З дня першого польоту людини в космос пройшло вже 55 років, а ще й досі на питання «ким хочеш стати» перше, що спадає на думку, — це слово «космонавт».

Про подвиг Юрія Гагаріна пам'ятають всі, але прізвища перших українських космонавтів знають і пам'ятають, на жаль, далеко не всі. Адже одним з перших космонавтів, який летів в тоді ще невідомість, ризикуючи ніколи не повернутися на Землю, був наш співвітчизник Павло Попович. 1215 серпня 1962 року він здійснив перший груповий політ.

12 серпня виповниться 54 роки з дня польоту в космос першого космонавта-українця Павла Романовича Поповича.

popovich1

Цей політ був унікальним у багатьох відношеннях. Вперше в космосі перебували одночасно два космічні кораблі: «Схід-3» (Восток-3) — з чувашем А.Г. Ніколаєвим на борту і «Схід-4» (Восток-4) - пілотований українцем П.Р. Поповичем. Вперше політ був багатодобовим: до цього Юрій Гагарін здійснив 108 хвилинний виток навколо Землі, а Герман Тітов виконав однодобовий космічний політ.

«Політ успішно завершено, — повідомило ТАРС 15 серпня 1962 р — кораблі-супутники приземлилися в заданому районі ... Пройдений шлях склав близько 2 мільйони кілометри. У груповому польоті кораблі-супутники були 71 годину. Наукові та технічні завдання найтривалішого польоту і вперше здійснений при цьому груповий політ вирішені успішно і повністю».

Після космічного польоту Павло Попович ділився своїми враженнями: «Коли літав, згадував Україну, мій рідний Узин, осокори уздовж дороги, верби над Россю, будинок, в якому ріс, рідних, друзів. І так захотілося додому...»

popovich2

А на рідній землі його зустрічали з почесним ескортом і багатолюдними мітингами. Зі сльозами радості і з українським короваєм зустрічали свого земляка в Узині, де він народився 5 жовтня 1930 року.

У 1947 році Павло Романович закінчив ремісниче училище в Білій Церкві, отримав кваліфікацію столяра-червонодеревника і одночасно закінчив сьомий клас вечірньої школи. У 1977 році, на честь славного випускника, в ПТУ №5 був відкритий музей космонавтики його імені. На відкритті був присутній сам винуватець свята, і в книзі почесних гостей залишив перший запис: «Дякую вам за все! П.Р. Попович ». У музей космонавт передав скафандр, який він використовував під час другого польоту в космос, костюм для роботи в космосі, скафандр для аварійного приводнення, парадний кітель, радіостанцію, документи, фотографії та багато іншого. Музей космонавтики став центром виховної роботи училища: в ньому проводяться вечори клубу «Мужність», проходять зустрічі з відомими людьми, організовуються змагання серед учнів за право поїздки в Зоряне містечко.

У 1989 році в СРСР була створена Асоціація музеїв космонавтики, і П.Р. Попович на довгі 20 років став її беззмінним президентом. Асоціація об'єднала великі і малі музеї космонавтики, планетарії та шкільні музеї. Павло Романович всіляко допомагав їх діяльності, був частим гостем у багатьох космічних музеях. За підтримки П.Р. Поповича в 1989 році було здійснено унікальну поїздку двадцяти директорів музеїв космонавтики на космодром Байконур. У спогадах музейних працівників Павло Попович залишився веселим і чарівним, простим і доступним. У першого космонавта-українця був рідкісний дар підкоряти серця людей з перших хвилин спілкування і на все життя.

popovich3

Особисті речі космонавта П.Р. Поповича і експонати, передані їм, зберігаються в багатьох музеях України: в Житомирському музеї космонавтики ім. С.П. Корольова, Аерокосмічному музеї ім. І.І. Сікорського в Києві, в музеї Мирного освоєння космосу в місті Переяслав-Хмельницький, в Полтавському музеї авіації і космонавтики , Музеї космонавтики ім. П.Р. Поповича в Білій Церкві.

