Чи знаєте ви, що всесвітньо відома в різдвяна колядка «Carol of the Bells» написана українським композитором Миколою Леонтовичем? Вперше за межами України її почули 1921 року, а пізніше колядку було використано в таких всесвітньо відомих фільмах та мультиках як «Один вдома», «South park», серіалах «Беверлі Хілз», «Менталіст», «Квантовий стрибок» та «Західне крило». Окрім того, її можна почути у багатьох рекламних роликах, приурочених до Різдва.

Українці – народ, який дуже полюбляє святкувати та шанує сімейні традиції, тож низка новорічних свят в Україні починається з Дня Андрія, 13 грудня, і продовжується аж до старого Нового Року, який святкують 14 січня.

День Андрія

Українці вірять в чудеса, саме тому новорічні свята починаються з таємничого і навіть містичного Дня Андрія. За прикметами, саме в Андрієву ніч дівчата можуть побачити образи своїх суджених. У цю ніч вони ворожать та намагаються дізнатися ім’я майбутнього нареченого, дату весілля, кількість дітей і т.п. Існує дуже багато способів ворожіння – на напоях, продуктах, вогні, дзеркалах тощо. І до сьогодні, навіть найсучасніші українки залюбки загадують бажання перед сном у цей день або збираються у компанії подруг для ворожіння.

День Святого Миколая

Після Андрієвого дня настає черга найтеплішого і найомріянішого свята – Дня Святого Миколая, який святкують 19 грудня. Святий Миколай вважається покровителем дітей, тому, за легендою, у цей день він приходить до слухняних діточок і залишає їм подарунки під подушкою, поки вони сплять.

Новий рік

Як і в інших країнах, в Україні Новий рік зустрічають весело та сподіваючись на гарне майбутнє. Але з цим святом також пов’язані й численні суто українські традиції. Так, наприклад, замість традиційної ялинки українці здавна ставлять у домі сніп із пшеничних колосків, так званий дідух. Він є символом роду, що оберігає свою сім’ю протягом всього року.

Coca-Cola дідух

До речі, 2002 року компанією «Кока-Кола Україна» був проведений конкурс серед студентів Академії Мистецтв, завданням яких було оформити відому у всьому світі контурну пляшку Coca-Cola в українському стилі. Переможцем стала робота студентки, яка оформила пляшку у вигляді дідуха.

Перед святом в Україні, як і в інших країнах, наводять чистоту в домі, купують на новорічних ярмарках ялинки та іграшки, закуповують продукти для новорічного столу. На святкову вечерю збирається вся родина, запрошуються друзі, а на столі обов’язково має бути салат «Олів’є», оселедець під «шубою», холодець, м’ясні страви і Coca-Cola”.

Приблизно о 23:00 господар запрошує гостей до столу, щоб провести старий рік та подякувати йому за все хороше, що було. До опівночі можна дивитися телевізор, слухати музику, спілкуватися, а о дванадцятій, під бій курантів і вітання президента підняти келихи за Новий рік.

Українці мають і багато сучасних новорічних традицій. Так, наприклад, існує традиція писати бажання на невеличкому папірці, який потім спалюють, попіл додають до келихів із шампанським і випивають коли на годиннику проб’є дванадцять. А діти з нетерпінням чекають на ранок, щоб знайти під ялинкою подарунки від Діда Мороза.

Новий рік - це свято феєрверків, запах ялинкових гілок, крапель шампанського та віри у кращі часи. Саме з цього свята починається низка новорічних вихідних.

Різдво

Різдво в Україні святкують 7 січня, а вечір напередодні називають Святвечір. Саме в цей вечір вся сім’я збирається разом на вечерю щойно на небі з’явиться перша зірка, а на стіл подають рівно12 пісних страв. Одна із найголовніших страв – кутя (традиційно – каша із пшеничної крупи або ячменю з маком і медом). Згідно з традицією необхідно спробувати кожну зі страв на столі, адже, чим менше страв ти скуштуєш, тим менше щастя буде в новому році.

New Year

Автори композиції на фото: Роман і Дана Лунь. www.powerofspirit.org


В давнину, на Святий Вечір, 6 січня, після закінчення богослужінь в церквах була традиція відносити вечерю своїм хрещеним батькам, дідусю, бабусі та рідним, а потім починати колядування. Та і понині діти та молодь приходять до сусідів, друзів, родичів та виконують традиційні колядки в обмін солодощі та дрібні гроші.

Старий новий рік

Наші предки, які одними із останніх перейшли на Григоріанський календар, не забажали прощатися з таким звичним і улюбленим святом – новим роком за старим стилем. Зате у нас з’явилася чудова нагода ще раз зібратися усім разом за святковим столом. Для багатьох Старий Новий рік сьогодні – звичайне сімейне свято, що завершує низку новорічних гулянь.

New Year

Автори композиції на фото: Роман і Дана Лунь. www.powerofspirit.org


13 січня у народі кличуть Щедрим вечором. В цей день прийнято щедрувати, тобто ходити в гості до сусідів та друзів з побажаннями щастя та вдачі в новому році.

Сім’ї, що шанують традиції, перетворюють щедрування на цілу виставу з численними персонажами – так званий вертеп. Вертеп – це самобутнє явище у розвитку української театральної культури. Традиційно вертеп - це вуличний ляльковий театр або виступи живих акторів, що розігрують на сцені народження Христа та інші релігійні сюжети, які супроводжуються хоровим співом.

Ще одна дуже популярна традиція Щедрого вечора – ворожіння. Кожному хочеться дізнатися, що ж готує прийдешній рік, тому в багатьох сім’ях цей вечір проходить за гучними та веселими ворожіннями у передчутті вдалого року.

Українці – народ, який не лише вміє святкувати та відпочивати, але і шанує традиції своїх предків, передаючи їх із покоління в покоління, незважаючи на зміни у сучасному світі.