Санта, якого ми всі знаємо та любимо – цей великий, веселий чолов’яга у червоному костюмі з білою бородою – не завжди виглядав саме так. Насправді, багато людей дивуються, дізнаючись, що аж до 1931 року Санта зображувався як завгодно - від високого худого чоловіка до страхітливого ельфа. Так само змінювалось і його вбрання – від роби єпископа до накидки зі шкур тварин скандинавських мисливців. Коли у 1862 році мультиплікатор Томас Наст намалював Санту для видання Harper`s Weekly, Санта скидався на ельфоподібного персонажа, що підтримував єдність (адже події розгортались за часів Громадянської Війни). Наст продовжував малювати Санту протягом 30 років, змінюючи колір його вбрання з блідо-жовтого до червоного, з яким його і звикли асоціювати у наші дні. 
Ось трохи інших фактів про веселого дідугана у червоному костюмі, які ви, можливо, досі не знаєте:

1. Санта фігурує у рекламі Коли з 1920х років.
Компанія Кока-Кола почала свою різдвяну рекламну кампанію у 1920-х роках з орієнтованої на покупців реклами у журналах накшталт The Saturday Evening Post. У найперших рекламних матеріалах використовувався суворий образ Санти цілком у дусі творчості Томаса Наста. 
У 1930 році художник Фред Майзен намалював Санту, який пив Колу з пляшки посеред натовпу в універмазі. У рекламному сюжеті був зображений найбільший у світі фонтан содової, що розташований в універмазі 
Famous Barr Co. у Сент-Луїсі. Малюнок Майзена був використаний у різдвяній друкованій рекламі у Saturday Evening Post  у грудні 1930.    
2. Кока-Кола допомогла створити зображення Санти.      
У 1931 році компанія почала розміщувати рекламу Кока-Кола у популярних журналах. Арчі Лі, співробітник рекламної агенції D'Arcy, який працював з Кока-Колою, хотів створити кампанію, яка зробила б Санту реалістичним, але і зберігала його символізм. Тож Кока-Кола дала доручення ілюстратору Хеддону Сандблому з Мічігану розробити рекламні зображення саме Санти, а не чоловіка, вдягненого у костюм Санти. 
Для натхнення Сандблом звернувся до вірша, написаного Клементом Кларком Муром у 1822 році. Вірш мав назву «Візит Святого Миколая» (більш відома як «Ніч Перед Різдвом»). Опис Святого Миколая від Мура допомагав уявити теплого, дружнього, приємно кремезного та дуже людяного Санту. (І хоч прийнято вважати, що Санта носить червоний костюм, тому що червоний – це колір Кока-Кола, Санта з’являвся в цьому одязі ще до того як Сандблом його намалював). 
Санта Сандблома дебютував у 1931-му в рекламі Коли в Saturday Evening Post  та регулярно з’являвся у цьому журналі, а також у Ladies Home Journal, National Geographic, The New Yorker та інших. 
З 1931 по 1964 роки у рекламі Кока-Коли зображувалось як Санта доставляє іграшки (і навіть грає з ними!), роблячи перерву, щоб прочитати черговий лист та ковтнути Коли, відвідує дітлахів та вчиняє набіги на холодильники у деяких домівках J 
Оригінальні малюнки Сандблома, написані олією були адаптовані для реклами Кока-Кола у журналах та на екранах у супермаркетах, білбордах, постерах, календарях та навіть використані для створення м’яких іграшок. Більшість цих речей досі вважаються цінною знахідкою для колекціонерів.  

Сандблом створив свою фінальну версію Санта Клауса у 1964, але ще декілька декад у рекламних матеріалах Кока-Коли використовувались саме його оригінальні роботи. Ці малюнки – одні з найцінніших у арт-колекції департаменту досягнень компанії. Вони виставлялися по всьому світу в знаменитих галереях, включаючи паризький ЛуврКоролівський Музей Онтаріо у Торонто, чиказький Музей Науки та Техніки, Молл Ісетан у Токіо та у знаменитому торговельному центрі у Стокгольмі, що належить Nordiska Kompaniet. Багато з оригінальних малюнків можна побачити на дисплеях у «Світі Кока-Кола», в Атланті. 3. Прообразом «Нового Санти» був продавець     

На початку, Сандблом малював зображення Санти, використовуючи живу модель – свого друга Луї Прентіса, продавця на пенсії. Коли Прентіс припинив співпрацю, Сандблом використовував себе в якості моделі. Нарешті, він почав використовувати фотографії для створення зображень Святого Миколая.
Люди любили зображення Санти від Кока-Коли і приділяли їм настільки багато уваги, що коли у зображеннях щось змінювалось, до офісу компанії одразу починали надходити листи. Одного року, великий ремінь Санти був одягнутий ззаду-наперед (можливо через те, що Сандблом малював, дивлячись у дзеркало), іншого року Санта з’явився без обручки, спонукаючи фанів писати листи і питати що трапилося з місіс Клаус.

Дітлахи, які з’являлися із Сантою на малюнках Сандблома були намальовані із сусідів художника – двох маленьких дівчат. Тож, одну з них ілюстратор перетворив на хлопчика у своїх роботах.
Собака на малюнку Сандблома з Санта Клаусом у 1964 році був, власне, сірим пуделем сусіда-флориста. Але Сандблом хотів, щоб собака вирізнявся у різдвяному антуражі, тож він «одягнув» пуделя у чорне хутро.
4. У 1942 у Санти з’явився новий друг. 
У 1942 році Кока-Кола представила «Спрайтбоя» - героя, який з’являвся із Сантою у рекламних сюжетах компанії у 1940-х та 1950-х роках. Спрайтбой, якого також створив Сандблом, отримав своє ім’я від слова «спрайт», тобто ельф. (І це було ще до того, як Кока-Кола представила новий напій «Спрайт» у 1960-х).
                                                                                                 
5. Санту анімували у 2001
У 2001 році художні роботи Сандблома від 1963 стали основою для анімованої телевізійної реклами, де у головній ролі був Санта. Рекламний ролик було створено володарем багатьох профільних винагород, аніматором Александром Петровим. 
А ви маєте світлі спогади про Санту від Кока-Кола? Поділіться ними з нами)