Павло Романович оберігав і вивчав все, що пов'язано з рідною Україною. За його ініціативою в Москві був створений Клуб космонавтів-українців, де вивчали історію ракетної техніки. 

З 1999 по 2009 роки П.Р. Попович очолював ще й Український союз космонавтів, куди входили космонавти, що вже побували в космосі — вихідці з України: Попович, Береговий, Шонін, Жолобов, Ляхов, Попов, Кизим, Вовк. Таких налічується на сьогоднішній день 20 осіб.

Одна з останніх і незабутніх зустрічей з П.Р. Поповичем в Україні відбулася в січні 2007 року, коли він приїхав разом з Наталією Сергіївною Корольовою на заходи в містах Києві та Житомирі, присвячені 100-річчю від дня народження Сергія Павловича Корольова. З перших хвилин свого перебування на українській землі Павло Романович відразу опинився в епіцентрі всіх подій і як магніт притягував до себе увагу всіх учасників, журналістів, ветеранів та молоді.

popovich5

Павло Попович став не тільки першим українцем в космосі. Він вперше під час польоту дав справжній космічний концерт — сильним і чистим голосом проспівав українську пісню «Дивлюсь я на небо ...». Він знав, що його слухають на Землі, і що це улюблена пісня головного конструктора Сергія Корольова.

Україна вшановує пам'ять про видатного українця. За Постановою Верховної Ради України і з Розпорядженням Кабінету Міністрів України у 2010 році на державному рівні було відзначено 80-річчя з дня народження почесного громадянина чотирьох міст України Павла Романовича Поповича. Урочисті заходи, присвячені цій даті, пройшли в містах Київ, Житомир, Узин і Біла Церква за участю членів сім'ї П.Р. Поповича, радянських і російських космонавтів, ветеранів космодрому Байконур.

А другий українець, що побував у космосі, вже при незалежній Україні — був Леонід Константинович Каденюк.

kadenuk

Народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області. У 1967 році закінчив 10 класів у середній школі села Клішківці зі срібною медаллю. У 1971 році закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (ВВАУЛ). З вересня 1985 по червень 1988 року навчався в Ахтубинскій філії МАІ «Зліт», на вечірньому відділенні факультету літакобудування. У 1988 році перевівся в МАІ у Москві. Після закінчення в 1989 році отримав спеціальність інженера-механіка.

popovich_kadenuk

23 серпня 1976 року був включений до загону радянських космонавтів як слухач-космонавт. Проходив індивідуальну підготовку за програмою «Буран». Склав іспити по системам корабля. Відпрацьовував систему посадки орбітального корабля «Буран» крутими глісадами на літаку-лабораторії МіГ-25 в ЛІІ ім. Громова. З листопада 1990 по березень 1992 року — проходив підготовку за програмою «Союз-рятувальник». Пройшов повний цикл підготовки в якості командира космічного корабля «Союз ТМ» в складі групи, разом з І. Бачуріним і А. Бородаєм. Успішно склав іспити. Щорічно відряджаються в ГКНІІ ВВС для підтримки навичок льотчика-випробувача. 15 лютого 1996 року наказом МО РФ звільнений зі Збройних Сил РФ, і відрахований із групи космонавтів за власним бажанням у зв'язку з прийняттям українського громадянства.

kadenuk_usa

 У 1996 році під час набору за програмою спільного американо-українського польоту (Набір НКАУ-1) пройшов відбір і медкомісію в Києві на базі інститутів Академії медичних наук, після чого був відправлений в США, де пройшов медкомісію в Центрі Джонсона і первинно-ознайомчу підготовку до проведення космічного експерименту в Центрі ім. Кеннеді. Після цього в листопаді 1996 року був остаточно затверджений на включення до складу екіпажу. З грудня 1996 року проходив підготовку до польоту в Центрі ім. Кеннеді. У травні 1997 року був призначений основним кандидатом на політ.

Політ здійснив у складі екіпажу шаттл «Columbia» (STS-87) з 19 листопада по 5 грудня 1997 року. Тривалість польоту - 15 діб 16 годин 34 хвилини 04 секунди.

Друзі, підкорюймо космос! :)