Настали свята: переливаються дзвіночки на санчатах, повсюди мерехтять гірлянди, в магазинах панує гамір, а поштові скриньки переповнені святковими привітаннями від колег і партнерів по роботі, давно призабутих друзів і далеких родичів.

Традиція вітати зі святами один одного листівками на перший погляд здається беззаперечною, але коли про це заходить мова під час різдвяних обідів чи на вечірках виявляється, що думки часто різняться. Комусь подобається отримувати листи зі світлинами дітей друзів, а когось дратує, коли їм надсилають листи ті, від кого не було чути жодного слова протягом року. Дехто глузує із хвалькуватих фото сімейних пар на відпочинку або з банальних жартів, а хтось у захваті від того, що про них не забувають з року в рік. Важко визначити, яка з цих думок правильна.

Після стількох років неясними лишаються і основні правила улюбленої традиції. Це й не дивно, зважаючи на такі різні фактори, як поява електронних листівок, виникнення нових свят, а також більш невимушена манера спілкування між людьми (наприклад, чи мають різдвяні листівки містити «річний звіт» про події, якщо ми бачимо фотографії один одного протягом року на Facebook?). 

«Надсилання листівок — традиція, яка, з приємністю відмічаю, ще  не зникла», — розповідає Пеггі Пост, експерт з етикету, засновник і директор The Emily Post Institute, дружина правнука Емілі Пост, найавторитетнішої особи у питаннях сучасних манер у США ще з 1920-х років. «Етикет — це ввічливість і уважність. Це те, як ми висловлюємося за допомогою нашої поведінки. Однак світ змінний і, як завжди наголошувала Емілі, ми маємо іти в ногу з часом». Сьогодні ми проаналізуємо сучасні правила етикету надсилання вітальних листівок і звернемося до експертів з питаннями про різні свята.

Традиція

Навіть перші задокументовані святкові листівки викликали суперечки: 1843 року британський державний службовець Сер Генрі Коул залучив свого друга, художника Джона Хорслі до створення різдвяної листівки, з метою провести експеримент, чи може нова поштова служба стати у нагоді простим людям. Через листівку здійнявся справжній скандал, адже на ній була зображена дитина, якій давали скуштувати вина (це точно шокувало б і нинішніх батьків). 1875 року друкар Луї Пренг створив перші у США серійні різдвяні листівки, так було започатковано американську традицію!

Колишній президент компанії Кока-Кола Роберт Вудрафф довіряв створювати святкові листівки художнику Атосу Менабоні впродовж 44 років — від першої, надісланої 1941-го, до останньої у 1984-му. Смітсонівський інститут назвав колекцію різдвяних листівок, яка зберігається в головному jascs Кока-Кола в Атланті, однією з найкращих у США.

Сьогодні серед листівок можна знайти як прості з курсивними побажаннями «Щастя й радості в Новому році», так і друковані або ручної роботи, з сімейними фотоколажами, на яких батьки у банальних червоно-зелених светрах з оленями зі своїм восьмирічним сином, що «світить» першими постійними передніми зубами (доволі великими) і з чотирирічною донькою в балетній пачці, яка сповзає з колін матері саме тоді, коли роблять фото. Листівки надсилають від початку грудня й аж до Нового року електронною або звичайною поштою.

Paperless Post Holiday Card

Фото безкоштовно надано Paperless Post


Коли надсилати і коли вже надто пізно?

Пеггі Пост вважає, що листівки можуть надходити будь-коли від початку грудня до початку січня, якщо йдеться про вітання з Новим роком. І хоч вона пригадує знайомого, котрий надсилає їй вітальні листівки десь на День Св. Валентина, як жарт після року мовчання, проте пані Пост радить дотримуватися дат, якомога ближче до самих свят. До того ж, що раніше отримана листівка, то більше до неї уваги, оскільки вона не одна з купи.

Давати й отримувати

Попри те, що не існує жодних зобов’язань відповідати на знак уваги, коли вас вітають листівками, Пост радить теж віддячити листівкою. З іншого боку, абсолютно нормально зменшувати список адресатів. «Чиніть так, як вважаєте за правильне», — продовжує вона. — Подумайте про те, що ця людина для вас значить. Наприклад, це може бути найкращий шкільний друг, з яким ви не бачилися 15 років, або ж сусід, який переїхав у інший регіон країни. Головним чином, ви хочете бути щирими й чесними, що і є основним правилом етикету». Якщо ви не говорили з людиною сто років, але хочете надіслати їй листівку на Різдво, краще зателефонуйте до початку святкової лихоманки. Відновлення стосунків у такий спосіб може бути красномовнішим.

Електронні чи паперові листівки?

Paperless Post Holiday Card

Паперова лінія Paperless Post, яку називають «друкований рядок» дозволяє надсилати листівку двома способами – у друкованому й цифровому форматі.

Фото безкоштовно надано Paperless Post

Залишається одне неминуче питання: чи може електронна листівка замінити друковану?

«Людям усе ще подобається теплота підписаних від руки листівки чи конверта, але електронні вітання абсолютно прийнятні, особливо від колег, які взагалі нічого не мусять надсилати», — говорить Пост. — Вони не мають особистого характеру, але це краще, ніж нічого». Але, не дивлячись на це, вибір на користь цифрової форми стає все популярнішим – адже, крім того, що це зручно, цифрові листівки дають набагато більший простір для фантазій та втілення власного креативу у життя. 

А коли свята закінчуються, якщо ви боретеся із спокусою викинути листівки, проте вагаєтеся, особливо коли йдеться про фото дітей ваших друзів, Пост зауважує, що ви не зобов’язані тримати їх довше, ніж вам хочеться.