Спеціальна Олімпіада – це найбільша у світі програма спортивних тренувань та змагань для людей з вадами розумового розвитку. 1968 року її заснувала Юніс Кеннеді Шрайвер, сестра президента США Джона Ф. Кеннеді. З того часу Спеціальна Олімпіада перетворилася на глобальний рух, який сьогодні налічує більше 3,5 мільйонів спортсменів  у більш ніж 177 країнах світу.

В Україні Спеціальну Олімпіаду було офіційно засновано 2002 року, але ще з 1995 року українські спортсмени з вадами розумового розвитку брали участь як у міжнародних змаганнях Спеціальної Олімпіади, так і долучалися до кожних Всесвітніх Ігор. Сьогодні Спеціальна Олімпіада України є всеукраїнською організацією, до якої входить більше 18,000 спортсменів у 17 регіонах.

Special Olympics

Компанія Кока-Кола є глобальним партнером Спеціальної Олімпіади від моменту її заснування і забезпечує практичну добровільну допомогу, обладнання, уніформу та багато іншого для змагань Спеціальної Олімпіади. А 2007 року Кока-Кола стала першим корпоративним спонсором і ексклюзивним постачальником напоїв Спеціальній Олімпіаді і в Україні. Окрім того, з 2009 року Спеціальну Олімпіаду України підтримує також і Фундація Кока-Кола.

Основна мета цього руху –  допомогти людям з особливими потребами розвиватися фізично та вести активний спосіб життя, залучаючи їх до участі у змаганнях з олімпійських видів спорту та до інших заходів, що проводяться у рамках Спеціальної Олімпіади. Найголовнішою місією є забезпечення безперервного процесу тренувань та змагань впродовж року для дітей та дорослих з відхиленнями в розумовому розвитку, створення постійних можливостей для покращення фізичної форми, дати шанс продемонструвати мужність та відчути радість від дружніх відносин разом зі своїми родинами, іншими спортсменами Спеціальної Олімпіади та громадою в цілому. Це - чудова нагода показати  можливості та досягнення осіб з особливими потребами як спортсменів і як повноправних членів суспільства. Окрім того, заходи Спеціальної Олімпіади допомагають іншим людям зрозуміти, що кожна людина гідна поваги, розуміння, спілкування, покращення своїх можливостей та участі у житті суспільства.

Баскетбольні змагання

Одним із найпопулярніших видів спорту Спеціальної Олімпіади є баскетбол. Вже 10 років поспіль Спеціальна Олімпіада України при підтримці Національної Федерації баскетболу України проводить Європейський баскетбольний тиждень в Україні, залучаючи до занять баскетболом різного рівня до тисячі людей з вадами розумового розвитку. 

Збірна Спеціальної Олімпіади України з баскетболу здобула золоті медалі Всесвітніх Літніх Ігор Спеціальної Олімпіади 2007 року в Китаї та срібні медалі на Чемпіонаті Європи у 2008 році в Туреччині. До речі, посланцями баскетболу Спеціальної Олімпіади у світі є такі легендарні баскетболісти, як Майкл Джордан та Йао Мінг.

Ще один популярний вид спорту – звісно, футбол. Щорічний Європейський футбольний тиждень Спеціальної Олімпіади в Україні зазвичай проходить наприкінці квітня - початку травня, починаючи з 2000 року. В останні роки футбольні турніри набули широкого розголосу серед української спільноти завдяки підтримці Федерації Футболу України, Асоціації Футболу Інвалідів України та Прем’єр-ліги футболу України.

День футболу СОУ

Спеціальна Олімпіада розвиває й такі види спорту як легка атлетика, плавання, волейбол, гімнастика, гірськолижний спорт тощо. Окрім цього, багато уваги приділяється підтриманню загальної фізичної форми та власне здоров’ю спортсменів.

Клятва спортсмена Спеціальної Олімпіади звучить так: «Я прагну перемогти, але якщо не зможу перемогти, то буду завзятим у цій спробі !". А основне завдання спеціального олімпійського руху – дати можливість пробувати, боротися, перемагати і, не дивлячись ні на що, радіти життю, любити і дружити.