення і немає можливості просто «викликати сервіс-центр», ми продовжуємо знаходити все нові і нові інженерні рішення та вдосконалювати свою техніку.
Настрій і темп також задають два актори, що беруть участь у квесті. Звісно, вони професійно і ефектно загримовані, все виглядає дуже реалістично. Наскільки мені відомо, ніхто в Києві ще не практикує подібного. На це нас надихнули Нью-Йоркські спектаклі-перфоманси, де ти не просто сидиш у залі, спостерігаючи за ходом вистави, а маєш слідувати за акторами різними кімнатами і поверхами, будучи при цьому не тільки глядачем, а і учасником дійства. Саме цього відчуття ми прагнули – повного занурення у оточуюче середовище. 
actors

Наш квест-перфоманс скоріше є лабіринтом, повним атмосферних деталей – жоден предмет, жодна павутинка не знаходиться там без необхідності, кожен елемент ретельно продуманий і працює на створення єдиної загальної картини. На проходження ми даємо трохи менше ніж повтори години. Зазвичай, цього цілком вистачає аби дійти до фінальної кімнати. Приблизно 30% гравців зупиняються, так її і не діставшись – для цього у нас є спеціальний жест, яким гру можна зупинити у будь-який момент, якщо людина відчуває, що для неї вже досить.
Ще одна важлива складова, на яку багато хто забуває звернути увагу , те, що не впадає в око, та при цьому має значний вплив на загальну атмосферу - це звуки та запахи. Навіть фоновий шум, що ледве можна розрізнити – це важливо. Тим паче, важлива тиша і акустика, те, як саме лунає відбиваючись ваш власний голос та інші звуки. Запахи та шуми найчастіше сприймаються безпосередньо підсвідомістю, ви особливо не замислюєтесь над цим, та будьте впевнені – ефект цих фінальних штрихів просто приголомшуючий.
fear

Створюючи цей перфоманс, ми прагнули не просто побудувати довгу чергу головоломок і лячних сцен (звісно, що від примітивних залякувань  типових «кімнат страху», на кшталт хапання за руки-ноги і голосних  скрімерів ми одразу і рішуче відмовились, про це не йшло і мови). Тут справа була у набагато глибших відчуттях – досягти рівня підсвідомості, водночас і зацікавити, і змотивувати спробувати перебороти власні страхи (а вони, повірте, доволі швидко виходять на поверхню навіть у тих, хто ще нещодавно вважав себе найхоробрішим і відчайдушним). Ті, хто виходять з кімнати ще довгий час знаходяться під впливом емоцій і спогадів, це не просто розвага – це подія. Ми дуже раді, що нам вдалось втілити цей проект у життя саме таким, яким ми його бачили і тепер кожен може завітати до паралельного виміру і випробувати себе на міцність».