Основна прикмета «чайника» на засніженому схилі – це напружений вираз обличчя, який свідчить про намагання вирішити вічну дилему: кататися чи не кататися, лижі чи сноуборд, самому чи з інструктором?..
Поговоримо про те, як вам швидше перейти зі статусу «чайник» до більш поважного. Припустимо, ви вже зробили вдосталь фотографій з лижами чи сноубордами своїх друзів у руках, і настав час чомусь навчитись. Виникає епічне питання: з чого ж почати?
Ski_or_snow
Автор зображення: Jim Nix

1. Лижі чи сноуборд?
Однозначну відповідь може дати тільки той, хто спробує і те, і інше. Бо це два різних снаряди, що вимагають різних навичок, навантажують різні групи м’язів, дарують різні відчуття при катанні. Наприклад, на окремих курортах США досі заборонено кататися сноубордистам. Це, звісно, дискримінація найвищого ґатунку, але цей факт лише підтверджує, що лижі і сноуборд – це два різні світи.
Перевага лиж лише в тому, що ви їдете обличчям до схилу. Лижі більш швидкісні і вважаються «класикою» активного зимового відпочинку. В них тисячолітня історія використання і чимало традицій. Сноуборду всього 600-800 років, він більш неформальний і фановий. Дехто навіть вважає, що це суто підлітковий вид розваги. Водночас кататися виходить «якось боком», обидві ноги прикручені до однієї дошки, доводиться багато падати… Втім, сноуборд на ногах всього один, а лижі складаються з 4-х частин (2 лижі, 2 палки). Можливо, саме через це падіння на лижах більш травматичні.
Зрештою, є один секрет, як уникнути неприємностей. 
Dance_Commander
Автор зображення: Byron M.Baker

2. Візьміть інструктора.

Поїхати в гори і взяти собі персонального інструктора досі чомусь вважається необов
язковою розкішшю. Покладаючись на впевненість «я сам навчуся» або «друзі покажуть», ви можете не лише розчаруватися і не отримати ніякого задоволення, а й наразити на небезпеку себе і оточуючих. Наведу кілька прикладів.
«Мене навчить друг, він вже 10 років катається». Зазвичай все починається з пояснень, як правильно вдягати спорядження, як стояти і як їхати на пологому схилі. А далі друг завозить вас на найвищу гору, показує, в який бік спускатися і  прощається. Найбільш сердобольні все ж витрачають на вас цілу годину, щоб з криками та лайкою спустити до підніжжя гори. А далі однозначно настає другий варіант «навчання».
«Я сам». Наступний підйом на гірку. Багато падінь, ви когось збиваєте, хтось влітає у вас, крики, лайка, біль, розчарування. Врешті-решт, дуже швидко людина приходить до висновку: це не моє. І біжить за санчатами.
Boardshop
Автор зображення: Entity Boardshop

3. Не поспішайте купувати нове спорядження.
Підібрати собі стаф – непроста наука. Для цього, як мінімум, треба знати, де саме ви будете кататися більшість часу (Альпи, Кавказ, Карпати), стиль вашого катання (карвінг, фрістайл, фрірайд, як небудь), що ви хочете отримувати від катання (спортивні рекорди, фан, оздоровлення, просто спробувати за компанію). Тому покатайтеся спочатку на прокатному спорядженні, але будьте уважні.
Є певні відмінності в підборі спорядження для лижника і сноубордиста. Лижі підбирають по зросту (приблизно до підборіддя), палиці – так, щоб вони торкалися снігу, коли ви тримаєте їх в зігнутих руках (лікоть під 90 градусів). Черевики повинні бути не надто жорсткими, не тиснути і не бовтатись на нозі.
Сноуборд підбирається під вагу. Дівчатам вагою ±50 кг вистачить ростовки 145 см, для підлітків і жінок ±60 кг – до 150 см. 70-кілограмовим підійдуть ростовки до 155 см. Тим, хто важить понад 80 кг можна брати дошки 160 см і більші. Для людей з великою ногою (бігфутів) є спеціальні сноубоди з талією wide (вони на 1,5-2 см ширші за звичайні). Черевики для сноубордистів підбирають як і звичайне взуття: чітко по нозі, не завелике і не замале. В зашнурованому стані вони мають добре фіксувати п'ятку і ахіллове сухожилля.
Equiped
Автор зображення: Prem Mahtani

 4. Користуйтеся захистом.
Шоломи, захисні шорти і наспинні панцирі придумали ті, хто пережив струс мозку, переломи кінцівок і забійні травми хребта. Для сноубордистів окремо продають ще наколінники і захист зап’ясть. Аналогом захисту спини може бути рюкзак. Окуляри для катання (маска) – це також захист. Від ультрафіолету, вітру і дрібних крижинок. Осліпнути на схилі так само легко, як і під час милування спалахами електрозварки. Не зайвими будуть сонцезахисний крем і гігієнічна помада. Пам'ятайте, що навіть у похмуру погоду ультрафіолет прекрасно проникає крізь хмари, віддзеркалюється від снігу і спричинює опіки шкіри.
Rules
Автор зображення: Jos van der Plas

5. Вивчіть правила безпеки.
Їх можна поділити на дві групи: правила особистої безпеки і загальні.
В інтересах вашої особистої безпеки:
  • робіть розминку, як би недолуго це не виглядало посеред схилу. Чимало травм саме через те, що ми виходимо на схил не розігрітими;
  • користуйтеся захистом;
  • навчіться правильно падати (інструктор знає, як це робити і навчить вас);
  • вибирайте для катання схили, які відповідають вашому рівню підготовки;
  • не катайтеся наодинці, особливо в незнайомих місцях. Навіть якщо бачите чиїсь сліди – цілком можливо, що там проїхав професійний райдер;
  • возіть із собою аптечку, термос із чаєм, шоколад і запасні теплі речі (рукавички, флісовий светр, пухову жилетку).
Правила загальної безпеки:
  • переміщайтеся вгору по схилу тільки його узбіччям. Всі зупинки, перекури і балачки теж проводяться саме там;
  • не сидіть/стійте нижче лінії перегину схилу. Райдеру, що мчить зверху, вас не буде видно, а це може спричинити страшне зіткнення;
  • на горі, як і на дорозі, неправий той, хто вище по схилу. Саме він має контролювати швидкість і траєкторію руху, щоб уникнути зіткнення. 
  • І пам’ятайте: хороші манери ніхто не скасовував. Ввічливість, взаємодопомога і взаємоповага прикрашають людину, як в горах, так і на рівнинах. 
І пам’ятайте: хороші манери ніхто не скасовував. Ввічливість, взаємодопомога і взаємоповага прикрашають людину, як в горах, так і на рівнинах.