Ну що, здавалося, може бути спільного між брендом а і постаттю Шевченка, чий 200-річний ювілей ми святкуємо цього року? Популярність світового рівня – поза будь-якими сумнівами.  Але ще, як не дивно, їх об’єднує… свобода. Coca-Colа давно називають «смаком свободи», одним із символів американської демократії. Кобзар же став символом людської волелюбності та прагнення до рівності.

Coca-Cola – один із найпоширеніших брендів світу (не представлений всього у двох країнах – на Кубі та в Північній Кореї), а Шевченко – геній світового масштабу, з сильними духовними цінностями, визнання яких на світовому рівні підтверджується в тому числі неймовірною кількістю пам’ятників майже на всіх континентах.  Давайте відправимось у подорож цими країнами і континентами.
 
На сьогодні пам’ятників Кобзарю у світі налічується аж 1384: 1256 в Україні та 128 за кордоном – у 38-и державах, майже на всіх континентах! За кордоном найбільше пам’ятників встановлено у Росії – 30, Казахстані – 16, США – 9 та Канаді – 9, а також у Білорусі (6), Польщі (5), Молдові (4), Бразилії (3), Аргентині (3), Франції (3) та ін. Кожен із них має свою унікальну історію. Познайомимося з найцікавішими!

Казахстан – країна, де був встановлений перший (так-так, це була не Україна!) пам’ятник Тарасу Григоровичу. Це трапилося в 1881 році до 20-річчя від дня смерті митця у м. Форт Шевченко. Ініціатором став І. О. Усков, комендант Новопетровського укріплення під час Шевченкового заслання. 

Пам’ятник в Буенос-Айресі (Аргентина) 1971 року відомий як один із найбільш незвичайних: це скульптура молодого Шевченка, який наче палко звертається до людей, поряд розмішена скульптурна група «Гайдамаки», що є своєрідною ілюстрацією до образу поета. 

Франція. Пам’ятник знаходиться в самому центрі Парижа – на бульварі Сен-Жермен у сквері, що також носить ім`я Кобзаря. Бульвар був названий на честь Шевченка – поета і бунтаря  –  у революційному 1968 році. А десятьма роками пізніше, 1978-го, український народ подарував французькій столиці ще й пам’ятник. Скверик можна знайти у списках зелених зон відпочинку. Не прогавте його, гуляючи паризькими вуличками наступного разу!

Автор пам’ятника в італійській столиці одягнув Тараса Григоровича в римську тогу, зобразивши його трибуном-оратором, римським патрицієм, що підніс руку і звертається до присутніх із полум’яним словом. Таке «переодягнення» – вишукана метафора про світове значення творчої спадщини Шевченка. Пам’ятник було урочисто відкрито 1973 року перед греко-католицьким собором Святої Софії. Якщо ви його ще не бачили, обов`язково загляньте!

Спорудження першого пам’ятника Кобзарю у США (Вашингтон) силами української діаспори зазнало сильний опір з боку комуністів. Проте роки зусиль були недаремні: у відкритті монумента 27 червня 1964 року взяли участь 100 тис. осіб, делегації з Канади, Аргентини, Бразилії, Великої Британії, Німеччини, Франції, Бельгії, Австралії, урядовці США та посли закордонних держав. Президент Дуайт Айзенгавер під час відкриття монумента назвав Шевченка героєм України: «Він запалить тут новий світовий рух … невпинний рух до незалежності й волі всіх народів і всіх поневолених націй у світі». Саме на нового Вашингтона з його «новим і праведним законом» чекав поет, а сам став одним з Вашингтонів.

Китай. 2008 року у Пекіні у парку Чаоян було відкрито перший в азіатсько-тихоокеанському регіоні пам'ятник Шевченку. Скульптор — Юань Сікунь.

Африка. Цікаво, що цього року до 200-річчя від дня народження Кобзаря пам’ятник мають установити у ПАР (Африка), після чого монументи Шевченкові будуть наявні на всіх континентах світу.

За масштабністю монументального увіковічнення Шевченка дійсно можна назвати першим серед світових постатей. І хоча ми ніколи не дізнаємося, чи любив би Шевченко Coca-Cola, адже, коли українці прощалися з Великим поетом у травні 1861 року,  до часу створення бренду  Джоном Пемберттоном залишалося ще 25 років, нам залишилася чудова поезія та дивовижні пам`ятники пошани. 

Я мрію побачити африканського Шевченка, а про який мрієш ти?

Ділися своїми думками та враженнями у коментарях, знизу!